Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: YILBASI
www.gumushane.gen.tr - Forum > Haberleriniz > Gurbetten Haberler
FaTo_
SelamunAleykum Gumushaneli arkadaslar..
Gurbetten Haberleri okurken,, hem biraz can sıkıntısından hemde Burada yani yarinin ozel bi gun oldugunu anlatmak istedim
Ingilterede yasadigimdan dolayi, Yilbasini biz Muslumanlar olarak kutlamadigimizdan dolayi, hristiyanlar kutluyor.
Ben cok kucukken Yilbasini Ocak 1 olarak bilirdim yani oyle turkiyede oyle kutlaniyor, ama ingilterede 25 Aralikta kutluyorlar yani Hz. Isanin dogusu olarak o gun Yilbasini kutluyorlar. Neden kutladiklarini tabi bilmezdim sonradan aklim erdigi yaslarda ogrendim.
Belki aramizda bunu bilmeyenler oldugundan dolayida bunu anlatmak istedim, Butun dinleri merak eder ogrenmek istedigim zamanlarim oldu. Budizm olsun hinduizm olsun, ama en onemlisi Hristiyanligin daha fazla olusundan o dini az cok bilmek lazim, Hristiyanlik-Muslumanlik cok konusuldugundan da, eger ki bir yabanci ulkede yasiyorsan.
Tabi bunlarin en ustunu ve en onemli dini kendi dinini bilmen oda Islam dini.
Hristiyanlarin cogu muslumanlarin yani bizim bayramlarimizi, ramazani biliyorlar, bizimde onlar kadar onlarin kutladigi gunleri bilmemiz gerekir.
bir misal vereyim Kurban bayraminina 2 hafta kala, patronum bana persembe gunu izin almak istermisin vereyim dedi, bende ne icin sordum ? sasirmis bir ifadeyle, sizin bayraminiz ya persembe gunu.. Guldum sonra yani ben bilmiyorum ama o Ingiliz Hristiyan biliyor..
E tabi burada bayram havasi olmadigindan is guc derken unutuluyor.. Yani demek istedigim sadece kendi dinimizi degilde biraz merak edip dunyadaki musluman haric diger dinlerin yasaminida az cok ogrenmekte fayda varki, sonra onlara dogru yolu gosterip bakin biz boyle soyle yapariz, sizde boyle yapiyorsunuz. Bazilari Islam dinini anlatinca aaa ne guzel bizim dinimizdede olsa bunlar sunlar olmazdi diyenleri cok duydum, misal gunah nedir vs vs...

Yarin buyuk bir gun Hristiyanlar icin, yarin neler oluyor derseniz, butun heryer magazalar, alisveris merkezleri heryer kapali... Okullar 2 hafta tatile giriyor. Yarin sabahin 6:00 kalkip hediyelerini acarlar ne bilim, bilip gorup ogrendiklerim kisaca bunlar..
biz muslumanlarda tatil yapiyoruz onlar kutlarken smile.gif
evde oturacagim mesela ben yarin, ve ogleye kadar yatacagim smile.gif
Yurtdisinda yasayan arkadaslar bilirler.. benim durumda olan elbet vardir..

"MERRY CHRISTMAS " Mutlu Noeller smile.gif

istanbul
Haklısın. Hak olan diğer dinleride bilmek lazım. O zaman islam dininin ne kadar mükemmel din olduğunu bir kez daha anlarız. Komşularımızda başka dine mensup olanlar varsa onların dini günlerini kutlayarak bir jest yapmış oluruz. İslam hoşgörüsünü göstermiş oluruz. Mesela Kurban bayramında Yahudi komşumuza kurban eti götürdüm çok memnun oldu vede sevindi. Bende mutlu oldum tabiii...

Umarım bu gelen yeni takvim yılı tüm insanlık için hayırlı olur. Üzüntüler. kederler, savaşlar, hastalıklar, vs... tüm kötü şeyler bu yılda kaybolur gider. Biraz gerçekleşmesi zor bir dilek ama... Ümit işte...
İstanbul'dan herkese selam ve saygılar
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.