Son mesaj - Gönderen: Recep Ergin - Salı, 01 Kasım 2011 23:40
Sitemizin yeni hali www.gumushane.gen.tr/v2 adresinde test edilmektedir. Lütfen belirli aralıklarla ziyaret ederek, yaşadığınız aksaklıkları ve önerilerinizi admin@gumushane.gen.tr adresinden veya buradaki formdan bize bildirin.
Haberler

Haberler->Gümüşhane->TORUL BARAJI TÖRENLE AÇILDI   

TORUL BARAJI TÖRENLE AÇILDI


-TORUL BARAJINDAN YILDA 322 MİLYON KİLOWATTSAAT ENERJİ ÜRETİLECEK
-HARŞİT ÇAYI ÜZERİNE KURULU 4 TESİSTEN YILDA 318 MEGAWATT KURULU GÜÇ, 1 MİLYAR 175 MİLYON KİLOWATTSAAT ENERJİ ELDE EDİLİYOR
-DSİ 22.BÖLGE MÜDÜRÜ MEHMET RECEP ÇITIR: -“HARŞİT VADİSİNDEN ALINACAK ENERJİNİN YÜZDE 40’I ÜRETİLİR HALE GELMİŞTİR”
-GÜMÜŞHANE VALİSİ ENVER SALİHOĞLU: -“ HARŞİT VADİSİNİN ORMAN VE ENERJİ ZENGİNLİĞİ DEĞERLENDİRİLMELİDİR”


         Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırları içerisinde yapımına 2000 yılında başlanan Torul Barajı ve Hidro Elektrik Santralinin (HES) açılışı, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sinevizyon yolu ile katılımı ile gerçekleştirildi.

         Kirazlık köyü yakınlarında Harşit çayı üzerine kurulan barajın açılış törenine Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, Devlet Su İşleri 22. Bölge Müdürü Mehmet Recep Çıtır, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

         Devlet Su İşleri (DSİ) 22. Bölge Müdürü Mehmet Recep Çıtır, törende yaptığı konuşmada, Torul Barajının Harşit çayı üzerinde DSİ tarafından gerçekleştirilen üçüncü büyük tesis olduğunu söyledi. Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan ve 4 bin 173 kilometre karelik bir alana yayılmış olan Harşit projesi kapsamında 17 adet baraj, 15 adet hidroelektrik tesisi ve 3 adet regülatör planlandığını söyleyen Çıtır, Torul barajının da tamamlanması ile birlikte bu projenin yüzde 31’nin gerçekleştirildiğini belirtti.

“HARŞİT VADİSİNDEN ALINACAK ENERJİNİN YÜZDE 40’I ÜRETİLİR HALE GELMİŞTİR”

         Harşit projesi kapsamında bugüne kadar Kamraz ve Doğankent regülatörleri ile Kürtün barajı ve HES ile Doğankent HES’in bitirilerek işletmeye açıldığını vurgulayan Çıtır, bugün açılışı gerçekleştirilen Torul barajı ve HES tesisleri ile birlikte 103 megawatt kurulu güç ve 322 milyon kilowattsaat/yıl enerji üretileceğini söyledi. Çıtır sözlerine şöyle devam etti: “Planlanan projelerden Akköy-1’in imalatı da özel sektör tarafından tamamlanmıştır. Akköy 1 HES, tüm projelerin yüzde 9’unu teşkil ettiğinden bugün itibari ile Harşit vadisinden alınacak enerjinin yüzde 40’ı üretilir hale gelmiş durumdadır. Böylece Harşit projesinde 318 megawatt kurulu güç ile 1 milyar 175 milyon kilowattsaat/yıl enerji üretimi gerçekleştirilmiş olmaktadır. Projelerin kalan üniteleri yap işlet kapsamında özel sektör tarafından gerçekleştirilecektir. Proje tamamlandığında 880 megawatt kurulu güç ile yıllık 2 milyar 955 milyon kilowattsaat enerji üretilecek olup bu potansiyel Türkiye hidroelektrik potansiyelinin yüzde 2,36’sına tekabül etmektedir.”

