IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

Üst Başlık

Üst Data Alanı
9 Sayfa V  « < 7 8 9  
Reply to this topicStart new topic
> MUSTAFA CİLASUN' A AİT ŞİİRLER
Mustafa CİLASUN
mesaj Dec 29 2010, 10:44 AM
İleti #161

Profesyonel Üye

Grup: Üye

Nereden: Kayseri
Üye No: 4,327
Nerede yaşıyorsunuz?: Türkiye
Kan Grubunuz: A RH ( + )

Susma konuş dedim, sen kalbini dinledin!

Hangi sabahın farkındaydım, elhak ayarsızdım
Sanki sinemde çöreklenmiş derd-i gamın hülyasındaydım, yılgın ve manasızdım
Hangi koşturmanın galasındaydım, ruhumun figanını dinlerken sessizce niyazdaydım
Farkı fark ettiren tesirin ve esinin inşirahı için gönlümün şadında araftaydım ve yalnızdım

Ne zaman ki ruhum hıçkırıklarıma şahit olsa
O an umutlarım nüveleşerek günyüzüne hasretini ellerini açarak sahibine anlatsa
İçim içime sığmasa, kalbi yanıklığım aşikarsa, niyet-i asliyem bilmem ki hangi cenahta
Nefsim teskiye ve terbiyeye elhak ihtiyaçlı olunca, mahcubiyetim çıkıyor her vakit karşıma

Çok mu duygusalım, aklı selimliği kime bırakırım
Takkike erişmeyen akideyi ne yaparım, şayet bir hukukum var ise elbette ki sahip çıkarım
Mazi sayfalarında gizlenen ibreti anarım, tarihinden habersiz bir nesli şimdi nasıl anlarım
Yine sukut etmek istiyorum, uzletin bağrında esen sedayı işitiyorum, aşk için ne yapıyorum

Vakit nakittir derler lakin akıl ilim içindir bilmezler
Bir kelamı teneffüs ederken sadır olacağı tesiri dert edinmezler, konuşmak için söylerler
Ne derleri öncelerler, kalbin sahibi ne söylüyor hiç merak etmezler, taklit etmeyi becerirler
Sonra gamın telaşına düşerler, muhabbet için didinirler, lafazanlık yaptıklarını hissetmezler

Nisa elhak bahşedilmiş nidadır, şefkattir, manadır
Hasım olmak sanki sünnetullah için vakti zuhurattır, gelin kaynana nakaratı fukaralıktır
Bu bakımdan akletmek fikrin ve zikrin ilgasında mümkündür edebi hiçe saymak ahmahlıktır
Kalp ve ruh insan için vardır, yoksa yürekten bir farkı kalmamaktadır, aşk ise ilm-i sanattır

Mustafa CİLASUN

--------------------
Aşk, halin demidir!
Go to the top of the page

+Quote Post
Mustafa CİLASUN
mesaj Dec 31 2010, 11:06 AM
İleti #162

Profesyonel Üye

Ne söylesem kifayet etmeyecek, hamaset refakat edecek!

Tefrika niye vardır, kim için kutsallaşmıştır
Hizipler hesabın ilzamında milleti bölmek ve güçten düşürmek için kurulmuştur
Millet kimi zaman devleti ve mefkuresi için feda olan nefes-i ülviyet olarak bulunmuştur
Kimi zaman ve hususen gale alınmayan, hör görülen bir nazarla aşağılık ilgası oluşmuştur

Dil ne birdir, ne tek düzeliktir, anlaşmak içindir
Resmiyet ne tekebür ehlinin, ne mazkum nefesin tekelinde telakki edilemeyen gerçektir
Mazi derinliği ruhların firkatidir, kalbi ve hasbi olmak muhabbetin gereğidir ve elzemdir
Kolluk kuvvetleri siyasi ve yasama erki değildir, milletin ali menfaatleri için nizam-ı cedittir

Neden ordu evleri şehrin merkezindedirler
Milletten saklanan ve bizzat korkan nefesler gibiler, neden tel örgüler, nöbetçidir erler
Subay ve astsubay tefrika içindeler, önyargı ile nazar ederler, Mehmetçik için emir verirler
Ne kadar beleş ve ulufe varsa ta içindeler, millette çok ayrı bir yerde duran azınlıklar gibiler

