Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Alttaki Üyeye Soru sorun
www.gumushane.gen.tr - Forum > Forumlarımız > Forum Oyunları
Sayfalar: 1, 2, 3
ErtgrL
Arkadaşlar oyun çok basit..Bir soru soruyosuz Biri bunu cvplıyor ve cvplayan kişi ise bır soru soruyor bu şekılde devam edip gıdıyor..İlk soru benden

Kopya Çekmek mi ? Derse Çalışmak mı
eliftilbe

Ders çalışmak zevklidir. Kopye ise tedirgin edici. Zevkli olanı tercih ederim.

Aşkta ilk adımı atan mı, ilk adımı karşıdan bekleyen mi?
gumushanevi
kARŞIDAN BEKLEYEN

dANDANAKAN SAVAŞI KAÇ YILINDA KİMLER ARASINDA YAPILDI?
azel
1040 da gazneli ve selçuklular arasında oldumu

aşkta karşı taraftan beklemekle ilk adımı kendin atman arasındaki fark ne?
gumushanevi
Fark basit ilerde ilk adımı atan alt çeker
Eski bayramları arıyormusunuz
azel
evet küçüklüğümdeki bayramları arıyorum

kendinizi mutsuz hissettiğinizde ne yaparsınız?
gumushanevi
Sigara içerim

Bugün Allah için ne yaptın?
azel
hastanedeki yaşlı amcaya yol gösterdim (Allah rızası için)

geçmişinde en çok neyi özledin?
murat029
geçmişimde encok özlediğim bayramlarda ev ev dolaşıp şeker toplamakdı

Aşk varmı yoksa Aşk bir duygumudur
FaTo_
bir duygu

kac yasindasin ?
ErtgrL
21

Neden eşler birbirlerini aldatırlar ?
FaTo_
Şeytana ve nefsine uyar aldatırlar. Ama iyi bir islam ahlakına sahip bir müslüman zannediyorum ki asla aldatmaz

Cogu musluman insanlarimiz, muslumanim der ama gunaha girdiklerini gordugumuz apacik seyleri var, bunu bile bile neden yaparlar?
eliftilbe

Gerçek inanç vicdandadır. Gerçekten inananmayıp başkalarının gözüne girmek için inanmış görünmeyi tercih ettikleri için nefislerini de terbiye edememişlerdir bence...

Türk Dili dünya dilleri arasında hangi dil ailesindendir?
FaTo_
Ural-Altay dil ailesindendir.

Kendinde sevmedigin, huy, kisilik, yaptigin herhangi davranislarindan ? Yani olmamasini istedigin seyler kendinde
eliftilbe

Tembellik ve dalgınlık....
eliftilbe

Gülün Adı adlı eser kime aittir?
azel
benim bildiğimse çeviren şadan KARADENİZ

severek ayrılmayı tanımla bakalım?
gumushanevi
onu severek ayrılanlar cevaplasa daha iyi olur çünkü en iyi onlar bili ben sözü onlara bırakıyorum
eliftilbe
QUOTE(azel @ Oct 16 2007, 09:39 AM) *
benim bildiğimse çeviren şadan KARADENİZ

severek ayrılmayı tanımla bakalım?

ben eserin yazarını sormuştum. kimse bilemedi. umberto eco olacaktı.
azel
QUOTE(eliftilbe @ Oct 17 2007, 12:05 AM) *
ben eserin yazarını sormuştum. kimse bilemedi. umberto eco olacaktı.

bisde o eseri türkçeye çevireni söledik yazarını bilemiyoruz

soru sormamışsın

her gelen gittiği zaman hayatından bişey götürürmü?
gumushanevi
hAYIR GÖTÜRMEZ GELENLER GİTMEK İÇİNDİR BAZILARI DEĞERLİ BAZILARIDA DEĞERSİZDİR.

