banner459

'Bu konu asla ihmal edilmeyecek, üzerinde durulacak ve takip edilecektir'

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, üzerine taş düşmesi sonucu hayatını kaybeden üniversite öğrencisiyle ilgili konunun asla ihmal edilmeyeceğini, üzerinde durularak takip edileceğini ve bununla ilgili kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini söyledi.

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, üzerine taş düşmesi sonucu hayatını kaybeden üniversite öğrencisiyle ilgili konunun asla ihmal edilmeyeceğini, üzerinde durularak takip edileceğini ve bununla ilgili kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini söyledi.

Vali Memiş, Vali Yardımcısı Murat Kahraman, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar ve Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Bünyamin Kocaoğlu ile birlikte Gümüşhane Üniversitesi öğrenci temsilcileriyle görüştü.

Dağ yamacından düşen kaya parçalarının çarpması sonucu önceki gün hayatını kaybeden Gıda Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi Abdullah Atakan Öztürkmenoğlu’nu elim bir kaza sonucu kaybetmenin derin bir üzüntüsü içerisinde olduklarını ve üzüntüsünü tarif etmekte zorlandığını kaydeden Vali Memiş, “İnsani, vicdani, dini, ahlaki ve etik değerlerin ötesinde sorumluluk makamında olmamız üzüntümüze ayrı bir önem katıyor. Üzüntümüz biraz da sorumluluk makamında olmamızdan kaynaklanıyor” dedi.

Güçlü tahmin: Kepçe operatörü taş kütlesini kaçırdı

Önceki gün meydana gelen olayın ardından konunu yargıya intikal ettiğini ve soruşturmanın devam ettiğini hatırlatan Vali Memiş, “5 kişiyle ilgili işlem başlatıldı ve gözaltına alındılar. Birisi kepçenin operatörü. Güçlü tahminlere göre kepçe operatörünün tedbir almaksızın kaldırım çalışması yaparken taş kütlesini kaçırmış olabileceği yönünde. Şuanda bilirkişiler konuyu inceliyorlar” dedi.

“Bu konu asla ihmal edilmeyecek, üzerinde durulacak ve takip edilecektir”

Kendisinin hemen her gün o yola gittiğini, bir şantiye şefi gibi biran önce hastane yolunun bitirilmesi için çaba gösterdiğini ifade eden Vali Memiş, “Belki bizim başımıza bile gelebilirdi o hadise. Bu kadar hepimizin başına gelebilirdi. Ancak kaza, kader deyip asla bu işin ihmal boyutunu göz ardı etmeyeceğiz. Bu coğrafyada her gün heyelan riski var. Gümüşhane Üniversitesindeki 20 bin öğrenci bizlere emanet. Bunun sorumluluğu içerisinde hareket ediyoruz. Bu konu asla ihmal edilmeyecek, üzerinde durulacak ve takip edilecektir. Bununla ilgili kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

“3 bin kişilik 2 ayrı yurt yapılacak”

Hastane ve yurdun yapıldığı yer zamanında iyi planlansaydı bugün böyle bir şeyle hiç karşılaşılmamış olunacağını vurgulayan Vali Memiş, “KYK, eski TEDAŞ binasının arkasında bin kişilik öğrenci yurdunun ihalesini önümüzdeki günlerde yapacak. Bir işadamımız 2 bin kişilik öğrenci yurdunun inşaatına başlıyor. Yani 3 bin kişilik öğrenci yurdu inşaatına bu yıl başlıyoruz, hem de dağın tepesinde değil” ifadelerini kullandı.

Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Bünyamin Kocaoğlu ise öğrencilerinin şehirde yaşadıkları güçlükleri yöneticilere iletmek istedikleri için bu toplantıyı talep ettiklerini söyledi.

Öğrencilerden Gümüşhane Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Ali Karagöz, öğrenciler arasında yargıya intikal eden bu konunun üstünkörü yapılacağı, neticelerinin gerektiği gibi durulmayacağı konusunda bir inanış olduğunu belirterek, “Bizim özel ricamız bu hususta bu yargı sürecinin en ince detayına kadar bildirilmesini istiyoruz halka ve öğrencilere” dedi.

Bu olaydan sonra KYK yurtlarından birisine, o bölgedeki cadde veya yollardan birinin adına Abdullah Atakan Öztürkmenoğlu’nun isminin verilmesini öğrenciler olarak talep ettiklerini kaydeden Karagöz daha sonra öğrencilerin çeşitli konulardaki talep ve sıkıntılarını aktardı.

Ülkü Ocakları Basın Birimi Sorumlusu Ali Karagöz ise Abdullah Atakan Öztürkmenoğlu isminin yol güzergahında yada başka bir kurumda yaşatılmasını istediklerini belirterek, “Kim görevini kötüye kullandıysa, kim suçluysa kesinlikle üzerinin örtülmemesini istiyoruz” dedi ve bölgede yaşadıkları sıkıntılardan bahsetti.

Anadolu Öğrenci Birliği İl Başkanı Mehdi Coşkun’un öğrencilerin talep ve şikayetleriyle ilgili yetkililere ulaşmakta sorunlar yaşadıklarını aktarması üzerine Vali Okay Memiş, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Bünyamin Kocaoğlu ve KYK İl Müdürü Mücahit Atalay’a ders dönemlerinde üniversite yönetimi, öğrencilerle, kanaat önderleriyle her ay beyin fırtınası formatında toplantı yapabileceklerini bildirdi.

Rektör Yardımcısı Kocaoğlu ve öğrenci heyeti Vali Memiş’le görüştükten sonra bu kez de Belediye Başkanı Ercan Çimen’le makamında görüşerek benzer talepleri Başkan Çimen’e iletti.

“Bir evladımı kaybetmiş gibiyim”

Başkan Çimen, olayda hayatını kaybeden Abdullah Atakan Öztürkmenoğlu’nu tanıdığını ve bir evladını kaybetmiş gibi olduğunu belirterek, “Bize düşen bir sorumluluk muhakkak var. Bundan dolayı ben öğrencilerden, halkımdan özür diliyorum. Bizim amacımız hizmet etmek. Tabi bunu yaparken de gerekli tedbirleri ve önlemleri almamız gerekiyor. Burası Gümüşhane Belediyesinin sınırları içerisinde.

“Kötü anılarla sizin buradan ayrılmanızı istemiyoruz”

Gümüşhane kent merkezindeki her 3 kişiden 1’inin öğrenci olduğunu vurgulayan Başkan Çimen, “Sizler bizim Gümüşhane’de emanetimizsiniz. Sizler eğitim hayatınızı tamamlamak için bu şehre geliyorsunuz. Kötü anılarla sizin buradan ayrılmanızı istemiyoruz. İmkanlarımız yetersiz ama çabalıyoruz. Bu şehirde 3 kişinin 1 tanesi öğrenci. Bunu çok dikkate alıyoruz. Mücadelemiz hep bu yönde. Ama Atakan’ı hiçbir şey geri getirmiyor. Üzüldüğümüz tek şey bu. Bizim sorumluluktan kaçma gibi bir durumumuz yok. Üzgünüz, insan kelimeler bile bulup konuşamıyor. Gerekli tedbirlerimizi daha dikkatli, daha hassas bir şekilde almamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2017, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner408

banner406

Gümüşhane Pestil Köme