Bu hakikati nedense evlatlarıma anlatamadım
Garip bir nazarla bakarlar diye suskun kaldım, soğuk savaş kim için yapılıyor'a takıldım
Desise ve tefrika için nizam edilen genarallere, benim milletimden mi diye sualeri sıraladım
Nerde yanılmıştım, su alan gemiye mi çıkıştım ummanın engin çığlığını hiç duyamamıştım

Evet, silbaştandevlet-i aliye tanzim edilmelidir
Ne kadar nakarat varsa silbaştan denmelidir, akıl ve izanın vuslat için olduğu bilinmelidir
Mazlum milletin bizarlaşan nefesi sürurla filizlendirmelidir, yasama için ey hak denmelidir
Şekliyeti ve tekebbürü önceleyenler tenzil-i rutbe edilmelidir, aşk salası ruhta hissedilmelidir

Mustafa CİLASUN

--------------------
Aşk, halin demidir!

+Quote Post
Mustafa CİLASUN
mesaj Jan 1 2011, 09:50 AM
İleti #163

Profesyonel Üye

Nedeyim, kalbi inşirah için niyaz edeyim!

Al al olmuştu yanakları
İçimi delercesine bakıyor, derin bir temaşa ile nefes nefese birşeyler arıyordu
Gökkuşağına benzer renkler bezenmiş, bakımlı olmayı fevkalade önemsemiş konuşuyordu
Bir şaşkınlık içindeydim, dönüp bir arkamı kontrol ettim, yanılmıyordum niye susuyordum

Neden cezbeden olmak istiyorsun
Zihnimi tarumar ediyorsun, nefsin hergeleliğini mi bilmiyorsun, neden süzülüyorsun
Nazarlarınla içie nüfus ediyorsun, derd-i gamımı hiç bilmiyorsun, neden kalbi aldatıyorsun
Taraneleri önemsiyorsun, keyfiyet için aranıyorsun hala sen kim olduğunu mu bilmiyorsun

Bak güzelim, nefes müklettir o bir edeptir
Aklın ve idrakin için tanzim edilmiş en nadide bir ülviyettir, vaslat için fevktir
Salınırken kimseyi rahatsız etme, gözlerinin içine girer gibi nefesinle hucum etme elemdir
Nasip telakkisi kul içindir, sabır, kanaat sadakati berekettir, keyfiyet aşk-ı ulviyette sefilliktir

Belki masumsun, suallerde nefeslenmiyorsun
Muhakemeyi ihmal ediyorsun, anlık zevk için neden ruhunu ve ecrini heba ediyorsun
Nisa edep halinde gül-i nihaldir, kafey-i barlar için değildir, sual et lafazanlık kim içindir
Manaya hasret kalmış kahkahalar niye fakirliktir, mefkuresi olmayan gönüller hayli sefildir

Şayet akl-ı selimlik kıtsa asla sen aranma
Güvenmek için nefesleri kontrol etmeyi marifet sanma, nefis uyumaz kimseyi aldatma
Her erkeği adam yerine koyma, sadakate ram olmadan anlamadan sırlarını kimseye aktarma
Keşkeler ve nedamet için asla bir kapıyı aralama, emin olmak için idrakini hiçbir an unutma

Mustafa CİLASUN

--------------------
Aşk, halin demidir!

+Quote Post
Mustafa CİLASUN
mesaj Jan 4 2011, 10:14 AM
İleti #164

Profesyonel Üye

Gönül ummandır, ruhun lahzasında anlamlaşandır!

