BU AY MUHARREM AYI

Bu mübarek ay hakkında çeşitli rivayetler olduğu kadar, ayet ve hadisi şerifler ilede, bu ayın özelikleri anlatılmaktadır.
rivayete göre dünyanın yaratılışı, hz adem (as) yaratılışı, cennetten çıkarılması arafat dağında affa maruz kalışı,
nuh tufanı, ve diğer bir çok peygamberimizin, özelliklede bu mübarek ayda çok büyük olaylara şahit olmaları rivayet edilmektedir.
Ama bizim açımızdan bilinen, en yakın tarihimizde yaşanan kerbela vakası nedeniyle , kerbelada (hz)hüseyin efendimizin ve tebaasının
çoğunluğu ile birlikte şehid edilmesi olayıdır,o mübarek zatı, o peygamber efendimizin sevgili turununu katleden, zalim yezidin
islam tarihine kara bir leke olarak düşmesinin , ümmeti muhammedin arasına en büyük nifakın sokulmasına sebeb olmasının
vede yıllarca istismar konusu yapılan bir anlayışın filizlenerek nefrete ve kine dönüşmesinin başlangıcı dır muharrem ayı.
Dolayısı ile biz bu mübarek ayı hem bu olayları hatırlayarak, hemde nuh aleyhisselamdan kalan bir sünneti(aşure) ihya
ederek kutlarken, Peygamber efendimizin sünneti olarakta muharremin 10 ,11, veya 9,10 günlerinde oruç tutarız bun un yanısıra
alevi kökenli kardeşlerimizde, kendi inançları doğrultusunda on gün muharrem orucu tutuyorlar. ALLAH kabul buyursun,Yalnız bizleri
üzen bir olayı hatırlatmadan geçemeyeceyim.Alevi kardeşlerimiz biz sünniler hakkında kullana geldikleri şu ifadeler
gerçekten bir bühtan ve iftiradan öteye geçmediği gibi hem karşılıklı olarak iki akımında üzüntü ve kinine sebeb olmakta hemde
ülkemizde bazı bazı insanlık adına utanç verici olaylara sebeb olmaktadır, hatta bazı şer güçler, bu olayı kullanarak
ülkemizde kargaşa yaratmayı yeylemektedirler. (o ifade şudur) sünnüler yezidin soyundandır ve yezidilerdir ifadesi ) bu saçma olduğu kadar
kin ve nefreti körükleyen bir ifade olduğu kadar tarihi gelişatlada uzaktan yakından alakası olmayan ifadelerdir ,şahsen bir
sünni olarak Allahın dahi lanetine maruz kalmış, sevgili peygamberimin göz bebeklerim dediği torununu, evliya ullahın
(ilmin kapısı) diye peygamberimiz tarafından taltif ve tebrik edilen (hz) alinin ve (hz) fatımatüzzehra anamın göz
bebekleri olan (hz) hüseyin efendimizi katleden bir zalimin soyundan olmak şöyle dursun, onun adını dahi lanetle anan
sünnilere nasıl böylesine bir bühtanda buluna biliyor bu alevi kardeşlerimiz ,ben şahsen bir sünni olarak ne köyümde
nede yaşadığım yörelerde aleviler hakkında hiç kimselerden bir kötü söz duymadım sadece alevilermi ha onlar beşinci mezhepten derlerdi
bazı kimselerde mezhep dörttür beş nereden çıktı diye itiraz ederlerdi tabi çocukluk dönemimiz olması nedeiyle bu meseleyi
benim anlamam güçtü ama zaman geldi büyüdük iş güç sahibi olduk iş icabı irana giderek 2 sene gibi bir zaman dilimi
iranda yaşadık ve orada şia(aleviliğin ana unsuru) kültürüne özgü islamı yaşamı yaknen gördükten sonra şahsen kendi
ülkemdeki alevilerin alevilikle uzaktan yakından hiç bir ilgilerinin olmadığını gördüm,çünkü iranda yaşayan alevilerin
camileride vardı, namazlarıda vardı, oruçlarıda vardı, haclarıda vardı, ve sünniler hakkında benim ülkemdeki gibi bir katı
düşünceye sahip değillerdi,onlara göre yezidi ler ile sünnilerin hiç bir alakası olmadığı gibi sünnilerle aralarında sadece
itikadi bazı uzaklıklar vardı, ama benim ülkemde yaşayan özelliklede kendi mahallemdeki alevi kardeşlerimizin yaşamlarını
yakinen takip ettiğimde, islam ile uzaktan yakından alakası olmayan sadece ideolojik verilere dayanan söylemlerle kat'i olarak
sünnilere karşı bir dışlama, bir kin bir hırs gördüm .Öyleki komşum olmaları hesabıyla selamün aleyküm demeden geçmediğim
çoğu aleviler kerhen merhaba diyerek hemen kafasını çevirdiklerine şahit oldum hele bazı egoizmi kendi benliğine ram etmiş
olan kimseler ise, değil merhaba yüzümüze bile bakmadıklarını görüyoruz ,tabii bu haller bizleri üzüyor neden üzüyor birlik
adına, islam adına, din adına, allah rızası adına, komşuluk adına ,insanlık adına üzüyor.kendilerinin görüşünde sevgiyi önde
tuttuğunu iddia eden bu kardeşlerimiz ne yazıkki kin ve nefretin ötesine geçerek İslamın sevgi ve barış dini olduğunu kavrayamıyorlar
dolayısı ilede bazen bazen izlediğimiz yol tvde devamlı bu ülkeyi kargaşaya sürükleye bilecek ayrıcalıklı söylemlerle kinlerini artırıyorlar
ve ne acı ve yazıkki hem huzuru bozuyorlar hemde onlara karşı sevgi ile yaklaşmak isteyen insanların pişmanlığına sebeb oluyorlar yaık gerçekten
yazık MEHMED AKGÜL 3,12,2012