banner459

Turizm ve Barış temalı sergi

Gümüşhane Üniversitesinde 41. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Turizm ve Barış’ temalı turizm karikatürleri sergisi açıldı.

Turizm ve Barış temalı sergi

Gümüşhane Üniversitesinde 41. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Turizm ve Barış’ temalı turizm karikatürleri sergisi açıldı.

Gümüşhane Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından organize edilen etkinlikte, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ile Anatolia Turizm Araştırmacıları Dergisi işbirliğinde düzenlenen 7. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışmasında dereceye giren karikatürlerin yer aldığın sergi üniversite Sosyal Tesisler önünde açıldı.

Serginin açılışına Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak, Turizm Fakültesi Dekan Yardımcıları Yrd.Doç.Dr. İsmail Çalık, Turizm Fakültesi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bilal Yalçın, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak, 7. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nı 2009 yılında başlattıklarını söyledi.

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın bu yıl 8.’ncisi düzenleyeceklerini kaydeden Kozak, “Her yıl turizm ile ilgili bir tema belirliyoruz. Bu yıl ise ‘Turizmin geleceği, Geleceğin Turizmi’ konulu karikatür yarışması düzenledik. Önümüzdeki hafta sonuçlarını açıklayacağız. Her yıl bu yarışmayı farklı bir tema üzerinden yapıyoruz” dedi.

Karikatür yarışmasını yetişkinler ve gençler kategorinde düzenlendiklerini anlatan Kozak, şunları söyledi: “Türkiye’de 30’a yakın karikatür kursu var. Gençleri ve yetişkinleri teşvik etmek için bu yarışmayı düzenliyoruz. Yarışmaya yüksek bir katılım oluyor. Gümüşhane Üniversitesi’nde açtığımız sergideki karikatürlerin yarışması geçen yıl düzenlenmişti. Bu yarışmaya dünya genelinde 63 farklı ülkeden 430 karikatür sanatçısı 850 eser gönderdi. Bu yarışmada dereceye giren 40 tane eserin sergisini açtık. Yarışmanın dünyada prestiji çok fazla. Yarışmayı kaliteden ödün vermeden devam ettiriyoruz.”

Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. İsmail Çalık ise, turizmde barış konusunun son günlerde popüler bir konu olduğunu söyledi. Dünyanın birçok yerinde turizm hareketlerinin savaş nedeniyle kesintiye uğradığını sile getiren Çalık, “Turist sayılarının azalması günümüzde turizmde barış konuşunun popülerliğini artırdı. Bu nedenle üniversite olarak 41. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın getirmeyi uygun bulduk” diye konuştu.

Haber Kaynağı: Olay Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner408

banner406

Gümüşhane Pestil Köme