Gümüşhane’de 2. AYAY oyunları yapıldı

Gümüşhane’de ilki geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen AYAY Travma Rallisi bu yıl 2. AYAY Oyunları başlığı altında Gümüşhane Üniversitesi Merkez Kampüs içerisinde gerçekleştirildi.

Gümüşhane’de ilki geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen AYAY Travma Rallisi bu yıl 2. AYAY Oyunları başlığı altında Gümüşhane Üniversitesi Merkez Kampüs içerisinde gerçekleştirildi.

Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü tarafından ana senaryo olarak terörist bir eylemin merkeze alındığı ve bir patlama vakasının canlandırıldığı etkinlikte senaryo gereği bir patlama meydana geldi ve çevredekiler yaralandı.

Yaralı öyküleri sahada en sık rastlanan ve rastlanabilecek olan tanılara uygun oluşturulan etkinlikte enkaz altında kalmış Crush sendromlu bir vaka, göğsüne yabancı cisim saplanmış pnomotorax tanılı bir vaka, araç içinde sıkışmış KİBAS tanılı bir vaka, karnına künt darbe almış Hipovolemik şok geçiren bir vaka ve buna benzer birçok travma öykülü vaka mevcut.

Yarışmacılardan ilk olarak olay yerine girmeleri ve iyi bir olay yeri yönetimi ile triaj uygulamaları istenirken, bunu takiben yaralılara müdahale etmeleri ve nakil etmeleri talep edildi. 

Her aşamanın hakemler tarafında takip edilerek kayıt altına alındığı organizasyon kapsamında vaka canlandırması, hakemlik, makyaj, saha organizasyonu, görüntü çekimi gibi görevleri Öğretim Elemanları koordinasyonunda 3.sınıf öğrencileri gerçekleştirirken 1. ve 2. sınıf öğrencileri yarışmacı olarak katılım sağladı.

Faaliyete toplamda 155 öğrenci katılım sağlarken organizasyonun gelecek yıllarda da gelenekselleşerek devam etmesi planlanıyor.
 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406

Gümüşhane Pestil Köme

Yandex.Metrica