Son mesaj - Gönderen: Recep Ergin - Salı, 01 Kasım 2011 23:40
Sitemizin yeni hali www.gumushane.gen.tr/v2 adresinde test edilmektedir. Lütfen belirli aralıklarla ziyaret ederek, yaşadığınız aksaklıkları ve önerilerinizi admin@gumushane.gen.tr adresinden veya buradaki formdan bize bildirin.
Köşe Yazıları Bölgesi

Köşe Yazıları->Turan TUĞLU->GÜMÜŞHANE NASIL KALKINIR? [ Arama ]

GÜMÜŞHANE NASIL KALKINIR?
Başlık GÜMÜŞHANE NASIL KALKINIR?
Açıklama 16 Aralık 2005 tarihli Kuşakkaya Gazetesindeki yazısı
Mail kusakkayagazetesi@yahoo.com
Siteye Ekleyen AdamGibi

    Gümüşhane; turizm ve madencilik alanında, önemli ve işletmeğe açılması gereken kaynakların varlığı bilinen bir il.
    Yakın zamana kadar, gerek madenlerin işletilmesi gerekse, doğal güzelliklerin (mağaraların, şelalelerin, yaylaların, dağların ve ormanların) turizme açılması devletten bekleniyordu.
    Günümüzde, bu beklentilerin anlamı kalmadı artık.
    Bu iki alanda da devletin görevi; yönlendirme, denetleme ve destekleme olmalıdır.
     Gümüşhane Valiliği bu görevi yerine getiriyor.
KARACA MAĞARASI:
    Karaca Mağarası, açıldığı günden bu yana, ilgi odağı olma konumunu koruyor. Mağaranın daha çok turist çekmek için, yol güzergahının iyileştirme çalışmaları sürüyor. Mağaranın yanıbaşında dinlenme tesisleri, gereksinimlerin karşılanacağı yapılaşma ve satış olanakları geliştiriliyor.
KAYAK PİSTİ:
     Gümüşhane Valiliğinin talebi üzerine Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erdoğan Üstünoğlu, Uluslararası Kayak Federasyonu yardım ve Tanıtım Programı Danışmanı Dr. Josef Zenhausen, Avusturya’dan Stefan Brandle’la beraber 23-25 Ağustos 2005 tarihleri arasında, Süleymaniye Mahallesinin (Musalla adı verilen) tepelerde inceleme yaptı ve hazırladıkları raporu Valimiz Veysel Dalmaz’a sundular.
     Rapora göre, Gümüşhane, kayak sporu yapılabilecek mekan olarak, Türkiye’nin Uludağ kadar, Palandöken kadar önemli bir merkezi olacak konumda.
      Söz konusu raporu yayınlayacağız.
MADENCİLİK:
     Gümüşhane’nin yüzünü ağartacak gelir kaynaklarından biri de kuşkusuz madenlerdir. Başta altın olmak üzere çeşitli madenler işletilmeği bekliyor.
     Koza Altın İşlemeciliği A.Ş. (Türk firması) altın madeni için çalışmalara başladı. Diğer madenlerin işletilmesi için de çalışmalar var. Bunlar Gümüşhane için, çevremiz için, ülkemiz için olumlu gelişmeler.
FABRİKALAR:
     Gümüşhane merkez ilçe de bir Çimento Fabrikası, bir Kireç Fabrikası, bir Un Fabrikası, bir de Meyve Suyu ve Kuşburnu Mamülleri Fabrikası vardı.Çimento fabrikası kapandı. Kireç fabrikası beklemede, Un fabrikasının sorunları var. Meyve Suyu ve Kuşburnu Mamülleri fabrikası sıkıntılı da olsa, çalışıyor. bu fabrikaların yeniden kullanılması için çaba gerekli.
     Tekstil işletmeleri ayakta durma gayreti içinde. Pestil-Köme ürünleri için organize olmanın, ürünleri 50 gramlık, 100 gramlık, 250, 500, 1000 gramlık paketler de sunma, şekil olarak, biçim olarak, sunum olarak çeşitliliği artırma gerekliliğin ötesinde zorunlu gibi görünüyor.
     Yayına başladığımız günden bu yana hep söyleyip duruyoruz. Gümüşhane’yi kurtaracak uğraşı alanlarının en önemlisi eğitimdir.
     Eğitim, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin KTÜ’ye bağlı olarak açılmasının arkasını bırakmayacağız.
Gümüşhane Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Bektaş’da bu gerçeği iyi görüyor ve dile, getiriyor. Sayın Bektaş’ı çabalarında destekleyeceğiz.
     Eğtim, Gümüşhane’nin ve ilçelerimizin “olmazsa” “olmaz”larındandır.
    Gumüşhane’nin her alanda kalkınmasını sağlayacak dallar üzerinde ana başlıklarıyla durduk. Bu başlıkların her birini bir yazı konusu yaparak zaman içinde kamuoyuna sunacağız.

Oyu Puanı: 6 - Ortalama: 4

Yorum Gönder Değerlendir Yazdır
Yorumlar

Bilgiler
Burda 2491 Köşe Yazısı Kayıtlı
Enfazla Bakılan: TARİMİZDEKİ KAHRAMAN KADINLAR...
Enfazla Değerlendirilen: TEKNOLOJİ VE İNSAN

Köşe Yazıları Bölgesini Gezen: 23 (0 Kayıtlı Üye 23 Ziyaretçi ve 0 Bilinmeyen Üye)
Görünen üyeler: 0


 


MKPortal M1.1.1 ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.08837 saniyede 15 sorguyla oluşturuldu