Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: dinimizde kurban ibadeti ve önemi
www.gumushane.gen.tr - Forum > Forumlarımız > Dini Konular
şiranlıhocaoğlu
selam BismillahirRahmanirRahîm
İnna e?ataynake-l Kevser. Fesalli lirabbike Venhar. inne şanieke hüve-l ebter.
Dinimizde, kurban ibadeti ve önemi
Kurban; Ibadet maksadıyla, Kurban Bayramı günlerinde, belirli hayvanlardan belirli şatları taşıyan hayvanı. Allah Rızası için, kesmektir. Kurban ıbadetinin tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir. Kur?anı Kerimde; Adem as.ın, iki oğlunun Allah?a kurban takdim ettikleri, (1) ve yine İbrahim as., Oğlu, İsmaili as. Kurban etmek maksadıyla yere yatırdığını, bıçağı boğazına koyup çektiğini,bıçağın kesmeyip İsmail as. yerine cennet den getirilen bir koç un kurban edildiği, haber verilmiştir.(2) Yüce Rabbimiz bizlere de kurban kesmeyi emretmiş, Peyğamberimiz sav. de, kurbanla alakalı hükümleri hem uygulayarak hem de emir ve tavsiyeleriyle bizlere, bütün teferruatıyla haber verip öğretmiştir. Bizleri, kendi rızasına yaklaştıracak olan kurban ibadetini bize emreden Rabbimize ne kadar hamd-ü sena etsek, İslam ın her hükmünü en güzel şekilde biz ümmetine, öğreten Peyğamberimize ne kadar
Salatü-Selam okusak azdır.Alemlerin Rabbi olan Allah?a hamdolsun Efendimiz, şefîimiz iki cihanın güneşi Muhammed Mustafa ya onun al?ü ashabına tarafımızdan ?bi ğayri adet?salatü selam olsun!
Okumuş olduğum ?Kevser?sûresin de Rabbimiz teala şöyle buyurmaktadır.?(ey Habîbim) Şüphesiz Biz sana Kevser?i verdik. O halde, (sen) Rabbin için Namaz kıl ve Kurban kes. Doğrusu sana buğz eden, soyu kesik olanın ta kendisidir.?(3)Bu sûre-i celîle de geçen ?venhar? sözü, Kurban Bayramı günlerinde kesilen kurbana işaret etmektedir.Dolaysıyla yüce Rabbimiz Peyğamberimizin şahsında ümmetine Kurban Bayramı günlerinde Kurban kesmeği emretmektedir. Peyğamberimiz sav. de bir çok hadisinde Kurban kesmenin önemine vurgu yapmıştır. Bu Hadîsi şeriflerden, bir kaçını arz edeyim. Efendimiz buyurdular ki:? Kim gönül hoşluğu ile ve Allah?tan sevabını umarak kurban keserse, bu kurban onun için cehennem ateşine karşı kalkan olur.(4) Diğer bir hadisinde ?Kimin kurban kesmeye gücü yeter de (kurban bayramında)kurban kesmez ise bizim Namazgahımıza yaklaşmasın.(5)Bir başka mübarek sözünde Efendimiz;?Adem oğlu kurban bayramı günlerinde, Kurban ibadetinden daha sevimli bir ibadeti Allah için yapmış olamaz.Çünkü Kurban,boynuzları, yünleri,kılları ve tüm azaları ile birlikte getirilir de. (sahibinin terazisine konur)kesilen kurbanın kanı yere düşmeden Allahın yanında yerini alır.(Allah cc O, kurban vesîlesiyle sahibinin günahlarını bağışlar) (6) Enes b. Malik,ra. şöyle demiştir. Peyğamberimiz sav. Boynuzlu, alaca iki koç kurban etti. Kurbanlarını bizzat kendi eliyle kesti, keserken Tekbir getirdi besmele çekti.(7) Haz Ali (kerremellahü vecheh.)her sene iki kurban keserdi. Sebebini soranlara biri kendime biride Efendimiz sav namına, Çünkü bana:Her yıl kendisi için kurban kesmemi emretti . Bunu asla terk edemem demiştir.
