İŞKUR işverenlerin ihtiyaçlarını tespit etti

Gümüşhane Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Hikmet Kaya, Gümüşhane genelinde 191 işyerinin ziyaret edilerek bu işyerlerinin eleman ihtiyaçlarının tespit edildiğini söyledi.

İŞKUR işverenlerin ihtiyaçlarını tespit etti

Gümüşhane Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Hikmet Kaya, Gümüşhane genelinde 191 işyerinin ziyaret edilerek bu işyerlerinin eleman ihtiyaçlarının tespit edildiğini söyledi.

Yaptığı açıklamada İŞKUR’un 81 ilde 90 bin 749 işyerini ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit ettiğini, piyasanın önde gelen faaliyetlerinin toptan ve perakende ticaret, imalat ve inşaat sektörlerinde yer aldığını kaydeden Kaya, Gümüşhane’de ki işgücü piyasasının önde gelen faaliyetlerinin Türkiye geneli ile aynı seyri izlediğini söyledi.

Gümüşhane genelinde 10 kişi ve üzeri istihdamlı işyerlerinin yüzde 19,2’sinde 125 kişilik açık iş olduğunun tespit edildiğini dile getiren Kaya, “Gümüşhane genelinde açık iş oranı yüzde 2,5 olarak hesaplanmış ve en yüksek açık iş oranına sahip sektör yüzde 8,1 ile Toptan ve Perakende Ticaret sektörü olmuştur. Açık işi en çok olan işyerleri yüzde 66,7 oranı ile Toptan ve Perakende Ticaret sektörü ve yüzde 33,3 ile Bilgi ve İletişim ve Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri sektörleridir. İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler Beden İşçisi (Genel), Müşteri Temsilcisi ve Aşçı Yardımcısı’dır. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri Fiziki ve Bedensel Yeterlilik, Bilgisayar Kullanımı ve Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübedir.  İşverenler talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR ve Akraba-eş dost aracılığı ile aramaktadır.  Araştırma kapsamındaki 10+ istihdamlı işyerlerinin %22,7’inde 136 kişinin temininde güçlük çekilmektedir. Eleman temininde en çok güçlük çekilen ilk üç sıradaki meslekler Müşteri Temsilcisi, Aşçı Yardımcısı, Garson (Servis Elemanı) meslekleridir” dedi.

Gümüşhane genelinde 10 ve üzerinde istihdamlı işyerlerinde 111 kişilik istihdam artışı beklendiğini ifade eden Kaya, “İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının yüzde 2,3 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler İmalat, Bilgi İletişim, Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri. Pestil İmalat Elemanı, Müşteri Temsilcisi ve Garson (Servis Elemanı) mesleklerinde istihdam artışı beklenirken Bekçi ve Dağıtım Elemanı(Gıda-İçecek) mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406

Gümüşhane Pestil Köme

Yandex.Metrica