Sus konuşma, dur düşün ve sonra meramımda ki hicranı anla
Neden kalbin ihmal edilişini, ruhun önemsenmeyişini, nefesin esinleşmeyişini sorgula
An ve nasibi zaman kim içindir, her nefes hesabimidir, şeref ve itibar neden erdemdir'i yaşa
Ne vakit taklitçi olmaktan uzaklaşırsan aklıı selimlikle dost olursan “ne dereleri” umursama

Vicdan sabide olmaz, ehliyet akl-ı evvellikte aşkla buluşturmaz
Firkat hasrete nail olmaz, sevda ruhun mecrasında manasıyla barışmaz, aymazlık uyuşmaz
İnsan olmak neden şandır, en muhterem sanattır, vuslat için adaydır, aşkta sınavdır şaşmaz
Rahmetin lahzasında nefeslendin mi, ahengini hissettin mi vecdine eriştin mi yolda koymaz

Ah çektiren nefsindir, zihni taranelerindir, aşk nefsin değildir
Kalbi olmayan herşey hakikatle ilintili olmayan keyfiyettir, nefesin hesaba ram edilmiştir
Bir düşün gidenlerden kaç nefes vicdanıyla bedelleşmiştir, maverayı kimlere emanet etmiştir
Akıl ve idrak kul olmak içindir, muhakeme izanın lahzasında dirliktir, takva şekliyet değildir

Gün içinde en çok neyi düşünüyor ve ona meylediyorsan
Her anında nefesini ona hasrediyorsan, vicdanın nisasında uyanmıyorsan kimsin sorgula
Kula kul olmak, emeller esaretinde kaybolmak, nefsi telakkilerde yol almak ne ardır, unutma
Bir ağaç iken asanın vecdini, bir kamış iken neyin sedasını yok sayma, mal ile yayıp kalkma

Kahkaha atan insanları bir nazar et, için için ağlarlar
Yalnızlıktan çok korkarlar, muhabbeti hiç anlamadan lafazanlık yaparlar, niye ziyandadırlar
Sazendenin hıçkırışını duy, mızrabın iç yanıklığından işittiğin ahenge uy, hicranı anlatırlar
Mah gecenin karanlığında yıldız resmettiği aşkın marurluğunda yol alırlar ve esin sunarlar

Mustafa CİLASUN

--------------------
Aşk, halin demidir!

+Quote Post
Mustafa CİLASUN
mesaj Jan 6 2011, 10:42 AM
İleti #165

Profesyonel Üye

Gönül ummandır, ruhun lahzasında anlamlaşandır!

Sus konuşma, dur düşün ve sonra meramımda ki hicranı anla
Neden kalbin ihmal edilişini, ruhun önemsenmeyişini, nefesin esinleşmeyişini sorgula
An ve nasibi zaman kim içindir, her nefes hesabimidir, şeref ve itibar neden erdemdir'i yaşa
Ne vakit taklitçi olmaktan uzaklaşırsan aklıı selimlikle dost olursan “ne dereleri” umursama

Vicdan sabide olmaz, ehliyet akl-ı evvellikte aşkla buluşturmaz
Firkat hasrete nail olmaz, sevda ruhun mecrasında manasıyla barışmaz, aymazlık uyuşmaz
İnsan olmak neden şandır, en muhterem sanattır, vuslat için adaydır, aşkta sınavdır şaşmaz
Rahmetin lahzasında nefeslendin mi, ahengini hissettin mi vecdine eriştin mi yolda koymaz

Ah çektiren nefsindir, zihni taranelerindir, aşk nefsin değildir
Kalbi olmayan herşey hakikatle ilintili olmayan keyfiyettir, nefesin hesaba ram edilmiştir
Bir düşün gidenlerden kaç nefes vicdanıyla bedelleşmiştir, maverayı kimlere emanet etmiştir
Akıl ve idrak kul olmak içindir, muhakeme izanın lahzasında dirliktir, takva şekliyet değildir

Gün içinde en çok neyi düşünüyor ve ona meylediyorsan
Her anında nefesini ona hasrediyorsan, vicdanın nisasında uyanmıyorsan kimsin sorgula
Kula kul olmak, emeller esaretinde kaybolmak, nefsi telakkilerde yol almak ne ardır, unutma
Bir ağaç iken asanın vecdini, bir kamış iken neyin sedasını yok sayma, mal ile yayıp kalkma

Kahkaha atan insanları bir nazar et, için için ağlarlar
Yalnızlıktan çok korkarlar, muhabbeti hiç anlamadan lafazanlık yaparlar, niye ziyandadırlar
Sazendenin hıçkırışını duy, mızrabın iç yanıklığından işittiğin ahenge uy, hicranı anlatırlar
Mah gecenin karanlığında yıldız resmettiği aşkın marurluğunda yol alırlar ve esin sunarlar

Mustafa CİLASUN

--------------------
Aşk, halin demidir!

