banner459

Zigana 3 kilometreye ulaştı

3 Yıl İçerisinde Tamamlanacak Olan Zigana Tünelinde Çalışmalar Hızla Devam Ediyor

Zigana 3 kilometreye ulaştı

Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde, Yeni Zigana Tüneli Projesi kapsamında inşası devam eden dünyanın ikinci, Avrupa’nın ise en uzunu olacak 14,5 kilometrelik tünelin Gümüşhane tarafından 2 kilometre Trabzon tarafından ise 800 metresi delindi.

Doğu Karadeniz’i Ortadoğu, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nun da geçtiği güzergâhta Gümüşhane yönünde tünel çalışmasına Nisan 2016, Trabzon yönünde ise Ağustos 2016’da başlanmıştı. Cengiz inşaatın yürüttüğü çalışma büyük hızla devam ederken tünellerin taahhüt edilen tarihte bitirilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyü mevkisi ile Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Başarköy köyü arasında her biri 14,5 kilometre ve toplam 29 kilometre uzunluğunda çift tünel olarak inşa edilen Zigana tüneli inşaatının Gümüşhane tarafında çift tüpte de 2 kilometrelik kısmı, Trabzon tarafından ise çift tüpte 800 metrelik kısmının kazıldığı öğrenildi.

İnşaatın başladığı Nisan 2016 tarihinden buyana aradan geçen 8 ayda yaklaşık iki taraftan 3 kilometrelik kısmı kazılan Zigana tüneli 2019 yılında tamamlanarak hizmete açılacak. Zigana tünelinin tamamlanmasıyla birlikte Trabzon Gümüşhane arası 45 dakikaya inecek. Gümüşhane Doğu Karadeniz ile daha fazla bütünleşecek.

Konu ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Trabzon valisi Yücel Yavuz Gümüşhane ve Bayburt Valileri ile görüştüklerini belirterek, “Torul’da bakir alanlar var buraların tanıtılması sağlanacak. Ticaret odalarımızı bir araya getireceğiz. Buraların Trabzon başta olmak üzere diğer illerle ortak çalışmalarını yapacağız. Trabzon’un güneye açılması konusunda Zigana Tünelinin çok önemli bir pozisyonu var” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Gümüşhane’nin zengin turizm destinasyonların Trabzon’la birleştirmek istediklerini dile getiren Kültür Turizm Trabzon İl Müdürü Ali Ayvazoğlu ise tünelin bitmesini beklediklerini söyledi. Ayvazoğlu, Trabzon’da gazetecilere yaptığı açıklamada; “Tünel bittikten sonra Gümüşhane’nin turizm destinasyonlarını Trabzon destinasyonları ile birlikte turistlere sunacağız. Tünelin bitişi hem Gümüşhane hem de Trabzon turizminin gelişmesine büyük katkı sağlayacak” dedi.

Haber Kaynağı: Gümüşkoza Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner408

banner406

Gümüşhane Pestil Köme