Kurban bayramı günlerinde, ?kurban? kesmek akıllı, Bülûğa ermiş, Dînen zengin ve mukîm olan kadın erkek her Müslümana vaciptir. Dînen zenginliğin ölçüsü, aslî ihtiyaçlar dışında, varsa borçları da çıktıktan sonra, el de var olan 81 gr. Altın, veya bunun değeri para yahut mal dır.Bu da yaklaşık 2.500 liraya tekabül eder. (Zekatta olduğu gibi) malın üzerinden bir yıl geçme şartı yoktur.Bayram günlerinde sözü edilen zenginliğe sahip olan kişi kurban keser sahip olmayan kesmez. Kurban; Dört cins hayvandan kesilir. Bunlar,Koyun, Keçi, Sığır ?manda- dahil, birde Deve dir. Koyun ve Keçinin bir yaşını sığır cinsinin iki yaşını devenin beş yaşını ikmal etmeleri şarttır.(burada ki yaş ölçüsü ?kamerî?senedir. (Yanı 354 gün) Ancak koyun cinsinin iyi bakımlı olanı yedi aylık olunca da kesilebilir. Koyun ve Keçi bir şahıs namına, sığır ve deve bir kişi den yedi kişiye kadar hissedar olarak ortak kesilebilir. Kurban kesilecek hayvan, sağlıklı olacak, her hangi bir, ayıp ve kusuru olmayacaktır.Buna göre; Bir veya iki gözü kör olan, ayakta duramıyacak kadar çok zayıf olan, ölümcül hasta olan,kesilecek yere gidemiyecek kadar (yani horlanacak kadar) topal olan, kulakları,kuyruğu doğuştan olmayan, boynuzları dipten kesik veya kırık olan, dişlerinin çoğu düşmüş, memeleri arızalı, kulak ve kuyruğun yarıdan fazlası kesik olan,hulasa ?ekranlarına göre? kendisini değerden düşürecek, çelimsizlik. Sevimsizlik yara bere, arıza ve kusurlar, hayvanların kurban olarak kesilmesine mânidir. Yani yukarda sayılan kusurlar kendisinde olan hayvanların kurban olmaları caiz olmaz. Kurban kesme zamanı, bayramın 1. gününde (bayram namazı kılındıktan sonra) başlar bayramın 3. günü güneş batıncaya kadar devam eder. Bu süre zarfında ister gündüz ister gece kurban kesilebilir.Kendisine kurban kesmek gerekli olduğu halde ?Kurban? bayramı günlerinde kurban kesemeyen,kişi kesmesi gereken kurbanın, canlı olarak bir fakire vermesi gerekir.Bedelini verse de olur. Yalnız, kendisine fitre sadakası almak caiz olan fakir olması gerekir. Bu sadaka bölünmez tek fakire verilir.Kurbanın kesim yoluyla kazası yoktur.Canlı veya bedel olarak sadakası vardır.
