Kategoriler

Gümüşhane Haberleri
data-auto-format="rspv" data-full-width>

Merkez Belediye Seçimleri Analizi

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıkladığı 30 Mart Mahalli İdareler seçimleri kesin sonuçlarına göre Gümüşhane’de Merkez İlçe Belediye Başkanlığı analizi ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıkladığı 30 Mart Mahalli İdareler seçimleri kesin sonuçlarına göre Gümüşhane’de Merkez İlçe Belediye Başkanlığı analizi ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

2009 yılında yapılan seçimlerle karşılaştırıldığında geçerli oy sayısının yüzde 53 oranında arttığı merkez ilçede, AK Parti ile MHP oylarını artırırken, Saadet, BTP ve CHP oylarında düşüş yaşandı.

AK PARTİ

Sonuçlara göre bir önceki seçimlere göre oylarını yüzde 111 oranında artırarak 12 bin 193 oy alan (yüzde 58) AK Parti, bütün mahallelerde oylarını artırırken en fazla artış yüzde 212 ile Özcan Mahallesinde, yüzde 186 ile Eskibağlar Mahallesinde ve yüzde 185 ile Karşıyaka mahallesinde yaşandı. AK Parti'nin oyunu en az artırdığı mahalle ise yüzde 4'lük oranla Canca Mahallesi oldu.

Hacıemin Mahallesinde geçerli oyların yüzde 66'sını, Yeni Mahallede yüzde 65'ini alan AK Parti, en az oyu ise yüzde 22'lik oranla Süleymaniye Mahallesinde aldı.

MHP

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ise bir önceki seçime göre yüzde 32 oranında oylarını artırarak 30 Mart'ta merkez ilçede 7 bin 687 oy (yüzde 36) aldı.

MHP'nin en fazla oy artışı yüzde 134 ile Bağlarbaşı mahallesinde gerçekleşirken, Canca mahallesindeki oylarında yüzde 36, Hacıemin Mahallesindeki oylarında ise yüzde 29 oranında düşüş yaşadı.

Canca Mahallesinde geçerli oyların yüzde 45'ini alan MHP, en az oyu yüzde 24'lük oranla Hacıemin Mahallesinden aldı.

CHP

2009 seçimlerinde bin 197 oy alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise 30 Mart seçimlerinde 755 oy alarak yüzde 37'lik bir düşüş yaşadı.

Oylarını Süleymaniye Mahallesi (yüzde 23) ve Yeni Mahalle'de (yüzde 11) artıran CHP'de diğer tüm mahallelerde yüzde 81 ile yüzde 19 arasında düşüş yaşandı.

SAADET

Saadet Partisi (SP) ise bir önceki seçime göre yüzde 12 düşüş yaşadığı 30 Mart seçimlerinde Yeni Mahallede yüzde 50, Bağlarbaşı Mahallesinde yüzde 30, İnönü Mahallesindeki oylarını yüzde 7 artırdı.

Tüm Mahallelerin Detaylı Sonuçlarını Görmek İçin BURAYA Tıklayınız...
data-auto-format="rspv" data-full-width>
Yorumlar

Daha Fazla Haber
Gümüşhane
Hem yolları açıyorlar hem de yaban hayatını yemliyorlar
Torul Gençlik
62 Kez Görüntülendi.
Torul Gençlik adım adım Efeler Ligine: 3-0
Gümüşhane
67 Kez Görüntülendi.
‘Gümüşhane olarak turizmden hak ettiğimiz payı almak istiyoruz’
Gümüşhane
78 Kez Görüntülendi.
‘Gençliğin Gelecekteki Perspektifi’ konferansı 
Gümüşhane
143 Kez Görüntülendi.
Zigana dağında kar kalınlığı 80 santimetreye ulaştı, kayak sezonu başladı
Vefat İlanları
312 Kez Görüntülendi.
İlhami AKIN Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur
Gümüşhane
173 Kez Görüntülendi.
Kelkit Belediyesi Yarı Olimpik Yüzme Havuzu açıldı
Gümüşhane
224 Kez Görüntülendi.
‘Aile Hekimimizi Erken Tanıyalım’’
Gümüşhane
296 Kez Görüntülendi.
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı Gümüşhane’de
Gümüşhane
268 Kez Görüntülendi.
Rektör Zeybek, ATO’yu ziyaret etti