+Quote Post
Mustafa CİLASUN
mesaj Jan 10 2011, 10:51 AM
İleti #166

Profesyonel Üye

Ruh ölmez, kalp aşktan asla vazgeçemez!

La mekan olmak hali ruhun hilkatindendir
Devr-i alem için tevdi edilen nefesin sazendesi ve hatta bir mefkurey-i abidesidir
Ömür sanki kumaş gibidir, hangi mananın kadrine vakfedersen antikalaşan ibret-i amildir
Nefes niye sağlık ve afiyet için esenliktir, derde ram olmuş gönüller nasıl bir aşkın firkatidir

Nihayetinde buraya gönderilmiştik
Neyi ne kadar bildik, kalbin sezgisiyle lahzasında bekleyen hakikatlere gönül vermiştik
Hani özümüzle akitleşmiştik, hilkatimizle bir bütündük, aklı ve vicdanı gözmezden geldik
Ne kadar iradi olarak samimiyette kaldık, onun azmiyle cehtin didarında ki manaya inandık

Mütemadiyen ruhsatlara mı sarıldık
Gönlümüzü hangi mihengin terazisinde tarttık, neden nizama muhtaç nefsi gale almadık
Kim ne söylerse inandık, çareler adına aklımıza ne gelirse “inşaallah” diye malayana daldık
Neden gerekçeleri ihmale aldık, okuduğumuz Kuranı hakkıyla anlamadık oldukça uzaklaştık

Düşündükçe içim titriyor, kalbim inliyor
Neden akıl sıı bu kadar duyarsızlığa bir deva zerketmiyor, şehrine muhtaçlığım bilinmiyor
Kanatsız kuşun, saçsız kızın, dilsiz mahzunun, çulsuz mahkumun hissiyatı gale alınmıyor
Bin bir entikalar içinde derlenmiş senaryolar vaktimi ihlal ederek, hakikatten uzaklaştırıyor

Dareyn nedir, hangi mefkurenin vecdidir
Ruhlar bu aşkın lisanında her vakit ayaktalar, çürüse bedenler, sesizleşen ibretli mezarlar
Hangi nazarlar hiç ölmez, aşkın firkatiyle hasreti sinesinde demlemez, ümitleriyle yatarlar
Ne kadar ah etsem, anlaşılmaya muhtaç kelimeleri heceleyip gönüllere hasretsem ki ne yatar

Mustafa CİLASUN

--------------------
Aşk, halin demidir!

+Quote Post
Mustafa CİLASUN
mesaj Jan 11 2011, 11:21 AM
İleti #167

Profesyonel Üye

Nedir ah çektiren ve halden geçiren meram!

Hiç söz etmemeliyim belki de sinemin sessiz çığlığından
Yüreğimi dağlayan onca sancılardan, halime vehmeden dinmeyen gamdan, feryattan
Sabretmeliyim, nefesin sahibine iltica ederek teslimiyet göstermeliyim, vazgeçmemeliyim
Kim ne söylerse söylesin, aklım dilerse irademe hükmetsin, bir kahır içinde asla inletmesin

Sevmek, sevebilmek cesaret ister, nefsanilik ise ne keder
Ruhun ne kadar özgür, kalbin hangi tercihlerine kefil, neden keyfiyet bu kadar rezil
Yalan olan herşey, manaya muhtaçtır o aziz nefesin ey birader, bak mazlumun o ahına ezil
Niçin gam edersin, nefsini ihta etmek için seferbersin, neden kanaati hiçlersin bak kim sefil

Derdi kalbinden hiç azletme, çileden asla taacüpte etme
Fikretmek için tefekkür esastır, akıl için ilim tertip edilmiş heyacandır, irfandan vazgeçme
Kim ne söylüyorsa, asla yüz çevirme öncelikle edep içinde kalbin enginliğinden hiç arileşme
Tenezzül etmek, gönlü feda olmak için hasretmek, ecri kalbin sahibinden beklemekten, geçme

