banner522

Yaz Kur'an kursları eğitime başladı

Okulların tatil olmasının ardından Gümüşhane'deki tüm Kur’an kursu, cami ve Müftülüğün uygun gördüğü mekânlarda Yaz Kur'an Kursları bu yıl ‘Camide Çocuk Sesi, Vatanımın Neşesi’ sloganıyla başladı.

Yaz Kur'an kursları eğitime başladı

Okulların tatil olmasının ardından Gümüşhane'deki tüm Kur’an kursu, cami ve Müftülüğün uygun gördüğü mekânlarda Yaz Kur'an Kursları bu yıl ‘Camide Çocuk Sesi, Vatanımın Neşesi’ sloganıyla başladı.

Kur'an kurslarına çocuklar, gençler, yetişkinler, engelliler katılabiliyor. Kurslar öğrencilerin katılımına göre sabah ve öğleden sonra yapılabilecek.

Yaz Kur'an Kurslarında Kur'an-ı Kerim, Siyer, İnanç, İbadet ve Ahlak derslerinin yanı sıra bu yıl vatan sevgisi, birlik ve beraberlik konuları da işlenecek. Ayrıca bu yıl ki yaz kurslarında 15 Temmuz günü, öğrenci ve velilerin katılımıyla çeşitli programlar düzenlenecek.

Her yaş grubundan öğrenciler yaz Kur'an kurslarında eğitim-öğretim görebilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaz Kur'an kurslarına katılacak öğrencilere özel olarak hazırlanan; “Yaz Kur’an Kursları Dinimi Öğreniyorum”, "Yaz Kur’an Kursları Etkinlik Kitabı”, ”Tecvitli Kur’an-ı Kerim Elif-Ba-sı” ve “Bilgisayar Hatlı Kur'an-ı Kerim (Orta Boy)"  kitapları kitaplar ücretsiz verilecek.

Gümüşhane İl Müftü Vekili Hüseyin Hacıfettahoğlu,  yaz kurslarına devam etmek isteyen öğrenciler için kayıtların devam ettiğini, öğrencilerin yaz kursuna devam etmek istedikleri camilerden ve Kur'an kurslarından kayıtlarını yaptırabileceklerini söyledi.

25 Haziran Pazartesi günü başlayan yaz kurslarının iki dönemlik eğitimin ardından 17 Ağustos Cuma günü sona ereceğini kaydeden ve dinimizin ilk emri “Oku”, Peygamberimizin’in (s.a.v)’in  “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir” buyurduğunu hatırlatarak, Kur’an-ı Kerim öğrenmenin önemini vurguladı. Hacıfetttahoğlu şunları söyledi: “Oku” diye başlayan kitabımız üzerine yapılan bir araştırmada, yüzde 20'lik bir kesimin Kur'an-ı Kerim'i hayatta eline almadığı, yüzde 60'ının Kur'an-ı Kerim'i eline aldığı ancak yüzüne okuyamadığı ve yüzde 40'lık kesimin de Kur'an-ı Kerim'i yüzüne okuyabildiği ve yüzde 80'lik bir kesimin ise yüzüne okuduğu Kur'an-ı Kerim'in manasını bilmediği sonucuna varılmıştır. Bu nedenle yaz kurslarını bir fırsat olarak görmeliyiz. Amacımız Gümüşhane’de herkesi Kur’an’la buluşturmak. Yaz Kur’an kurslarımızda her yaş grubuna yönelik kurs açılabilmektedir, vatandaşlarımız talep etsin biz açalım ki Kur’an’la tanışmayan, Kur’an okumayı bilmeyen vatandaşımız kalmasın. Her yıl, Türkiye genelinde 10 milyon öğrenci Yaz kurslarında eğitim görüyor. Bunların 2 bini Gümüşhane Merkez olmak üzere ilçelerimizle beraber yaklaşık 6 bin 500 kadarı camilerimize ve Kur'an kurslarımıza geliyor. İki ay süreyle cami, Kur'an, cemaat, namaz ve ibadetle tanışıyor. Bu çok önemli bir vesile ve vasıta. Çocuklarımızın kendi milli ve manevi aidiyetleri, kimlikleri, ülkemizin geleceği adına çok önemlidir. O bakımdan bu güzel vesileyi en güzel şekilde değerlendiren hocalarımıza, velilerimize ve bu işe gönülden destek veren herkese teşekkür ediyorum" dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406

Gümüşhane Pestil Köme

Yandex.Metrica