Kurbanlarımızı,şayet elimizden geliyorsa (yapabiliyorsak) kendimiz keselim.Bu en doğru ve efdal olanıdır. Elimizden gelmiyorsa veya ortak kurban kesiyorsak, bir Müslümana vekalet verelim, O, bizim namımıza kessin, fakat bizde (Kurban sahibi) mümkünse yanında olalım. Kurban keserken hayvana, imkanlar ölçüsün de az eziyet verelim.kesmeden önce (şayet bilinirse) ?İnnî veccehtü vechiye lillezî fetarassemâvati ve-l arda hanîfen ve mâ ene minel müşrikîin.?(8) Ayetini, birde, ?Kul İnne salâtî ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillâhi Rabbi ?l âlemîne lâ şerîke leh, ve bi zâlike ümirtü ve ene evvelül müslimîin.?(9) ayetini, okuyalım, (bu ikinci âyet kesim işi bittikten sonra, şayet namazda kılınırsa namazdan sonra da okunur, ve arkasından da kabul olması için dua yapılır.) bıçağı iyi bileyelim. Bilemeyi, hayvanın gözü önünde yapmayalım.Bıçağı hayvanın boğazına vurmadan önce, bir veya üç tekbir getirelim,?Allahü ekber,Allahü ekber,lâilâhe illellâhü ve-llâhü ekber,Allâhü ekber, ve lillâhil hamd.?Bismillahi Allahü Ekber deyip bıçağı bastırarak hızla çekelim, iki damarın,gırtlağın ve nefes borusunun kesilmesi şarttır. Canı, iyice çıkmadan da kelleyi gövde den ayırmayalım. Bu, mekruhtur. Kurban derisini sıfır hata ile yüzelim ve tuzlayarak uygun göreceğimiz bir hayır kurumuna verelim.Bir fakire de versek olur.Kurban etlerini üçe taksim edelim bir bölümünü kendi ev halkımıza, birisini eşe dosta birini de fakir fukaraya verelim.Eşe dosta vereceğimiz paydan, gelen giden misafirlere ikram etmek üzere, evimizde de bıraka biliriz. Ortaklaşa keseceğimiz kurbanı, ya hep beraber alalım veya içimizden birine vekalet verelim o bizim adımıza alsın.(kendi haberi olmadan, başkasının önceden aldığı hayvana ortak olmak da zayıf bir görüşe göre caizdir.)Ortak kurban etini mutlaka tartarak bölelim ve helalleşelim.Birde kurbanlarımızı gösterilen yerlerde keselim çevreyi kirletmeyelim atıkları, mutlaka derin çukurlar kazarak gömelim ortalıkta bırakmayalım.
Sorulan birkaç sorunun cevabını yazarak konuyu bitirmek istiyorum sizleri sıktım ise affınızı dilerm. SORU: 1- ölmüşlerimiz için kurban kesebilirmiyiz?
CEVAB: 1-evet, kesebilirsiniz. Fakat bu konuda bilinmesi gereken bir iki hususu arz edeyim. Ölmüş olan bir kişi
İçin (kadın erkek fark etmez) kurban, iki kısımdır. 1) Kişi ölmeden önce kesemediği kurbanları için yetecek kadar para, yani ?mal? bırakmış,hem de vasiyet etmiştir.?benim şu kadar kurban borcum var onları kesin? diyerek bu arada şunu da belirtmekte yarar var.sözü edilen ?mal? bırakılan menkul ve ticaret mallarının 1/3 hissesinden kul borçlarını ve yine vasiyeti gereği farz olan borçlarını ödedikten sonra arta kalan ?mal? dır.Eğer mevtanın bu şekilde malı kalırsa varisler kurban bayramı günlerinde, onun namına kurban keser, olduğu gibi fakirlere dağıtırlar.Aynen adak kurbanı gibi.Bir fark la, bu tür kurbanlar (yani her ne çeşit olursa olsun ölmüş kişiler için kesilecek kurbanlar) sadece kurban bayramı günlerinde kesilir başka zamanlar da kesilmez. Son zamanlar da çok yanlış bir adet gelişmiş, Arafe günü ölü kurbanı kesenleri duyuyoruz, bu olmaz. 2) Ölen şahıs yetecek kadar mal bırakmamıştır (vasiyet etmiş veya etmemiş değişmez) varisler kendi imkanlarından ölmüşleri için kurban kese bilirler kendi imkanlarıya ölmüşü için kurban kesen kişi, onun sevabını mevtaya bağışlar, kurban etini de normal kurban eti gibi taksim eder dağıtır. yani hem yer hem yedirir.bu şekilde kesilen kurbanın sevabı ölenin ruhuna ulaşır.kurban borcu varsa inşallah o da affolur.
SORU : 2- Kendi serveti olmayan bayanlar da kurban kesecekler mi? Veya kesebilirler mi?
