Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: SU MU YOKSA KANSER Mİ?
www.gumushane.gen.tr - Forum > Gümüşhane Sorun ve Çözüm Önerileri > Sorunlar
kaderimsin29
SU MU İÇELİM YOKSA KANSERMİ OLALIM?

İlimizde içme suyu sorununa çözüm bulunamamasına rağmen kanser yapıcı olan asbestli borulardan yıllarca su kullanıyorduk.Yinede kullanmaya talim olacağımız belli oldu.Belediye su sorunumuz olmadı olmayacak diye başından atmaya devam etti ve edeceğide belli.

ASBEST NEDİR?

Isıya, aşınmaya, kimyasal maddelere çok dayanıklı lifsel yapıda bir mineraldir. 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren endüstride yaygın olarak kullanılmış ve 'sihirli mineral' olarak isimlendirilmiştir.

3.000' den fazla kullanım alanı olan asbestten, özellikle gemi, uçak, otomobil yapımında, inşaat sektöründe, ısı ve ses izolasyonunda yaygın olarak yararlanılmıştır.

50 yıl kadar önce kansere neden olduğu anlaşılan asbest bu sefer de 'öldürücü toz' ismiyle anılır olmuştur.

ASBESTİN İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLARI

Asbest son derece kanserojen bir maddedir. Solunum ya da içme suyu yoluyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açar. Uzmanlar cilde nüfuz etmesinin de mümkün olduğunu düşünmektedirler. Asbestin neden olduğu hastalıkların bazıları, akciğer zarları arasında sıvı toplanması, kireçlenme, akciğer zarı kalınlaşması ve akciğer dokusunda bağ dokusu oluşumu gibi selim hastalıklardır. Ayrıca ciltte yaralara neden olabilir.

Düşük oranlarda asbest soluduğumuz havada ve doğal kaynaklar da dahil olmak üzere içme suyunda bulunmaktadır.Araştırmalara göre genel olarak asbeste maruz kalanlarda (meslek dışında) akciğer zarında gram başına on bin ila yüz bin asbest parçacığı bulunmaktadır ki bu da her insanın akciğerlerinde milyonlarca parçacık bulunması demektir.

EPA, içme suyunda yoğunluk sınırı olarak uzun lifler için (uzunlugu 5 µm'yi geçen lifler) litre başına 7 milyon lif olarak alınmasını önermiştir.

Solunan havadaki asbest liflerinin boyu 3.0-20.0 µm ve kalınlığı 0.01 µm olduğu için çıplak gözle görülememektedir...

Bizlere böyle su içirmeyiniz.Taki evimizin kabılarına kadar gelen sularımızın ilimizde asbestli borularla gelmektedir. Kanser olma oranımız her geçen gün dahada artmakta olduğunu unutmayalım.Bizlerden geçti demeyin sizlerden geçtiyse evlatlarınızı,torunlarınızı düşünerek önlem almaya calışınız.

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ

tizna
elvan senın yazılarını okurken aklıma hep annem gelıyor.
cunku annem elımıze ne olsak yemeye ıcmeye kadıncagız
-onu yeme kanserojen medde var...bunu ıcme kanserojen madde var..
ama bız aynen devam tabıkı..
yanı anneme kalsa ac kaldık..
ama bu ne ona nede sana hak vermedıgım anlamına gelmıyor ıkınızde haklısınız
ne dıyım Allah yardımcınız olsun.
bu kadarını bııpte o sudan ıcmek en cok sana ve bılenlere zor olsa gerek
kaderimsin29
Teşekkür ederim,

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ
MeLeK
QUOTE(tizna @ May 1 2009, 04:34 PM) *
elvan senın yazılarını okurken aklıma hep annem gelıyor.
cunku annem elımıze ne olsak yemeye ıcmeye kadıncagız
-onu yeme kanserojen medde var...bunu ıcme kanserojen madde var..
ama bız aynen devam tabıkı..
yanı anneme kalsa ac kaldık..
ama bu ne ona nede sana hak vermedıgım anlamına gelmıyor ıkınızde haklısınız
ne dıyım Allah yardımcınız olsun.
bu kadarını bııpte o sudan ıcmek en cok sana ve bılenlere zor olsa gerek

O modelden bi sağlıkçı da bizde var.inan seni çok iyi anlıyorum..
kaderimsin29
ANLAMADIM BENİMİ YOKSA ?

