BAŞLAYAN İLKÖĞRETİM HAFTASI İLE BİRLİKTE OKULLARDA AÇILDI

Her yıl 222 sayılı kanun gereği Ülke genelinde eylül Ayının 3. haftası “İLKÖĞRETM HAFTASI “ olarak kutlanmaktadır. Aksi bir durum olmadıkça da ilk ve ortaöğretim kurumlarında da bu hafta içerisinde ders başı yapılır. Yerel ve yaygın basında bu açılışlar çeşitli başlıklar altında haber olarak geçilir günün önemine vurgu yapan yayınlar yapılır. İlginçtir, 8 Eylül DÜNYA OKUR-YAZAR’lık günüdür. Eğitim denince mangalda kül bırakmayanlar bu gün hakkında nedense hiçte de söz etmezler. Şimdi sorabilirsiniz? Bunca yıl Milli Eğitim Müdürlüğü yaptınız? Siz 8 Eylül gününü değerlendirdiniz mi? Evet, değerlendirdim. Bir İl’de konuyu en yetkili zata aktardığım da , “Buda nerden çıktı” diye fırçada yedim. Fırça (kısmı azarlama) dedim de  yeri gelmişken aktarayım.. Pazartesi günkü açılış törenine Aysın Rafet İlköğretim okulunda katıldım. Gecikmeli başlayan programda öğrenciler, katılımcılar büyük çoğunluğu bayan olan velilerin güneş altında beklerken sadece protokolün gölgeden korunmasına yönelik alınan önlemi,  umumu kapsamadığı için, pekte yerinde bulmayan Valimiz Sayın Okay Memiş’in, konuşmasının bir bölümünde konuya ilişkin yaptığı tatlı uyarı, katılımcılardan büyük alkış aldı.   Ne yapılabilirdi?  Milli Eğitim hizmetlerinde ödenek yok yok. Mobil gölgelik yapılır öğrencilerde yararlanır katılımcılarda.

Efendim pazartesi günkü törenlerde önemli mesajlarda verildi. Vali Sayın Memiş, son derece etkin yöntemlerle emek sarfediyoruz ve karşılığınıda alıyoruz şeklindeki değerlendirmesini “Münevver” kavramına değinerek sürdürdü ve ekledi. “Ben münevverim diyen, topluma bir şeyler veren demektir. Eğer vermiyorsa  o  asla münevver olamaz. Tüm öğretmenler münevver olmak zorundadır.”dedi..

Bu yılkı törenlere,  büyüklerin değil miniklerin konuşmaları damgasını vurdu.

Bir kız öğrenci Okuldan mezun arkadaşları adına konuştu. Ravza Kara Nur ASLAN. ;

…”Birinci sınıfta eğlenceli bir yıl geçirdim. Üç yıl daha evet dedim. Bu dört yıl içerisinde daha nice şeyler yaşadık. Ama hepsinde beraberdik. Birimiz düştüyse diğerimiz kaldırdık, birimiz yanlış yaptıysa diğerlerimiz düzeltti,ama bunların hepsini bize öğreten öğretmenlerimizdi.” Ravza ‘ nın paylaşmayı ve yardımlaşmayı özetleyen bu değerlendirmesi alkışlanırken Ravza hız kesmeden devam ediyordu… “4 koca yıl  nasıl hemen geçti. Unutmayın ki, bir işi severek yapıyorsanız, zamanın farkına bile varamazsınız derken, okulunun başından geçenleri de ihmal etmedi. ….4 yıl boyunca her yıl okul değiştiriyorduk. Tam bir binamız yoktu. (okul fiziki yapısındaki hata nedeniyle boşaltılmıştı). Taki şu ana dek, ama sorun değil. Hababam sınıfından Mahmut hocanın da dediği gibi: “Okul, dört tarafı kapalı, üstünde damı olan yer değildir. Okul her yerdir. Önemli olan öğrenmek, öğretmek beraber olmak ve bir gaye için çalışmaktır”.

Ravza’nında Mahmut Hocanında dedikleri doğru ve Atatürk’ün direktifleri ilede bire bir örtüşüyor:
Ne dedi Atatürk: “Bu hafta her yer okul herkes kara tahta başında öğretmen-öğrenci olmalıdır. Yeni Türk harfleri, işçiye, hamala, sandalcıya herkese öğretilmelidir. Bu bir yurttaşlık görevi olarak bilinmelidir. Bir milletin %10’u okuma yazma bilir, %90 bilmezse bu ayıptır, bundan insan olanın utanması lazımdır.” diyerek ilköğretimin ve ilköğretim haftasının önemine vurgu yapmıştır.

Geçen hafta başında düzenlenen törenlerin amacı da bu idi. Açılışlar güzel, konuşmalar, konuşmacılar her şey güzeldi. Güzel olmayan, protokole yer hazırlayacağım diye panik içinde olan görevliler ve yöneticiler.

Bu duygularla 2017-2018 Eğitim-öğretim yılının İl’imize ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Ve ekliyorum. Bende  Sayın Vali’nin dediklerine katılıyorum.. Öğretmen münevver olmalıdır. Çünkü Eğitimin temel ögesi ÖĞRETMENDİR:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Not: Ravza Kara NUR’un mezun öğrenciler adına yaptığı konuşmasının  tam metnini  Fotoğraflı olarak  Gazetemizin…. Sayfasında okuyabilirsiniz..

YORUM EKLE

banner406

Gümüşhane Pestil Köme

Yandex.Metrica