CEVAB: 2- Bu soruya iki başlı cevab vereyim a)evet kesecekler cool.gif hayır kesmiyecekler.Baştan şunu belirteyim kesebilirler mi? Sorusunun cevabı; evet çünkü, mükellef olan her kişi Allah?ın rızası için onun emrettiği her ibadeti kendi imkanları ölçüsünde yapabilir.buna kimse mani olamaz. Şayet ibadet üzerine vacip ise yapmak zorundadır.vacip değil se yapar sevabına erer. Gelelim soru nun 1.şıkkına ?cevab? hem kesecek hem kesmeyecek, bu nasıl olur. Konumuz evin hanımı,zaten soruyu da evin beyi soruyor. Bey, her sene kurban kesiyor hanıma sıra gelince bir düşünelim!diyor. Düşünelim de doğru düşünelim, hanım her konuda beye yardım ederken, içeri işi, dışarı işi ayrımı yapmadan çalışırken, hatta bazen evin tüm umurunu üzerine alırken, hiç kimse ?bi düşünelim hanımı, bu kadar çalıştırmak, yormak dinen ne kadar doğru ne kadar yanlış diyen olmaz?. bu konuyu düşünmek kimsenin aklına gelmez.Ahır mal dolu koyun kuzu küçük baş büyük baş yerli yerince,dükkan mal dolu hanım inekleri sağmış süt yoğurt satmış elişi yapmış bahçe yetiştirmiş gece dememiş gündüz dememiş tarlaya gitmiş çapa yapmış zaman olmuş ark düzeltmiş bahçeyi tarlayı sulamış mahsûlü kaldırmış evin kış yiyeceklerini hazırlamış bey de dükkan işleriyle veya resmi vazifesiyle meşgul olmuş, hanımın, aile geçimine katkıları nerde ise beyi kadar bazen onu da geçmiş. Eee tüm bu fedakarlıklar, sonucun da imkan elde edilmiş.Kurban ibadeti îfa edilecek, bu servet beyindir.hanım boğazı tokluğuna çalışan hizmetkârdır.kurban kesmek beye düşer hanıma da çalıştıklarının sevabı.Bu düşünce doğru mu? Böyle bir ailede kurban kesmek, şayet servet her ikisinin de kurban kesmelerine yetecek kadar ise ki, bunun ölçüsü, yukarda belirtildiği gibi kişi başına asgari 2.500 oo liradır.O, zaman hem bey hem hanım kurban kesmekle mükelleftir. Yani bu ibadet ikisine de vacip olur. çünkü bu aile şirket şeklinde çalışmıştır.kazançları ortaktır.Bu husus, Dînen de böyledir. Kanunen de. Bunun daha fazla izahını yapmaya yer müsait değil.Ha, servet her ikisinin kurban kesmeleri için yeterli değilse, o zaman bir sene bey diğer sene hanım keser.veya ikisi de kesmez. Cevabın, kesmeyecek kısmına gelince,Şayet bey hanımımın elini sıcaktan sovuğa deydirmiyor, her ihtiyacını bizzat kendi karşılıyor, hanım sadece ev işleriyle çocukların bakım ve eğitimleri ile meşgul oluyorsa, ki Yüce Dînimiz İslamın hükümleri bu doğrultudadır.O takdirde kurban kesmek sadece bey için vacip olur. hanım kesmese de olur.çünkü ona vacip değildir. Fakat eğer bey hanımına bir kurban parası bağışlar veya ondan izin alarak hanımınıda, kurbana katarsa caizdir.Hanımda mendup olarak kurban kesmiş olur. Onun etinden hem yer hem dağıtır sevabı kendisine yazılır. Bir hususa vurgu yapmadan geçemiyeceğim.Her hangi bir bayanın (ister evli ister bekar veya dul)kendisine ait özel serveti var ise, ondan tamamen kendi sorumludur.Dînin icapları ne ise, yerine getirmekle mükelleftir.Kurbansa,kurban, Zekatsa, zekat Hac ise, hac
SORU : 3- Kurban dualarını bilmeyenler kurban kesebilir mi?
CEVAB: 3- Tabii ki keser, yeter ki bu konuda becerisi olsun ve tekbir getirmeyi unutmasın keserken ?Bismillahi Allahü Ekber?desin caizdir. Fakat bu bir ibadet olduğundan yukarda yazılı ayetleride okusa daha iyi olur.
SORU : 4- Kurban namazı var mı? Kılınmasa olur mu?