HANGİ KELİMESİNİ ETİMOLOJİK OLARAK İNCELEYEBİLİRMİSİNİZ?
eliftilbe

Hangi kelimesinin eski kaynaklardaki biçimi kangı/kankı şeklindedir. Günümüzde bazı Türkçe şivelerde kan-da sözcüğü var. Nerede anlamında kullanılan. Bu açıdan bakıldığında kan nerede anlamını veriyor. -gı eki de günümüzdeki -ki ile özdeş olduğu düşünülürse kan-gı neredeki anlamında kullanılıyor. kan-gı zamanla han-gı sonra da han-gi biçimine dönüşmüştür.
Umarım faydalı olmuştur.

Türk Dilinde ilk etimolojik sözlük hangisi kabul edilir?

ErtgrL
bilmiyorum biggrin.gif

Hayatında yapma fırsatı olupta yapmadıgından dolayı üzüldün bir şey varmı ?
azel
var olmazmı hemde ne kadar ama en çok isteyipte yapamadığım ghanede yaşamak istememe rağmen burda yaşamam

istemesende birini arkanda bıraktın mı yani terk ettinmi?
yakamoz
hayır

Terketmek basit mi ?
azel
terketmek basit gerçi herkes için değil tabi ama terkedildiysen ki umarım yaşamamıştırsın bu çok zorr

hayatta onsuz olmas dediğin ne yada hayatın anlamı ne??
yakamoz
onlarsız diyelim smile.gif Ailem siz olmaz. hayatın anlamını yazmayla bitiremeyeiz. hayatın bir anlamı olmasa yaradan bizleri yaratmazdı.

hayatın anlamı yok desem nasıl tepki verirsin ?
azel
canını bişey acıtmş derdim

bir bayanın bi erkeğe gidip sevdiğini sölemesini nasıl karşılarsın ne kadar doğru sence??
sosart
bir erkeğin bir bayana sölemesi kadar doğru...erkekler sölüyoda bayanlar niye sölemiyomuş...bunu sölemek yanlışsa biz niye sölüyoz ki...

bu bölümde kpss sınavımı var??? insanlar acayip sorular sormuş laugh.gif laugh.gif laugh.gif tarih edebiyat filan...

eliftilbe

KPSS sınavı yok ama boş gevezelikleri biraz da kültür sorularıyla renklendirelim istedik.

Yeni bir şeyler öğrenmek mi insanlara ağır gelen yoksa aslında hiç bir şey bilmediğini fark etmek mi?
sosart
QUOTE(eliftilbe @ Oct 20 2007, 11:35 PM) *
KPSS sınavı yok ama boş gevezelikleri biraz da kültür sorularıyla renklendirelim istedik.

Yeni bir şeyler öğrenmek mi insanlara ağır gelen yoksa aslında hiç bir şey bilmediğini fark etmek mi?

kültürle alakalı sor o zaman...biz senin okulda öğrendiklerini bilmek zorunda değilizki???

şimdi ben işletme finansı ile alakalı sorular mı sorayım yoksa pazarlama stratejileriyle alakalı sorular mı sorayım??? laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
eliftilbe

Benim sorduğum sorular her Türk'ün bilmesi gereken genel kültür soruları Cengiz. Buna da ders konusu dedin ya pes yani sana... Söyleyecek söz bulşamıyorum ben sana...

Ayrıca sen pazarlama sorusu sorabilirsin ben gocunmam. Açar cevabı araştırırım bir şey öğrenmeye çalışırım. Sana da bilmediğim bir konuyu bana araştırma fırsatı verdiğin için de teşekkür etmesini bilirim.

Araştırıp öğrenmek çok mu zor?
sosart
iyi çok güzel sölüyosunda gülün adı adlı eserin yazarının ismini her türkün bilmesimi gerekiyo onu anlamadım...herkesin okuduğu kitaplar farklıdır....sen benim okuduklarımı bilmezsin ben seninkileri...yani ben bu açıdan sölemiştim...nesse genel kültürle alakalı soru istiyosan aha en kralından soru...

empati nedir????
eliftilbe
QUOTE(cengizhanK @ Oct 21 2007, 12:59 AM) *
iyi çok güzel sölüyosunda gülün adı adlı eserin yazarının ismini her türkün bilmesimi gerekiyo onu anlamadım...herkesin okuduğu kitaplar farklıdır....sen benim okuduklarımı bilmezsin ben seninkileri...yani ben bu açıdan sölemiştim...nesse genel kültürle alakalı soru istiyosan aha en kralından soru...

empati nedir????

