LOKMAN (AS)In oğluna nasihatleri

Lokman suresi ayet(13) =Lokman(as) oğluna öğüt vererek -Yavrucuğum! ALLAH'a ortak koşma doğrusu şirk büyük günahtır
(şirk) ortak koşmak demektir) ve zulümdür
ayet(14)= biz insana ana babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir.Çünkü anası onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır
sütten ayrılmasıda iki senede olur.İşte bunun için önce bana sonra ana babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur.
dönüş ancak ALLAHA dır.
Ayet (15)=Eyer onlar seni körü körüne bana ortak koşmaya zorlarlarsa onlara itaat etme(yani anne ve baba çocuğunu Allahdan
gayrisine tapmayatapmayazorlarlarsa anaya babaya bu hususda riayet edilmez)yalnız dünyada onlarla iyi geçin kalplerini kırma
ve benim yolumda gidenlere uy çünkü dönüş ancak banadır. ozaman geldiğinde size yaptıklarınızı haber veririm
Ayet (16)=Lokman öğütlerine devamla şöyle demişti-Yavrucuğum!Yaptığın iş(iyilik veye kötülük)bir hardal tanesi ağırlığındada
olsa bile ve bu bir kayanın içinde veya yerin derinliklerindede olsa Allah bunu senden soracaktır çünkü o en ince likleride
görüp bilendir
Ayet(17)=Yavrucuğum namazını kıl, iyiliği emret,kötülükten vaz geçirmeye çalış, başına gelenlere sabret. Doğrusu bunlar
azmedilmeye değer işlerdir
Ayet(18)=Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme,böbürlenerek yürüme, zira ALLAH kendini beyenmiş övünüp duranları sevmez
Ayet (19)=Yürüyüşünde tabii ol, sesini alçalt,unutmaki seslerin en çirkini merkeplerin sesidir(çok bağırırlar)

Not= Sevgili kardeşlerim Lokman suresinden aldığımız bu bir kaç ayeti kerimenin devamını hatta daha fazlasını göre bilmeniz
için,size tavsiyemiz Rabbimizden bize gönderilen mektubu(KURAN'ı)okumaktır çünkü bu kuran biz inana insanlara gönderilmiş
en güzel bir hayat nizamıdır,bu Kura'nı yüzeysel değil .gerçek manada anlayarak (tefsir veya mealinden)okumak bislere farzdır
çünkü bu kitap peygamberimiz (hz.Muhammed Mustafa SAV)efendimizin şahsında bizlere gönderilmiştir onu okurken aynen
bize gönderlmiş gibi okumak ve bu rabbimizden(Allamızdan) Bizlere gönderilmiş bir hayat nizamıdır diye algılamak
ve ona göre gayret sarfederek okumamız gerektiğinin bilincinde ve şuurunda olmalıyız bu dilek ve temennilerle saygılar.
mehmet akgül 04-01-2013