CEVAB: 4- Kurban namazı vardır. fakat hukmen mendup tur. Kerahat vakti değilse kılınması hoştur. Bir ibadeti yerine getirmenin bedenen şükrü îfa edilmiş olur. Kılınmaz sa her hangi bir günahı ve keraheti de yoktur.şayet namaz kılınırsa namazdan sonra kurbanın kabûlü,iyiliklerin celbine kötülüklerin define vesîle olması için dua edilir. İstenirse sevaplarda bu arada istenilenlerin ruhlarına bağışlanır.
SORU : 5- Birlikte çalışan kardeşlerin her biri ayrı ,ayrı kurban kesmekle yükümlümüdür.
CEVAB: 5- Şayet baba sağ ise, çocuklar onun direktiflerine bağlı ise,kazançlarda bir kasada toplanıyorsa, araların da resmi şirket sözleşmesi de yoksa, o zaman sadece babanın kesmesi yeterli olur.diğerleri kesmese de olur.Fakat bu durumda küçükte olsa büyük baş kesip çocuklar da katmak en uygun olanıdır. Eğer baba sağ değil veya çocukların işleriyle ilgilenmiyor, çocukların kazançları kendi aralarında (öyle veya böyle)taksim ediliyor veya edilecekse.veya aralarında resmi şirket sözleşmesi varsa, o zaman her fert kendinden mesul dur. İmkânı el veriyorsa kesmekle yükümlü olur. imkânı el vermiyorsa yükümlü olmaz.
Bu yazımı tamamlarken; Başta değerli köylülerimin, ilçem halkımın, İlimin güzîde insanları hem-şehrî lerimin ve tüm Müslümanların mübarek ?kurban bayramlarını? en içten duygularımla tebrik eder ve kutlarım. Nice mübarek zamanlara sağlık sıhhat afiyet içinde ulaştırmasını yüce Rabbimizden niyaz ederim.Cümleten bayramınız şimdiden kutlu ve mübarek olsun! Rabbimiz teala tüm ibadetlerinizi ve özellikle keseceğiniz kurbanlarınızı şimdiden en güzel kabûl ile makbûl eylesin,Affınıza, bağışlanmanıza,şer ve kötülüklerden korunmanıza, her çeşit iyiliklere ulaşmanıza, yani şer ve kötülüklerin def ine iyiliklerin celbine,vesîle kılsın Yüce Rabbim!Yapılan ve kabûl edilen tüm Hayrlı dualara cümlemizi dâhıl eylesin! Kardeşlerim böyle mübarek gün ve geceleri çok iyi değerlendirelim imkânlarımız elveriyor sa mutlaka kurban keselim, fakîrleri yetimleri düşkünleri sevindirelim, unutmayalım ki Allah cc düşkün ve yoksul insanların yüzlerini güldürdüğümüz kadar bizimde yüzümüzü hem bu dünyada hem de öbür dünyada güldürecektir.Bizler onlara yaptığımız yardımlar la Rabbimizin yardımlarına nâil oluyoruz.Böle mübarek günlerde ölmüşlerimizi de unutmayalım bu vesîle ile kabir ziyareti yapalım ölmüşlerimizin ruhlarına sevaplar gönderelim.Hele çocuklarımızı hiç ihmal etmeyelim az-çok iyi-kötü, demeden onlara mutlaka hediye veya hediyeler alalım bakın tekrar ediyorum mutlaka ama mutlaka çocuklarımıza eşimize varsa anne babamıza hediye alalım Müslümanlar olarak bizim en mübarek bayramımız Kurban Bayramıdır. Kurban bayramının Dîni- kültür ve sosyal hayatımızda çok,çok özel bir yeri vardır ve olmalıdır.Hatta ve Hatta mevsime göre sosyal etkinlikler düzenlemeliyiz bayram süresince çok önemli olmayan işlerimizi sonraya