Tebessüm gül damlasıdır, gönül onun hasretiyle yastadır
Durdurak bilmeyen ruhun hangi kıyasın farkını sana anlatmaktadır, akıl ilimle sanattır
İdrak etmeyen sine, hangi badireler içinde boğulmaktadır, nefsi tezkiye etmemek bühtandır
Yolcu neden hicran içinde nazarlarını akıtmaktadır, an ve o zaman kimler için çetin hesaptır

Gönül lisanını anlamaktan ictinap etme, kalbini hasret
İlimsiz ve akılsız solumak ne büyük gamdır, iradeni hiç durma hakikatin didarına sevket
Neden ruhunda ve yüreğinde dinmiyor hasret, sevmek ne müthiş bir şevktir, nedir o kasvet
Demek gönlünü şehredemiyorsun, bu manada sevdiğini söylüyorsun,peki nedir kalbi şiddet

Mustafa CİLASUN

--------------------
Aşk, halin demidir!

+Quote Post
Mustafa CİLASUN
mesaj Jan 14 2011, 10:54 AM
İleti #168

Profesyonel Üye

Gönlümü kime açmalıyım, kuşku mu duymalıyım!

Anlatılmıyor halime medfun olan badireler, devaya muhtaç çareler
Hangi suale yönelip deşifre etsem, başlıyor her nedense bin hüzün içinde açılan sahneler
Neden derd-i gamımı anlamıyorlar dinleyen nefesler, muhabbetsiz beklentiler ve bahaneler
Kime yakınlaşmalıyım, kalbimde varolan o kuşkuya bakmalıyım, kendimi mi suçlamalıyım

İnsan neden mahzunlaşır, derdini kime hasretmekten kaçınır
En yakınlarım neden kalbi nidama yakınlaşmaktan sıkılır, bin bir suş atfederek uzaklaşır
Hangi yetkiyle ve erkle merak etmekten de sakınır, en acımasız birşekilde yargıçlığı takınır
Gönül umut içinde anlamlaşmalıdır, kalbi yakarışlar ihsanla buluşmalıdır, utanılmamalıdır

Kimseden bir himmet bekleme, geridönüşüm için zamandır
Sessizliğe çekilen, vecdiyle emanet telakki ederek gönlünü hasredene itibarı sor ummandır
Ceddinden geriye kalan ne vardır, gam içinde nefes almak ne büyük hicrandır, bir vuslattır
Keşkelere sığınma, yeis içinde nefesini bırakma, en yakınlarından gördüğün acı, aşk-ı haktır

Bir sulat et, vakti saatsiz ne var, nasip neyi ve kimi arar
Baht hangi anlamda kalbine inşirah sunar, azim, gayret ancak hukuku bilmende mansı var
Neden yoksulluk insannın tabiyetinde sancılı ar, libassız kalmak söyle kime nasıl zararı kar
Niçin gönül fakirliği itibara ihtiyaç duyar, varlık adına nefsanilik hangi aşkla kalpte ihtiyar

Hasret kalbin lahzasında ümittir, özlem ne latiftir
En yakınımda olan nefesler niye pervasızlıkta, hakir ve horlukta yekparedir, niye sefildir
Öksüzlük sinemi şehreden acı demdir kalbimin sedasını anlamayanlar nasıl bir muhabbettir
Suskunluğum ummana arz edilen ve umutla derlenen nefestir, kim ne yaparsa kalbi kefildir

Mustafa CİLASUN

--------------------
Aşk, halin demidir!

+Quote Post
Mustafa CİLASUN
mesaj Jan 17 2011, 12:28 PM
İleti #169

Profesyonel Üye

İçim kan ağlar, nefesim hangi lahzanın abadına akar!

