Gümüşhane’de 12 arıcıya organik tarım sertifikası verildi

Gümüşhane'de Organik Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında 12 işletmeye Organik Tarım Sertifikası verildi.

Gümüşhane’de 12 arıcıya organik tarım sertifikası verildi

Gümüşhane'de Organik Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında 12 işletmeye Organik Tarım Sertifikası verildi.

Kurumun toplantı salonunda düzenlenen sertifika dağıtım törenine Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Çikrıkci, Arıcılar Birliği Başkanı Niyazi Gül ve organik arıcılık yapan üreticiler katıldı.

Törende konuşan Birşen, “Merkeze bağlı Yitirmez, Çaltılı, Yeşildere, Aktutan köyü havzaları ile Torul İlçesi Dedeli ve Gümüştuğ köylerinin bulunduğu havzalarda toplam 22 arıcımızla organik arıcılık faaliyetlerimiz devam etmektedir. 2017 yılı içerisinde mevcut arıcılarımıza ilaveten 10 arıcımız geçiş sürecine alınmıştır. Bu kapsamda organik arıcılık yapan üreticilerimize 460 adet organik kovan, 1000 kg organik temel petek (mum), 3240 adet organik Varrova ilacı verilmiş olup, bu desteklerden yararlanan arıcılarımızın ballarının laboratuvar analizleri yaptırılarak organik tarım sertifikası verilmiştir” dedi.

Organik Arıcılık Projesi kapsamında üreticilere toplamda bin 300 organik kovan, 2 bin 816 kilogram organik temel petek ve 5 bin 360 adet organik varroa ilacı verilerek desteklendiğini ifade eden Birşen, “Hedefimiz ilk etapta 50 organik arıcı, ikinci etapta ise 100 organik arıcıya ulaşmaktır. Arıcılar Birliği ile hazırladığımız "Gümüşhane Balının Marka Yolculuğu" projesi DOKAP tarafından kabul edildi ve sözleşmesi imzalandı. Gümüşhane balını paketleyeceğiz, ambalajlayacağız ve tüketicinin huzuruna sunacağız. Amacımız Gümüşhane balını marka haline getirmektir” diye konuştu.

Gümüşhane Arıcılar Birliği Başkanı Niyazi Gül ise her geçen yıl arıcılıkta büyük mesafeler kaydedildiğini belirterek, “2017 yılında kayıtlı üye sayımız 530 ulaştı, 65 bin kovan sayımızla da yıllık bal üretimimiz yaklaşık 750 ila 800 ton arasında” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406

Gümüşhane Pestil Köme

Yandex.Metrica