Evet ama Gülün Adı bir roman adı. Türkçeye çevrildi. O da bir kültür sorusu. Ben olsam böyle bir soru karşısında merak eder internetten google'a eserin adını yazar hemen yazarını öğrenirdim. Benim amacım ukalalık etmek değil, internetin başına oturduğumuzda hiç değilse yeni bir şeyler öğrenmeye çalışmak. Herkesin de öğrenmesi hoş olomaz mı? Sen de sor. Araştıralım öğrenelim okuduğun kitapları bilmiyorsak. İletişimin bir amacı da başkalarının bilip bizim bilmediklerimizi öğrenmek, bildiklerimizi başkalarına öğretmek değil midir?

Fazla bilgi beyin mi yıkar?
eliftilbe

Bu arada empati insanın kendisini başkasının yerine koyabilmesidir. Sağlıklı bir iletişim için ön koşul yani.
sosart
yıkasa yıkasa bilgisizlik beyni yıkar...

şiirleri en çok bestelenip şarkı olan şairimiz kimdir???
eliftilbe
QUOTE(cengizhanK @ Oct 21 2007, 01:16 AM) *
yıkasa yıkasa bilgisizlik beyni yıkar...
şiirleri en çok bestelenip şarkı olan şairimiz kimdir???

Bu sorunda biraz tereddüt ettim, çünkü pek çok şair geliyor aklıma şiirleri türkü olan, şarkı olan. Yani şarkı olarak Nedim'in Yahya Kemal'in şiirleri var. Türkü olarak Karacaoğlan'ın şiirleri. Günümüzdeki şarkılara kaynaklık eden şiirleri soruyorsan aklıma Ümit Yaşar Oğuzcan geliyor. Hangisi doğru? Ben de merak ettim şimdi.

Tiyatro mu, sinema mı daha etkilidir?
sosart
QUOTE(eliftilbe @ Oct 21 2007, 01:27 AM) *
Bu sorunda biraz tereddüt ettim, çünkü pek çok şair geliyor aklıma şiirleri türkü olan, şarkı olan. Yani şarkı olarak Nedim'in Yahya Kemal'in şiirleri var. Türkü olarak Karacaoğlan'ın şiirleri. Günümüzdeki şarkılara kaynaklık eden şiirleri soruyorsan aklıma Ümit Yaşar Oğuzcan geliyor. Hangisi doğru? Ben de merak ettim şimdi.

Tiyatro mu, sinema mı daha etkilidir?

ne açıdan sorduğunu bilmiyorum ama tiyatro daha etkili bence...

üstte saydıklarının hiçbiri....şuanda şiirleri en çok bestelenip şarkı olan şairimiz Ahmet Selçuk İLKAN

en sevidiğin tiyatro sanatçısı kim???
eliftilbe

Demet Akbağ

En sevdiğin tiyatro eseri?
gumushanevi
Bir adam yaratmak

dede korkut kitabının orijinali kaç nüshadır ve nerelerdedir?
nilhan
QUOTE(gumushanevi @ Oct 22 2007, 01:03 PM) *
Bir adam yaratmak

dede korkut kitabının orijinali kaç nüshadır ve nerelerdedir?

Bilmiyorum.

Sen söyle bakalım biz de öğrenelim sakın ben de bilmiyorum deme
araştırmak zorunda bırakma beni

Dede korkut kitabının orijinali kaç nüshadır ve nerelerdedir?
29kral69
QUOTE(azel @ Oct 17 2007, 10:21 AM) *
bisde o eseri türkçeye çevireni söledik yazarını bilemiyoruz

soru sormamışsın

her gelen gittiği zaman hayatından bişey götürürmü?

hayatımızdan bişey götürmez nasibini götürür.
gümüşhaneli nin tarifini yaparmısın?
azel
yumurta gibi bişehir içerde kendi başına yaşayan dışına kabuk örmüş
Cici_Kiz
QUOTE(azel @ Nov 7 2007, 01:54 AM) *
yumurta gibi bişehir içerde kendi başına yaşayan dışına kabuk örmüş

rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif soruyu unutmussun güzelim