Oysa ne kadar masumdum
Sanki çocukluğun muştusuyla aranan ve emanet-izamanda umutlanan bir kuldum
Ne vakit ruhumdan tebarüz eden korkuyu tanıdım, kalbimi hiç tereddüt etmeden araladım
Hangi sınavın hakikatle tebarüz ettiğine baktım, neden nasibin ne olduğunu hiç anlamadım

Yazmak ağlamaktır, sakın unutma
Kalbi manada hıçkırıktır, hissiyatın dilegelen manasıdır diye hayıflanma, aşkla anla
Hangi yadellerde olursan ol sakın ha korkma, kuşkuları sinende barındırarak harap olma
Lamekan olmak nedir rahmet ve bereket hangi lisanın şehrinden sudur eden asudeliktir yaşa

Hani kimseye ayan etmediğin umutların vardır
Bin hüzünle derlediğin, gelinlik kız misali çeyiz sandığında gizlediğin sırlar ne aladır
Hangi esinin firkatinden seslene sedadır hiç ağlama, umman o kanaatin için ne manadadır
Aşk, sabrın silinmeyen nakışıdır, niyetin asliyetinde nefsi muarızlar hangi gönül için kardır

Bir yudum çay içmelisin, dem nedemektir hissetmelisin
Kalbinin ihtiyaç duyduğu ahengi sinenin her üçrasında besleyip, suskunluğuna vermelisin
Sabır, silkiniz ve umut içinde direniştir fide olmak için gülün şevkiyle naif nefesi vermelisin
Hiç bizarlık hissetmeden, azim ve gayreti ihmal etmeden akıl ve irfanını ilimle şad etmelisin

Mürebbiyelik hal ehlinin vasfıdır, hilm ile alakalıdır
Gönlünü hasretmeyen nefsin sahibi ne kadar aşka ihtiyaç duyacak bir ihsan-ı inşirahtır
Kalbin bir anlamda aklındır, feraset sanatında farktır, takva olmadıkça kuruyan bir figandır
Nesebinden geriye kalan kim vardır, muhabbet ve lütüf feda olundukça aşka açılan kapındır

Mustafa CİLASUN

--------------------
Aşk, halin demidir!

+Quote Post
Mustafa CİLASUN
mesaj Jan 18 2011, 11:38 AM
İleti #170

Profesyonel Üye

Kim hayran olur söyle, kalbine bigane kalan cana!

Hangi demin hicranıyla istikamet bulmalıyım
Çırpınan şu gönlümü hakikat için koşulsuz aşkın ramına bırakmalıyım, ağlamalıyım
İçimi burkan ne varsa sevdanın firkatleşen şadıyla kurtulmalıyım, bir secdeyle ayılmalıyım
Kalbin nazargah olduğunun farkını anlayan ihsana erişen kul olmalıyım hiç durmamalıyım

Ruhum hangi kafesin pervazlarında inliyor
Yoksa kalbim esareti sadece dört duvar arasında kalmak ve yaşamak mı olarak telakki ediyor
Neden aklım meraka yönelmiyor, tahkik etmek nefsime müşkil geliyor, peki, hak ne söylüyor
Hangi vaktin şafağında dirilmeliyim, niskinleşen bezgin ahvalimden silkinmemi kim istiyor

Zemheri nedir bilir misin, hangi anın kederisin
Neden hiç sual eylemeden hakka teslim oldum diye maslahatlara gönlünü gark edersin
Azimet hangi raddede ihsanlaşır merak edermisin, gönlüne hakka teslim etmeyene ne dersin
Niçin şartlar böyle diye miskinliği seçersin, sinende aşkı bekleyen kuvveti hiç keşfedemezsin

Aşk, gönlün lahzasında açılan ne ulvi ilhamdır
Gam içinde manalaşan hakikatin didarıdır, çile ile taçlendırılandır, vefa ile ancak sanattır
Gönül hasredilmedikçe, inşirah kalpte filizlenmedikçe, samimiyetin ihsana neden muhtaçtır
Neden ölüm ruhumuza sürur bahşeden bir fırsdattır, hesap etmek aşkına tav olan hakikattir

Kaldır artık başını, kurut gözlerinden akan yaşı
Servilere bak, dağların suskun yamaçlarından gelen nidaya ak, muhabbet için işaret taşı
Yalnızlık kalbine sürur bahşetsin, tefekkür etmek için ilim kalbine feyz ihsan etsin kim duacı
Ne ekersen onu biçersin, vermeyen el ihsana ulaşmaz bilesin, azimet aşktır vecdi kalbin tacı

Mustafa CİLASUN

--------------------
Aşk, halin demidir!

