Maden suyu kaynakları açısından zengin ülkeler arasında yer alan Türkiye'de, günlük 63 milyon litre debiyle çıkan mineralli suyun sadece yüzde 3-4'lük kısmının şişelendiği bildirildi.

AA muhabirinin Madensuyu Üreticileri Derneği (MASUDER) yetkililerinden aldığı bilgiye göre, genelde fay hatları üzerinde bulunan maden suyu kaynakları, Türkiye'de Kuzey Anadolu Fay Hattı'ndaki bölgelerde yoğunluk gösteriyor.

Maden suyu kaynakları açısından zengin ülkeler arasında yer alan Türkiye'de, 225 maden suyu kaynağı veya kaynak grubu bulunuyor.

Günlük ortalama 63 milyon litrelik debiye sahip bu mineralli su kaynaklarının sadece yüzde 3-4'lük kısmı şişeleniyor, kalan kısmı ise boşa akıyor.

Türkiye'de, maden suyu üretim ruhsatına sahip 33 firma bulunurken, bunların 22'si ülke bazında üretim yapıyor.

İşletilen kaynak sayısında Marmara Bölgesi başı çekiyor. Toplam 7 mineralli su kaynağı bulunan Bursa, üretimde birinci sırada yer alıyor. Buna göre, Türkiye'de içilen her 10 şişe maden suyundan 7'si, Bursa'da üretiliyor.

Bursa dışında, Ankara, Afyonkarahisar, Manisa, Tekirdağ, Giresun ve Burdur'da da önemli üretim tesisleri bulunuyor.

MASUDER Genel Sekreteri Dr. Nizamettin Şentürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, potansiyeline bakıldığında, Türkiye'deki üretimin son derece düşük olduğunu belirtti.

Türkiye'deki mineralli suların, Avrupa'yla kıyaslandığında zengin mineral içeriğe ve yüksek kaliteye sahip olduğunu vurgulayan Şentürk, buna rağmen ihracatta arzu edilen seviyeye ulaşılamadığını ifade etti.

Şentürk, Türkiye'deki işletmelerin, teknolojilerini dünya standartlarına uygun şekilde yenilediğini dile getirerek, ''İşletmeler, Avrupa Birliği mevzuatlarına uygun üretim yapıyor. Avrupa'daki fabrikalarla aynı niteliğe sahibiz. Şimdi geriye kalan, pazarlarda yer bulabilmek'' dedi.

Ağırlıklı olarak İsrail, ABD, Almanya, Hollanda ve Türk cumhuriyetlerine ihracat yaptıklarını dile getiren Şentürk, ''İhracatımız, 10 milyon dolar civarında, olması gereken rakamın çok gerisinde. Hedefimiz ihracatta hak ettiğimiz yere gelebilmek'' diye konuştu.(haber7.com)

ELVAN SARI
ÇEVRE TEKNİKERİ
( SORUMLU MESÜL MÜDÜR )