Son mesaj - Gönderen: Recep Ergin - Salı, 01 Kasım 2011 23:40
Sitemizin yeni hali www.gumushane.gen.tr/v2 adresinde test edilmektedir. Lütfen belirli aralıklarla ziyaret ederek, yaşadığınız aksaklıkları ve önerilerinizi admin@gumushane.gen.tr adresinden veya buradaki formdan bize bildirin.
Köşe Yazıları Bölgesi

Köşe Yazıları->Banu ATASU->BİR E-İNSAN HİKAYESİ [ Arama ]

BİR E-İNSAN HİKAYESİ
Başlık BİR E-İNSAN HİKAYESİ
Açıklama 20 Aralık 2006 tarihli Demokrat Gümüşhane Gazetesindeki yazısı
Siteye Ekleyen AdamGibi
       Kocaman bir dünyayı küçük bir ekrana sıkıştırıp kendimizi klavyedeki tuşların anlatabileceği kadar ifade edebiliyoruz artık. Hisler yok. Hissetmeden,dokunmadan ve bazen görmeden anlatılanlarla yetiniyoruz.
       Artık e-dünya diye bir gezegen keşfedildi. Yaşamın içinde,işimizde,gittiğimiz her yerde,her oluşumun başında 'e'var. Ve bizlerde bile bile bu sanal hayatı gerçeğine tercih ediyoruz. Artık hepimiz e-dünyalıyız.Sohbetlerin yerini chatlar, mailler almış.İnsanlar artık evden çıkmadan alışveriş yapabiliyor. Bir tıklamayla alışveriş sitelerinden istediğinizi farklı ilde hatta  ülkede olsanız dahi kısa sürede istediğinize ulaşabiliyorsunuz.
        Evden dışarı çıkmayan pasif insanlar artık küçük ekranın karşısında aktif hatta interaktif olduğunu sanıyor. Sanal dünyada sosyalleştiğini sanan insanlar asıl dünyada ne kadar pasifleştiğini dahi göremiyor. Artık ev hanımlarının bol dedikodulu ev oturmaları eskisi kadar yok. Onlar artık çoklu görüşmelerini çevrimiçi olduklarında yapıyorlar. Pasta hazırlama,hazırlık yapma derdi kalmadı. Gelmeyenler ise çevrimdışı kaldı.
       Hem yararları hemde zararları bulunan internet içerisinde aradığımız her şeyi barındıran koca bir dünya. Bu dünyada istediğimiz şeyleri bulabildiğimiz gibi istemediklerimizle de karşılaşabiliyoruz. Sanal çöpçatan görevi de gören internet, insanlığın gerçek kişiliğini örten adeta bir perde gibi. İnternet ,hayatımızın her yerinde ve gençliği kendisine mecbur kılmaktadır. Birçok insanın hayatında bir yaşam tarzıdır. Zihinsel kirlenmenin yanında zaman israfı, aile ilişkilerinde yalnızlaşma gibi olumsuzluklara sebep olmaktadır. Son günlerde sıkça duyduğumuz ve hepimizi rahatsız eden ahlaki çöküntüde özellikle internet in amacı dışında kullanılmasının büyük bir payı vardır.
           Araştırmalara göre;
    -Ebeveynlerin % 47 si çocuklarının internette ziyaret ettiği siteleri nadiren denetlemekte,
    -Çocukların % 27 si tümüyle denetimsiz internette dolaşabilmekte,    
    -Çocukların % 34 ü internet kullanım prensipleri konusunda
büyüklerinden hiçbir bilgi ve öneri almamaktadır.
        İnternet amacı doğrultusunda kullanıldığında büyük bir nimet olan,fakat yanlış kullanıldığında hayatı altüst eden bir iletişim kaynağıdır. Kontrollü bir şekilde interneti kullanmak zarar vermez. Genelde sanal sohbetleri hayatında bir tarz olarak kabullenenler gerçeğe karşı özgüven problemi yaşarlar. Sosyal hayata açık kişilerin internette çok zaman geçirmedikleri gözlenmiştir. Daha çok içe dönük insanlar sanal sohbetle daha çok ilgililer. Gerçek hayatta konuşamayan, beğenilmeyen, dışlandığını düşünen bir kişi zamanının çoğunu internette, chat yaparak geçirmektedir. Beğenilme ve kabul görme problemi olmayan kişiler de chat yapmakta ancak; bir yaşam tarzı halinde değildir.

     Artık çocuklar oyuncaklarına dokunmadan oynuyor,bebeklerini dokunmadan uyutuyor,toprağa dokunmadan büyüyorlar. Bizler çocukluğumuzu yaşadık ama ya geleceğin çocukları! Onlar klavye yerine kendi dillerini kullanabilecek mi, oynarken düşüp toz toprak olabilecek mi, kırılan oyuncaklarının yenisini isteyebilecek mi? Bütün yaşantımız bilgisayar,fare ve klavye arasında mı devam edecek?Yoksa geri al komutuyla gerçek yaşantımızı geri alıp tekrar yaşayabilecek miyiz? 
Oyu Puanı: 1 - Ortalama: 5

Yorum Gönder Değerlendir Yazdır
Yorumlar

Bilgiler
Burda 2491 Köşe Yazısı Kayıtlı
Enfazla Bakılan: TARİMİZDEKİ KAHRAMAN KADINLAR...
Enfazla Değerlendirilen: TEKNOLOJİ VE İNSAN

Köşe Yazıları Bölgesini Gezen: 24 (0 Kayıtlı Üye 24 Ziyaretçi ve 0 Bilinmeyen Üye)
Görünen üyeler: 0


 


MKPortal M1.1.1 ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.06965 saniyede 15 sorguyla oluşturuldu