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ
MeLeK
tabiki hayır senden memnunum forum sakini olarak kendi adıma smile.gif evde demek istedim yoksa bizim evdenmisin smile.gif
kaderimsin29
BİLMEM smile.gif

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ
kaderimsin29
HALA SORULARIMA CEVAP BULAMADIM ?

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ

ramazan_29
Paylaşımın için teşekkürler kardeşim..
kaderimsin29
ASIL BEN TEŞEKKÜR EDERİM KARDEŞ SİZLERE YARARIMIZ OLURSA NE MUTLU BİZE

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ
MeLeK
QUOTE(kaderimsin29 @ May 2 2009, 04:36 PM) *
HALA SORULARIMA CEVAP BULAMADIM ?

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ

?
Hangi sorulara ?
kaderimsin29
her kime soruyorsam kaçıyor...ne olacak bu halimiz onu düşünüyorum.

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ
MeLeK
Ne sordun?
kaderimsin29
BU GÜMÜŞHANENİMİZİN HALİ NE OLACAK DİYE...

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ
MeLeK
ooo bitmez onu cevaplamaya kalksak..çalışmadığımız yerlerden sorma smile.gif
Bazen düşünüyorum da hiçbişey bilmeyen,sorunlara gözlerini kapayabilen bir insan olabilseydim keşke..rahat rahat yaşardım çoğunluk gibi smile.gif
değilim,herşeyden rahatsızım smile.gif
kaderimsin29
fazla rahatsız olma....

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ

kaderimsin29
BENİM VE ÇEVREMDEKİ İNSANLARIN KANSER OLMAYA NİYETİ YOK OLMAMALI...

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ
MeLeK
evet benimde öyle bi niyetim yok ama zorla yapacaklar..elimizden geldiğince sağlıklı yaşamaya çalışıyoruz..
kaderimsin29
SAYGILARIMLA

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ
kaderimsin29
KANSERE DEVAM EDELİM;

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ

kaderimsin29
SUYA YÖN VEREN ÇARK

İnsanoğlu nedense kendi yönünü ve kendi çevresine bir türlü yön vermesini becerememektedir.Öyle bir haldeyizki ne yapacağımızı,ne edeceğimizi bilmemekteyiz.Robotlaştırıldık adeta birilerinin zoruyla yada hatır,gönül işiyle derken yapmakta kalıyoruz gereken işleri neden ise kendi isteğimizle ve kendi benliğimizle yapmıyoruz.Kendi sıfatımızı kaybetmek üzere olduğumuzu hatırlamalıyız.Her defasında kendi kendimize sormalıyız hatalarımızı elbet bir gün o hataya tekrar düşmemek için bu çabamız.Ama ne yazık ki birileri bizleri yönlendirmesi ile oluşan hatalar hep bizlere mal olmuştur.Böylece kendimizi lekelemek zorunda kalmışızdır.

Bir su kanalının içine konulan çarkın suyun ne tarafa,ne kadar ve nasıl akacağını belirleyen bu çark insanoğlu da bu çark gibi olmalıdır.Bence...Kendi yönünü ne zaman, nerede, nasıl ve ne gibi kullanacağını bilmelidir.Hayatımız boyunca bu çarkın zinciri olmaktan çıkıp çarkın kendisi olmalıyız.Eğer bu çarkın kendisi olduğumuz zaman sorunlar ortadan kalkacaktır en azından.Çünkü hayatımıza yön verenler hayatımızda olmayacak çark görevini kendimiz üstlenmiş olacağız.Böylece hatalara ödün vermekten kaçınmış olmuş olcağız.

Yetişen gençliğin en çok sorunu kendini öne çıkarma ve ben buyum demesi.Çarkın zincirinin bir parçasını oluşturmaktadır.İnanın ki gençlerimizin hataları kendiliğinden değil çevre ve arkadaş ortamından kalıcıdır.Benim arkadaşım bunu yapıyor.Ben neden yapamıyorum.Demesi gibi çarkın zincirine kapılır gider.Eğer birde kötü niyetli çarkların eline geçmesi gençlerimizin sonunu ve gençliğini mavvetmektedir.Sorunumuz bu çalışan ve ilerleyen çarkın zincirinden kurtulup bu çarkın kendisi olmamızdır.Kendi sıfatımızı ve kendi benliğimizi kazanmaktır.Hayattaki amacımız.