bırakmalı meşru olan faaliyetlerle bayramın tadını çıkarmalıyız dediğim gibi özellikle toplu olarak (bisiklet yarışları olur, at yarışları olur, çeşitli ?meşru olan? oyunlar olur, sergiler açılır, bayanlar kendi aralarında yarıştırılır, koşu yarışları güreş müsabakaları, hulasa zemin ve zamana göre toplumsal eğlenceler düzenlenir.) benim tavsiyem köy muhtarlarımız buna ön ayak olsunlar, belli programlar yapsınlar bu sayede hem gurbetteki köylüleri belli bir süre köye çeker güzel bir kaynaşma olur,hem de Dinimizin emri olan ve arzu edilen sılayı rahim vazîfesi en güzel şekilde icra edilmiş olur.Zararı yok davul da çalsın, kemençe de tıngırdasın, aşıklar da yarışsın, ?olsun bir şeyler? Yayla şenliklerinin yerine, önümüzdeki 15-20 sene kurban bayramı şenlikleri yapılabilir.hem resmi tatil hem bayram hem sıla hem eğlence hem kaynaşma,neden olmasın.Artık köyde oturanlar da 3-5 gün gurbetteki yakınlarının zahmetlerine katlansınlar oda onların şerefi olur. Evet bayramlarımızı bayram olarak yaşayalım bu sayede çocuklarımıza güzel bir kültür bırakalım onların başka zaman dilimlerini özlemelerine ruhlarında yer bırakmayalım hiç dünyaya bakmıyor muyuz? El uşağı neler yapıyor. Bir ay öncesinden ?noel? yılbaşı kutlama hazırlıkları yapılıyor.hem de milyonlar harcanarak ?nevruz? günü kutlamalarından daha meşru ve de gereklidir. Kurban bayramı kutlamaları, ham Dini zemîni var ham süresi uygun hem her mevsim yapılacak ve mevsime göre faaliyetler olacaktır.Keşke bu dediklerimi herkes anlaya bilse, keşke dediklerim uygulamaya konabilse, O zaman çok şeyler değişecek ve arzu edilen birlik beraberlik sağlanacaktır.Ben her ne kadar Köy muhtarları bu işe öncülük yapsın dedimse de tabii ki bu işte herkese düşen görevler vardır. Dernekler devreye girer Belediyeler devreye girer.zenginlerimiz devreye girer. Her şeyden önemlisi bu işin doğruluğuna ve yapıldığı takdir de faydalı olacağına inanmaktır. Gerisi yavaş,yavaş gelir.Herkese sevgi ve saygılar sunuyorum.Biliyorum bu yazımı okuyanlar akıllarından bazı sorular soracaklar ben o sorulardan bir çoğunu duyar gibiyim hatta bir kısmına cevap bile verdim. Yine bir kardeşimiz Kurban kesmekle alakalı şu soruyu soruyor. hocam yukarda yazdığın âyeti kerîmelerin meallerini de yazsaydın da arabcasını okuyamayanlar bari türkcesini söyleseler di? Bende haklısın kardeşim diyorum ve işte o,ayetlerin Türkce mealleri,
1. ayet: Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü,(özümü) gökleri ve yeri yaratan Allah a döndürdüm.(Yani bütün mevcudiyetimle Allah a yöneldim)ve Ben Allah a ortak koşanlardan değilim.
2. ayet: De ki, hiç şüphesiz benim Namazım da,diğer ibadetlerim de,yaşamım da,ölümüm da,Âlemlerin Rabbi olan Allah içindir.Onun hiçbir ortağı yoktur.İşte ben bununla emrolundum.ve ben Müslümanların(her hususta kayıtsız şartsız Allah a teslim olanların)ilkiyim.