Issiz bir adaya düssen yanina 3 sey alabilirsin deseler ne alirsin ?
yolcu
QUOTE(Cici_Kiz @ Nov 10 2007, 01:30 AM) *
rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif soruyu unutmussun güzelim

Issiz bir adaya düssen yanina 3 sey alabilirsin deseler ne alirsin ?

kur-an´inmi ,kalemimi ve defterimi..

seni lübnan´a davet etseler ne derdin?
mevsim
QUOTE(yolcu @ Dec 24 2007, 02:58 AM) *
kur-an´inmi ,kalemimi ve defterimi..

seni lübnan´a davet etseler ne derdin?

Hangi görevle geliyorum diye sorardım?

İlk anayasayı kimler ne zaman yapmıştır?
nilhan
QUOTE(mevsim @ Jan 8 2008, 03:19 AM) *
Hangi görevle geliyorum diye sorardım?
İlk anayasayı kimler ne zaman yapmıştır?

DÜNYA DA İLK ANAYASA

DÜNYADA İLK ANAYASA BABİLLER TARAFINDAN YAPILMIŞTIR.
Babiller'in en kudretli hükümdarı Hammurabi'dir.
Altıncı hükümdar olan Hammurabi, aynı zamanda Sümer ve Akad'ların kullandığı töre ve yasaları, eski fermanları toplayarak, zamanının ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş, meydana getirdiği “Hammurabi Kanunları” ile ilk kanun kurucusu olarak ün salmıştır.

TÜRK TARİHİNDE İLK ANAYASA

Türk tarihinin ilk yazılı anayasası, 23 Aralık 1876 tarihinde yürürlüğe girdi. "Kanun-i Esasi" (Temel Kanun) adını taşıyan bu anayasa halk iradesine dayalı bir hareketin sonucu olarak değil, "Genç Osmanlılar" adı verilen aydınların padişah üzerinde yaptıkları oldukça güçlü bir etki yoluyla gerçekleşmişti.

ADINDA TÜRK SÖZCÜĞÜ GEÇEN İLK TÜRK DEVLETİNİN ADI NEDİR KURUCUSU KİMDİR?
azel
QUOTE(nilhan @ Jan 8 2008, 01:11 PM) *
DÜNYA DA İLK ANAYASA

DÜNYADA İLK ANAYASA BABİLLER TARAFINDAN YAPILMIŞTIR.
Babiller'in en kudretli hükümdarı Hammurabi'dir.
Altıncı hükümdar olan Hammurabi, aynı zamanda Sümer ve Akad'ların kullandığı töre ve yasaları, eski fermanları toplayarak, zamanının ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş, meydana getirdiği “Hammurabi Kanunları” ile ilk kanun kurucusu olarak ün salmıştır.
TÜRK TARİHİNDE İLK ANAYASA

Türk tarihinin ilk yazılı anayasası, 23 Aralık 1876 tarihinde yürürlüğe girdi. "Kanun-i Esasi" (Temel Kanun) adını taşıyan bu anayasa halk iradesine dayalı bir hareketin sonucu olarak değil, "Genç Osmanlılar" adı verilen aydınların padişah üzerinde yaptıkları oldukça güçlü bir etki yoluyla gerçekleşmişti.
ADINDA TÜRK SÖZCÜĞÜ GEÇEN İLK TÜRK DEVLETİNİN ADI NEDİR KURUCUSU KİMDİR?

benim bildiğim göktürk devleti kurucusu bumin kağan olması gerek...

insan ne ile yaşar 'ın yazarı kimdi.
gumushanevi
Lev Nikolayeviç Tolstoy

Uyku kelimesini etimolojik olarak inceleyiniz?
rotasiz_29
sorudan ziyade bir önerge vasr bu uyku meselesine dikkaate alacagım
hani bir yagmur yagary bazen hani gök görlerye arklasından hani şimşekler çakarya peşinden bu simsegin akımı kac amper açaba
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.