Son mesaj - Gönderen: Recep Ergin - Salı, 01 Kasım 2011 23:40
Sitemizin yeni hali www.gumushane.gen.tr/v2 adresinde test edilmektedir. Lütfen belirli aralıklarla ziyaret ederek, yaşadığınız aksaklıkları ve önerilerinizi admin@gumushane.gen.tr adresinden veya buradaki formdan bize bildirin.
Haberler

Haberler->Gümüşhane->SADAK BARAJI VE AŞAĞI ALIÇLI GÖLETLERİ İHALE EDİLDİ   

SADAK BARAJI VE AŞAĞI ALIÇLI GÖLETLERİ İHALE EDİLDİ


-YUVACIK BARAJININ SULAMASI 9 KASIM’DA İHALE EDİLECEK

        Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde 50 yıldır dillendirilen Sadak Barajı ihale edildi.

        AK Parti Gümüşhane Milletvekilleri Doç. Dr. Kemalettin Aydın ve Prof. Dr. Yahya Doğan yaptıkları yazılı açıklamalar ile 6 bin hektar araziyi sulayacak olan Sadak Barajının ihalesinin yapıldığını ve ihaleye 27 firmanın teklif verdiğini söylediler.

       Milletvekilleri seçim bölgelerine kamu yatırımlarının en üst düzeyde getirilmesi için durmadan çalıştıklarını, yatırımların Bakanlar ve genel müdürlükler nezdinde görüşülerek sürecin her aşamasında aktif rol oynadıklarını ifade ettiler.

       Milletvekili Aydın 30 Ekim günü ihalesi yapılan Aşağı Alıçlı göleti için 7 firmanın tekliflerinin 15 gün içerisinde değerlendirilerek en kısa sürede göletin yapımının başlayacağını, yaklaşık 5-6 milyon TL’ye mal olacak gölet ile o bölgedeki içme suyu ve sulama suyu sıkıntısının büyük ölçüde giderileceğini söyledi.

        Aydın, Şiran ilçesinde bulunan Yuvacık Göletinin sulama ihalesinin ise 9 Kasım da yapılacağını da ifade etti.

        Milletvekili Doğan ise, Sadak Barajıyla yörenin en mümbit arazilerinin suya kavuşmuş olacağını belirterek, “Sadak Barajı çevresine bereket getirecektir. Gelir, klasik tarımda bile ikiye katlanacak, modern tarım teknikleri ve organik tarıma geçilmesi ile miktarlar daha da artacaktır. Sulu tarım ürün miktarını artıracağı gibi yetiştirilen ürün çeşidini de arttıracaktır.” dedi.

       Doğan’ın açıklaması şu şekilde: “Hükümetimizin bölgemize verdiği önemi göstermesi açısından Demirözü Barajından da bahsetmek isterim. Bölgeye çok büyük faydası olacak Demirözü Barajı da 2011 de bitirilecektir. Demirözü Barajı üzerinde durmamızın sebebi, bu baraj 10 bin hektarın üzerinde bir araziyi sulayacaktır ve bunun 3 bin hektarlık kısmı Gümüşhane sınırları içinde yer alan Salyazı ovasını kapsamaktadır.

       Yaylım Köyü Göleti planlama aşamasındadır ve programa aldırmaya çalışıyoruz. Babakonağı Köyü Göleti için de çalışmalar devam etmektedir.  Keza başlıbaşına büyük bir proje olan Şiran Şehir Merkezi Taşkın Koruma Projesini de 2010 yılı programına koymaya çalışıyoruz.

        Özbeyli Köyü Taşkın koruması yapılarak tamamlanmıştır. Kelkit Dere Islah ve Taşkın Koruma projemizde de ihale yapılmış ve inşaatına bu yıl başlanarak 3 yıl içerisinde bitirilecektir.

         Gümüşhanemizin su ihtiyacı için ise yeni arayışlar başlamıştır. Kermut Deresi üzerine yapılacak küçük bir baraj şehrimizin 20-30 yıllık su ihtiyacını karşılayacaktır. Bu konuda Çevre ve Orman Bakanlığı ve DSİ nezdinde çalışmalarımız sürmektedir. Bölgede yeterli incelemeler yapıldıktan sonra karar verilecektir. Böylelikle Gümüşhane ve Tekke yöresinde nitelikli su kullanılacaktır ve Gümüşhane’de su sorunu kalmayacaktır.

        Diğer taraftan bölgemizde sulu tarım ve hayvancılığın gelişmesine paralel olarak Tarım Bakanlığımızdan bölgemiz için 20 adet ziraat mühendisi ve veteriner istenmiştir. Bakanlık bunun 10 tanesini gönderebileceğini vaad etmiştir. Böylelikle tarımda verimliliğin bilinçli bir şekilde artması ve yörede tarıma dayalı endüstrilerin kurulması mümkün olabilecektir.”TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK DİL OKULU GÜMÜŞHANE'DE


| More

 Gönderen Recep Ergin, Çarşamba, 04 Kasım 2009 10:08, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it
 


MKPortal M1.1.1 ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.03802 saniyede 9 sorguyla oluşturuldu