Arapca kısmını güzel okuyabilenlerin arapca okumaları gerekir.okuyamayanlar yukarda yazılan türkçesini de okuya okuyabilirler.hiç okumada sadece tekbir getirmekte yeterlidir. Kurban namazı kılacakların Türkçe okumaları da yeterlidir.şu şekilde de dua edilebilir. Allahım ben senin aciz bir kulun olarak özümle, sözümle içimle dışımla malımla canımla sana yöneldim senin her emrini kabul ettim,kayıtsız şartsız sana ve emirlerine boyun eğdim teslim oldum.bizi yaşatan da sensin öldürende sensin ben buna bütün kalbimle inandım îman ettim.söylediklerimde samîmi olduğuma acizane bir nişan olarak senin emrin Rasûlü nün öğretmesi üzere Kurban kestim.Ya Rabbena yaptığım bu, ve diğer ibadetlerimi indi ilahiyende kabul eyle, reddetme bu, ve benzeri güzel amellerimi,günahlarımın bağışlanmasına,şer ve kötülüklerden korunmamıza,dünya ve ahıret mutluluğumuza her iyiliğine nail olabilmemize vesîle kıl.Bizi razı ve hoşnut olduğun kullarından eyle rızana uygun işler yapmamız konusunda bizlere her zaman her yerde yardım eyle ( şayet isterse) bu ibadetimde hasıl olan sevabı evvela peyğamber efendimizin diğer peyğamberlerin ashabı kiramın bütün ümmeti muhammedin özellikle anne-baba mın fülan, fülan?. Kişilerin ruhlarına bağışladım sen ulaştır ruhlarını şad eyle var sa azablarını kaldır bizlerede son nefesimizde kamil îman nasip eyle?.
( buna benzer dualar yapmak çok iyi olur) çünkü dua ibadetlerin özü dür.arkasından dua yapılmayan ibadet;dıştan bakıldığın da iyi görünen fakat içi boş veya çürük olan bir ağaca benzer yani KOF ağaca,dualarımız ibadetlerimizin içini doldurur işe yarar hale getirir onu ne için yaptığımızın şuurunu bizlere kazandırır.şöyle de misal vere biliriz; görünüş itibarıyla çok şahane bir aletimiz var (mesela bir radyo) fakat onu çalıştıracak enerjisi yok böyle bir alet kutu olmaktan başka neye yarar şuursuz ve duasız ibadetlerde böyledir. Dualar ibadetlere değer kazandıran enerlidir. Vesselam.
Ben bu yazıyı yazarken çok değer Ordumuz, Mehmetlerimiz -15-20 derece soğukta sınırlarımızda görev başında vatanımızı koruma uğruna canını ortaya koymuş tu (yıl 2007 04 aralık) saat 22oo suları Tabiiki bizim Hayr lı dualarımız başta ordu mensuplarımız olmak üzere tüm güvenlik güçlerimiz içindir de.aynı zamanda, yüce Rabbimiz teala; Tüm güvenlik güçlerimize, özellikle şu an sınır boylarında görev yapan ordu mensuplarımıza, en üst kademe komutanından en alt neferine kadar cümlesine her konuda yardım eylesin onların hem düşmanlarının şerlerinden hem kötü havanın sebeb olacağı olumsuzluklardan ve daha başka tüm tüm kötülüklerden olumsuzluklardan korusun Muhafaza eylesin!Her zorluğu kendilerine kolaylaştırsın! Bu vesîleyle tüm Mehmetlerimizin (benim gönlüm mehmetcik demeye rıza göstermiyor çünkü askerlerimizin her biri gerçek birer MEHMET dir.)yani tüm askerlerimizin Kurban Bayramlarını da tüm samîmi duygu ve dileklerimle kutluyorum.hepsinin sağ salim eşine dostuna tüm sevdiklerine, sevenlerine kavuşmalarını şanı yüce Mevlamızdan-Rabbimizden niyaz ediyorum.en güzel günler onların ve hepimizin olsun.Millet olarak her günümüz bayram ve bayramımız mübarek olsun Allah a emanet olunuz.Selam, sevgi, saygı ve dualarım la kalın sağlıcakla ve mutlulukla!büyüklerimin ellerinden, küçüklerimizin gözlerinden öptüm. Kusurlarım affola!
1-Maide 27, 2- Saffat 100-110, 3-Kevser 1-2-3, 4-el Münzirî 2/154, 5-ibni Mace, 6-Tirmîzi, 7-Tirmîzi, 8-En?am 79, 9- En?am 162-163
istikbal
HAY ALLAH RAZİ OLSUN KAFAMIZDAKİ BÜTÜN SORULARIN CEVABINI VERMİŞSİN
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.