Son mesaj - Gönderen: Recep Ergin - Salı, 01 Kasım 2011 23:40
Sitemizin yeni hali www.gumushane.gen.tr/v2 adresinde test edilmektedir. Lütfen belirli aralıklarla ziyaret ederek, yaşadığınız aksaklıkları ve önerilerinizi admin@gumushane.gen.tr adresinden veya buradaki formdan bize bildirin.
Haberler

Haberler->Gümüşhane->"TORUL BARAJI" EKİM AYINDA DENEME ÜRETİMİNE BAŞLAYACAK   

"TORUL BARAJI" EKİM AYINDA DENEME ÜRETİMİNE BAŞLAYACAK


-GÜMÜŞHANE VALİSİ ENVER SALİHOĞLU HARŞİT ÇAYI ÜZERİNDE YAPIMI TAMAMLANAN KÜRTÜN VE YAPIMI SÜREN TORUL İLE AKKÖY 1 BARAJLARINDA İNCELEMELERDE BULUNARAK YETKİLİLERDEN BİLGİ ALDI


         Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu beraberinde İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Yiğit, Emniyet Müdürü Ali Tom, kurum müdürleri ile birlikte Harşit çayı üzerinde yapımı tamamlanan Kürtün Barajı ile yapım çalışmaları süren Torul ve Akköy 1 Barajında incelemelerde bulundu. Vali Salihoğlu'nun incelemelerine Devlet Su İşleri 22. Bölge Müdürü Bahri Ege de katıldı.

        Vali Salihoğlu'na incelemelerden sonra Devler Su İşleri Harşit Proje Müdür Hakan Güney tarafından tesislerde brifing verildi. Müdür Güney, bilgisayar sunumu ile verdiği brifingde Torul Barajı'nın ekim ayında deneme amaçlı üretime geçeceğini belirterek "Harşit projesi 4 bin 173 kilometre karelik bir alana yayılmış projedir. Projede 17 baraj 15 hidroelektrik santral 3 regülatör yer almaktadır. Kürtün HES 85 megavat kurulu gücünde yılda 198 milyon kilovat saat enerji üretiyor bu da Harşit Projesi'nin yüzde 7' sine tekabül ediyor. Doğankent ve Kavraz regülatörleri ve Doğankent HES ise 70 megavat ve 395 milyon kilovat saat ile projenin yüzde 13'ünü kapsamaktadır. Bu da Harşit Projesinin işletmede olan miktarı yüzde 20' dir. Harşit projemizde şu anda inşa halinde olan tesisler yap-işlet çerçevesinde Akköy 1 HES' i var. 60 megavat kurulu gücünde 300 milyon kilovat/saat enerji üretecek, 2008 yılında bitirilecek. Akköy 1 HES de Harşit Projesi'nin yüzde 9'una tekabül ediyor. DSİ olarak biz de Torul HES' ini yapıyoruz. Şu anda yüzde 95' i bitmiş durumdadır. 100 megavat kurulu gücü vardır. 322 milyon kilovat/ saat enerji üretecek. Harşit projesi içerisindeki yüzdesi ise yüzde 11´dir. Özetlendiğinde Torul ve Akköy 1 HES ‘leri bitirildiği zaman 2008 yılında Harşit Projesi'nin yüzde 40' ı bitirilmiş olacaktır. Harşit Projesi'nin tamamını bitirdiğimiz zaman 880 megavat kurulu gücünde 2 bin 955 milyon kilovat/saat yıllık enerji üretim tesislerine sahip olacağız. Bu da Türkiye'nin hidroelektrik enerji potansiyelinin 2.36'sına tekabül ediyor" dedi.

         Harşit Proje Müdürü Güney daha sonra Torul Barajı ie ilgili olarak da şunları söyledi: " Torul Barajı temelden 142 metre yüksekliğinde, ön yüzü beton kaplı kaya dolgu bir baraj. Ön yüzündeki beton miktarı 25 metre küp, gövde dolgu hamcı ise 4 milyon 300 bin metreküptür. Şu anda gövde dolgusu bitirilmiş olup ön yüzdeki beton kaplamasının da yüzde 95' i bitirilmiştir. Barajın fazla sularını atmak için dolusavak tünelleri inşa ediliyor. 11 metre çapında 600'er metre uzunluğunda iki tane tünelimiz var. Bunlardan bir tanesinin beton kaplaması bitirildi, diğerinde ise 12 metre girişte, 12 metre çıkışta beton kaplamaya devam ediliyor. Beton kaplamanın da yüzde 99' u gerçekleşmiş durumdadır. Yine 4 bin 161 metre uzunluğunda 3.90 metre çapında enerji tünelimiz bulunmaktadır. Tünelin giriş yapısının tüm inşaatları tamamlanmıştır. 380 metre uzunluğundaki cebri boru inşaatının da yüzde 46' sını tamamladık. Santral binasında ise montaj çakışmalarına devam ediliyor. Bu yılın mart ve nisan aylarında montaj çalışmaları bitirilmiş olacaktır. Bu aydan sonra enerji üretimi için deneme çalışmaları yapılacaktır. 2006 yılı sonuna kadar sözleşme bazında 101 milyon dolar, eskalasyon olarak da 16 milyon dolar para ödedik. Toplam 117 milyon dolar ödeme yaparak yüzde 95 gerçekleşme sağlandı. Bu yıl geriye kalan yüzde 5' i de bitirip ekim ayında deneme üretimine geçeceğiz."

        Devler Su İşleri Bölge Müdürü Bahri Ege ise bir soru üzerine istimlak çalışmalarının hızla sürdüğünü belirterek, yıl sonuna kadar yaklaşık 30 milyon YTL' nin hak sahiplerine ödeneceğini söyledi. « Haber: İbrahim ÖZDEMİR »TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK DİL OKULU GÜMÜŞHANE'DE


| More

 Gönderen AdamGibi, Cuma, 12 Ocak 2007 16:25, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it
 


MKPortal M1.1.1 ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.04758 saniyede 9 sorguyla oluşturuldu