Necmettin öğretmenin öğrencileriyle buluştu

Görev yaptığı Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden memleketi Gümüşhane’ye giderken Tunceli Pülümür karayolunda PKK terör örgütü tarafından kaçırılarak şehit edilen Gümüşhaneli öğretmen Necmettin Yılmaz’ın babası Hamit Yılmaz, oğlunun görev yaptığı okulda ders verdi.

Necmettin öğretmenin öğrencileriyle buluştu

Görev yaptığı Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden memleketi Gümüşhane’ye giderken Tunceli Pülümür karayolunda PKK terör örgütü tarafından kaçırılarak şehit edilen Gümüşhaneli öğretmen Necmettin Yılmaz’ın babası Hamit Yılmaz, oğlunun görev yaptığı okulda ders verdi.

Siverek Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türk Eğitim Sen tarafından organize edilen Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz’ı Anma Programı için ilçeye giden şehit babası Yılmaz, oğlunun görev yaptığı yerleri ve oğlunun adını taşıyan okulu ziyaret etti.

Öğrenciler ve köylüler tarafından sevinçle karşılanan Hamit Yılmaz ile öğrenciler, duygusal anlar yaşadı. Bazı öğrenciler, şehit öğretmenlerinin babasını karşılarında görünce gözyaşlarını tutamadı.

Oğlunun ders verdiği masaya geçen Yılmaz, öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Hamit Yılmaz, "Mutlaka okuyan, okuyun ki vatanımıza milletimize pırıl pırıl evlatlar olun. Milletimize daha güzel ve müreffeh bir hayat yaşatın, öğretmenlerinizin babası olarak sizden isteğim bunlar. Sizler şehit oğlumun birer emanetisiniz ve hep öyle kalacaksınız” dedi. Şehit oğlunu öğrencilere anlatan Hamit Yılmaz, "Şehit çok titiz ve disiplinli bir insandı, özel eşyalarını hiç kimseyle paylaşmazdı. Kendi odasında muhafaza ederdi. Kimsenin defterine, kitabına kalemine karışmasını istemezdi. Bir tertip ve düzeni vardı. O tertip ve düzeninden ölene kadar bir zaaf vermedi" ifadelerini kullandı.

"İyi ki bu milletin evladıyım"

Ziyareti ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Hamit Yılmaz, "Aziz milletime ben şükranlarımız sunuyorum, iyi ki bu memleketin ve bu milletin bir evladıyım. Necmettin de keza bu memleketin bir evladıydı. Vatanına, milletine daha güzel hizmet edebilmek için Urfa’nın ovalarına geldi, evlatlarımıza daha güzel bir ilim vermek için. Ama ömrü yetmedi buna ve şehadetle taçlandırıldı. Rabbim tüm şehitlerimizi ve evladım Necmettin’in şehadetini kabul etsin. Peygamber efendimize komşu eylesin. Vatanımız ve milletimiz sağolsun, biz vatan millet ve din uğruna savaşıp da ölenleriz. Bu yolda nice ölenler olacak. Onursuz yaşamaktansa, onuruyla, şerefiyle, haysiyetiyle ölmeyi yeğlerim diyen bir milletin mensuplarıyız. Ben hiç gam yemiyorum, Necmettin’in ölümünden, herkes bir gün ölecek ve ölümü tadacak ama bir amel ve amaç uğruna ölmek ölümlerin en hayırlısı ve en kutsalıdır. Ben çocuğumu Necmettin’i buraya getirdiğimde, ilk Cuma namazını burada kıldık ve çocuğumla beraber şöyle dua ettik; ‘Rabbım bu İbrahim Aleyhiselamın makamında, bize hayırların en güzelini tattır ve en güzelini de tattık inşallah. Ben şahadet şerbetiyle taçlandırıldığımıza inanıyorum. Allah’ımıza hamdı ve senalar olsun ki bu bize bir ödüldür, kesinlikle bir ceza değil. Hiçbir zaman ben bunu ceza olarak görmüyorum. Evet, şahadet zor bir şurup ve şerbet, içilmesi acı ama gururu ve onuru da çok tatlı” dedi.

Türk Eğitim Sen Siverek İlçe Başkanı Mehmet Şengönül ise "Şehidimiz, canımız, kardeşimiz Necmettin hocanın öğretmen arkadaşları olarak, onun kaybolduğu ve şahadet şerbetini içtiği ilk günden itibaren, biz bu öğrencilerimize bir söz verdik. Onları yalnız bırakmayacağız. Bir öğretmen gitti, binlerce öğretmen onları, okullarında hiçbir zaman yalnız bırakmayacak. Bugün de burada öğrencilerimize daha önce söz verdiğimiz gibi, Necmettin hocamızın babasını okula getirdik. Hocamızın babası, öğrencilere Necmettin hocanın hayatını, küçüklüğünü anlattı. Öğrencilerimiz şunu unutmasın, biz Siverek’te var oldukça, öğrencilerimiz hiçbir zaman yalnız kalmayacak, bayrağımızı gururla dalgalandıracağız. Necmettin öğretmenimizden aldığımız bayrak yarışını, inşallah gururla, yürekli bir şekilde dalgalandırmaya devam edeceğiz” dedi.

Şehit öğretmen Yılmaz’ın öğrencileri de öğretmenlerinin babasının kendilerini ziyaretten memnuniyetini dile getirdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406

Gümüşhane Pestil Köme

Yandex.Metrica