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ
kaderimsin29
smile.gif bu kadar

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ
kaderimsin29
SU KULLANIM ÖNERİLERİ...

Bir evde suyun %35’inin banyoda, %30’unun tuvalette, %20’sinin çamaşır ve bulaşık yıkamada, %10’unun mutfakta ve %5’inin de temizlikte kullanıldığını biliyor muydunuz?

Yılda yaklaşık 650 ton su harcayan 4 kişilik bir aile, basit önlemlerle ortalama 140 TON tasarruf sağlayabilir.

İşte bizden size birkaç öneri:

• Musluklarınızın su kaçırmadığından emin olun. Saniyede 1 damla akıtan musluk tamir edilirse, yılda 1 ton su tasarrufu sağlanabilir.
• Sebze ve meyveleri elde yıkamak yerine, su dolu bir kapta yıkayın. Böylece, yılda 18 ton su tasarrufu sağlanabilir.
• Bulaşıkları elde değil makinede yıkayın. Böylece, yılda 28 ton su tasarrufu sağlanabilir.
• Dişlerinizi fırçalarken ve tıraş olurken suyu kapatın. Böylece yılda 48 ton su tasarrufu sağlanabilir.
• Duşunuzu daha kısa sürede tamamlayın. Duş süresini 1.5 dakika azaltan 4 kişilik bir aile, yılda 20 ton su tasarrufu sağlayabilir.
• Sifonu gereksiz yere çekmeyin. Herkes sifonu 1 kere az çekerse, yılda ortalama 16 ton su tasarrufu sağlanabilir.
• Çamaşır makinenizi ekonomik kullanın. Haftada 1 kez daha az çalışan bir makineyle, yılda 9 ton su tasarrufu sağlanabilir.

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ
kaderimsin29
Acaba bütçenize yararlı yada ülkemize yararı olmayacakmı?
kaderimsin29
ne yazık kı kimse bizim yazılarımıza önem vermiyor sonradan ilimizde su sorunu var sessiz kalmayalım ozaman neden yanımızda olmadınız.

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ
Ömer Nasuhi Akıncı

Gümüşhane'nin hali ne olacak demişsin?

Hem zor hem kolay bir soru aslında. Önce Gümüşhane'nin halinde ne var diye sormak lazım, çünkü bu toplumda yaşayan binlercesinin umurunda bile değil senin gösterdiğin hassasiyet. Toplumun azımsanamayacak bir kesimi belediyecilik anlamında bir talebe , seçiciliğe değerlendirmeye sahip değil. Menfaatlerinin giderilmesi, en küçük ölçekte şahsi olarak ufak tefek isteklerinin yerine getirilmesi onlara yetiyor.

Belediyecilik anlamında iflas etmiş bir anlayışın üst üste yeniden göreve getirilmesi demek istediklerimi açıklamaya yetiyor. Şehre baktığınız zaman şehrin adeta acıdan kıvranan can çekişen halini görüp kahroluyorsunuz; kim mi, tabiiki insanca yaşamanın ne demek olduğunu bilen sahip olduğu oyun kıymetini idrak etmiş, hizmet bekleyen, iş yerine kişisel ilişkilerin ön plana çıkarılmasına karnı tok olan herkes.

Bu şehrin hali bir süre daha böyle devam edecektir. Şehir imtihandan geçmektedir. Gümüşhanenin bekası için, gelişmesi ve sorunlarının çözülebilmesi için her türlü menfaaatten uzak olarak gayret eden değerlerine sahip çıktığı zaman bu şehir, işte o zaman soruna şu cevabı vereceğim,

BİR ÇOK ŞEYİN NASIL DA HIZLA DEĞİŞTİĞİNİ, İKİYÜZLÜLÜĞÜN VE MENFAATPERESTLİĞİN ARTIK PRİM YAPMADIĞINI, İNSANLARIN BİLİNÇLENDİĞİNİ, SEVGİSİZLİK ZEHİRİNİN ETKİSİNİN AZALDIĞINI VE İNSANLARIN YALAN VE İFTİRADAN UZAKLAŞIP, PARTİ ENGELİNİ AŞARAK ERDEMLİ BİR TOPLUM İÇİN DEV ADIMLARLA YOL ALDIKLARINI GÖRECEKSİN.
kaderimsin29
her vatandaşımız üzerine düşen görevi yaparsa sorun ortadan kalkar benim kanaatım saygılarımla;

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ

Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.