banner522

Akçay’dan faiz isyanı

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) başkanı İsmail Akçay, son dönemde iyice yükselen faiz oranlarıyla esnaf ve tüccarın ayakta durmasının imkansız olduğunu söyledi.

Akçay’dan faiz isyanı

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) başkanı İsmail Akçay, son dönemde iyice yükselen faiz oranlarıyla esnaf ve tüccarın ayakta durmasının imkansız olduğunu söyledi.

Halk Bankası Karadeniz Bölge Koordinatörü Erdoğan Başıhoş, Halk Bankası Gümüşhane Şubesi Müdürü Ercan Birtek ve beraberindeki heyeti GTSO’da kabul eden Akçay, ziyarette yüksek faiz oranlarına vurgu yaptı.

“Esnaf, tüccar ve sanayici olmazsa ekonomi olmaz ve dolayısıyla bankalarda olmaz”

Üyelerinin şikayet ve taleplerinin kendileri için her zaman önemli olduğunu vurgulayan Başkan Akçay, “Bugün Halk Bankası Gümüşhane Şube Müdürümüz ve beraberinizdeki heyet ile birlikte odamıza yapmış olduğunuz ziyaret ve değerli oda yöneticilerimizin sizlere iletmiş olduğu sorun ve taleplerimizi dinleyerek cevaplandırmanız bizleri fazlasıyla memnun etti. Bu güzel ziyaret için şahsınız ve ekibinize bir kez daha teşekkür ediyorum. Bugün yaptığınız ziyaretten ve sorularımıza verdiğiniz cevaplardan anlıyorum ki banka ve müşterisi arasında yaşanan sorunlarımızın birçoğu belirli bir zaman içerisinde çözüme kavuşturulabilecek sorunlar. Ancak günümüzde görüyoruz ki bankalarımızın tek sorunu sadece kar elde etmek oldu. Bankalarımızın sadece bu anlayışla çalışmaması gerektiğine inanıyorum. Bu ülke hepimizin. Eğer esnaf, tüccar ve sanayici olmazsa ekonomi olmaz ve dolayısıyla bankalarda olmaz” dedi.

“2023 hedeflerinin önündeki en büyük engel bankacılık sektörünün uyguladığı yüksek faiz oranları ve haksız yere aldıkları ücretlerdir”

Bankaların uyguladıkları oldukları faiz oranlarının yüzde 27’lere kadar çıktığını kaydeden Akçay, “Böyle bir dönemde yüzde 10 veya yüzde 15 gibi düşük kar oranları ile çalışan esnaf ve tüccarın yapmış olduğu ticaretini devam ettirebilmesi imkansız gibi gözüküyor. Bankalarımız sadece kendi çıkarları için değil, bu ülkenin üreten ve ekonomisine can veren tüccar ve sanayicisi içinde çalışmalılar. Zor durumda olan sanayici ve tüccara içinde bulunduğu zorluktan kurtulabilmesi için daha uygun şartlar ve imkanlar sunmalıdır. Ülke olarak 2023 hedeflerine ulaşmamızın önündeki en büyük engel bankacılık sektörünün uyguladığı yüksek faiz oranları ve haksız yere aldıkları ücretlerdir. Uygulanan bu yüksek faiz oranları ile gereksiz uygulamalar aynı zamanda büyümeyi ve istihdamı da yakından etkilemektedir. En kısa sürede bu yüksek faiz oranları ve enflasyonun tek haneli rakamlara düşürülmesi gerekmektedir. Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler de belirli aralıklarla üyelerimizin yaşamış olduğu sorunları tespit ediyor ve üyelerimizin yüksek faiz oranları ile uygulanan banka prosedürleri ile ilgili şikayetlerini üst mercilerimize iletiyoruz. Fakat inanıyorum ki ilgili üst mercilere yapılacak ortak müracaatlar, sorunların çözülme sürecini daha hızlandıracaktır ve faiz yükü altında ezilen tüccar ve sanayicimizi bu yükün altında daha fazla ezilmekten kurtaracaktır. Bu amaç doğrultusunda kurumumuza yapmış olduğunuz bu ziyaretin sorunlarımızın sizler tarafından da ilgili mercilere iletilmesinde büyük önem taşıyacağına inanıyorum’’ şeklinde konuştu.

GTSO yöneticileri ile tanışmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Halk Bankası Karadeniz Bölge Koordinatörü Erdoğan Başıhoş ise bir devlet bankası olarak her zaman sanayicileriyle, tüccarıyla üreticisiyle, halkıyla iç içe olmaya çalıştıklarını, bu amaçla da her zaman partner banka olmak konusunda kapılarının sonuna kadar açık olduğunu söyledi.

Toplantıya Meclis Başkanı Adem Köse ve oda yöneticileri de katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406

Gümüşhane Pestil Köme

Yandex.Metrica