“TORUL BARAJI KENDİNİ 5 YILDA AMORTİ EDECEK”

         Torul barajı inşaatına 14 Ekim 2000 tarihinde başlandığını söyleyen Çıtır, yaklaşık 8 yıl gibi kısa bir sürede inşaatının tamamlandığını belirterek şöyle konuştu: “Baytur-Özdemir ve Rus ortağı Energomachexport ortak girişiminin yaptığı Torul barajının gövde dolgu hacmi 4,6 milyon metreküp, temelden yüksekliği 142 metredir. Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipindeki barajın rezervuarından 168 milyon metreküp su depolanmakta ve bu su 4 bin 165 metre uzunluğunda 3,6 metre çapındaki tünelle santral bölgesine iletilmektedir. Tünel ile santral arasında 600 metre uzunluğunda cebri boru ile 288 metre düşü sağlanmış, iki adet türbinden geçirilen sular enerji üretimini sağlamaktadır. Baraj inşaatının tamamı, kamulaştırmalar da dahil olmak üzere 175 milyon abd doları harcanmıştır, tesiste üretilen enerji ile yılda 35 milyon abd doları gelir elde edilecek, böylece proje kendisini 5 yılda amorti edecek.”

         Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu ise yaptığı konuşmada, Gümüşhane’nin iki önemli vadiden oluştuğunu belirterek, Kelkit Vadisi üzerinde çeşitli sulama maksatlı çalışmalar, Harşit vadisi üzerinde ise enerjiye yönelik tesislerin yapıldığını söyledi.

“HARŞİT VADİSİNİN ORMAN VE ENERJİ ZENGİNLİĞİ DEĞERLENDİRİLMELİDİR”

         Vali Salihoğlu, Harşit vadisi üzerinde özel sektör ve kamu aracılığı ile yapılan tesislerle birlikte projenin yüzde 40’ının gerçekleştiğini belirterek, “Umut ediyoruz ki yakın bir gelecekte hedeflenen iki milyar kilowattsaat enerjiye ulaşıp, ülkemizin enerji darlığına büyük katkı sağlamış oluruz. Bu vadimizin ekili alanları sadece yüzde yedidir. O nedenle burada orman ve enerji zenginliği değerlendirilmelidir. Hem bölge halkının sosyal, kültürel, ekonomik hayatına katkı sağlamak, hem de doğanın güzelliklerinden istifade ederek bu güzel vadiyi zenginleştirmek hepimizin görevidir. Bunu sağladığımız takdirde Harşit vadisi zengin bir vadi olacaktır.” dedi.

“TORUL BARAJINDA TATLI SU BALIKÇILIĞI BU YIL BAŞLAYACAK”

         Halen üretimde olan Kürtün barajının baraj gölünde yıllık üç bin ton kapasiteli tatlı su balıkçılığı yapıldığını hatırlatan Salihoğlu, Torul barajının da yaklaşık aynı alanı kapsadığı için aynı oranda tatlı su balıkçılığı yapılabileceğini söyledi. Devlet Su İşleri’nden gerekli onayın alınmasının ardından bu yaz baraj gölünde balıkçılık faaliyetlerinin başlayacağını söyleyen Salihoğlu, “Tatlı su balıkçılığının yanında bölgemizde az bilinen su sporları Kürtün barajında birkaç yıldan beri yapılmaya başlanmıştır. Torul barajı da aynı şekilde su sporlarına kaynaklık edecektir ve böylece Torul ve Kürtün ilçelerimizde sportif etkinlikleri de artacaktır. Gençlerimiz spor salonlarına su sporlarıyla değerlendireceklerdir. Elbette ki barajların iklim üzerinde de etkisi var. Bunu da değerlendirmek gerekir. Biraz iklimin de değişeceğini uzmanlarımız söylüyorlar.” diye konuştu.

         Yapılan konuşma ve halk oyunları gösterilerinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İzmir Halkapınar Spor Salonu'ndan katıldığı sinevizyon ile açılış töreni gerçekleştirildi.

         Vali Salihoğlu ve Bölge Müdürü Çıtır’ın açılış butonuna basmalarının ardından barajda havai fişek gösterisi yapıldı.

         Baraj açılışına protokol üyelerinin yanısıra kirazlık köyü sakinleri de katıldı. Vatandaşların bol bol horon oynadıkları açılışta minik bir çocuğun da onlara eşlik etmesi ilgiyle izlendi.


TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK DİL OKULU GÜMÜŞHANE'DE


| More

 Gönderen Recep Ergin, Cumartesi, 17 Ocak 2009 19:43, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it
 


MKPortal M1.1.1 ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.03736 saniyede 9 sorguyla oluşturuldu