+Quote Post
Mustafa CİLASUN
mesaj Jan 19 2011, 11:56 AM
İleti #171

Profesyonel Üye

Hangi sözün kalbi olduğuna inanayım!

Gönül şarimiz aklıma geliyor birden
Mısır seferine çıkmak zorunda kaldığı bir gaileden, neden gönlü ağlardı pek akledemem
Kanadı kırık bir kuş misali, nefesi sadık hakikat timsali olarak niye harap haldeydi bilsem
Nazar ettiği feraseti, kalbinde münbitleşen inşirah hallerini hakkıyla suskun hicrana versem

Neden yazdığı mektuplara cevap gelmezdi
Bin hüzün içinde nefesini, halinin dirliğinden beklerdi, refikasına tesselli için ne derdi
Niçin kerimesinden merakı gidermesi için hasretin bizarlığında gönlünü hasrederek giderdi
Ne gün biter, ne ay tefekkürle vuzuha erer, ne yıl suskun ve sancılı kalbime aşkla çare ekerdi

Nazar ettiğim resimler, hicranla müsaviler
Neden fakirlik içinde kalmışlardı miskinleşen gönüller, asırlar bu halimize ne söylerler
Neden tefrika sinemizde filizlendi, nefsanilik denen illet her yanımızı kuşattı, alay ederler
Medeniyet telakkisinde dile gelen ne varsa, bizi bizden arileştirenmidir taltif edilen teraneler

Neden gönül ağlar, içini burkar ve elem başlar
Neden unutuldu en ulvi lisanlar, edebi manada rafta bekleyen feryatta ki binlerce kitaplar
Hangi lahzanın şevki ve sürurundan feyz alarak ibret sunan yüzlerse unutulan o sanatlar
Niçin ruhun lisanı anlaşılmaz kalbin yegane sahibin nazargahı olduğunun farkına varılmaz

Aşk, vecdin yakarışı ve kalbin haykırışıdır
Sabrın sülbünde manalaşan ardır, kanaat içinde saklanan ummandır, nefsin için nizamdır
İnsan niye yaratılmıştır, her vakit korkuyla nefeslenmek nekadar ihsandır, sürur niye hazdır
Her müjdenin bir akıbeti vardır, hikmeti hangi akıl, izan sahiplerinin kalbinde anlaşılacaktır

Mustafa CİLASUN

--------------------
Aşk, halin demidir!

+Quote Post
Mustafa CİLASUN
mesaj Jan 23 2011, 12:19 PM
İleti #172

Profesyonel Üye

Ağla, kalbini hasret acının vicdanına bırakma!

Ne zaman sessizlik pervazlarında asılı kalsam
Ruhumun nidasını kalbimin sayfalarından okusam, hüzün ve sen çıkarsın karşıma
Bazen sorarım hoyrat bir nazarın figanıyla, ne vakit umutlar şakıyacak mahzun bahtıma
Dayanamam, gözyaşlarımı tutamam, hicran yakarışlarım başlıyor hıçkırıklar her yanımda

Neden susarsın, umudun şafağında ayaktasın
Gözyaşların neler anlatıyor, hazanın en masum çehresinden muştular için mi yastasın
Hangi niyazın farkıyla kalbi inşirah için gayretinle varsın, neden hicran içinde sabahlarsın
Gönül şirazeni, vicdan payeni, izan gerekçeni, hasret firkatini, yıllardır uhteleri uyutursun

Yazdığın her namade bir dram var ey suskun yar
Nefesin zerresinden hasıl olan umutlar, sabırla derlenen bahtın intizarımıdır ey yağan kar
Neden virane halime gülüp geçerler, sakladığım heveslerle alay ederler söyle hadi, ey nazar
Hakikat ne vakit kalbimdeki nihalleri kurutmadan günyüzüne sürurla çıkartır ey nazlı hilal

Ezanlar okunuyor, niçin içim acıyor bu vakitte
Bir sesssizliğin ahengi var sangi gönlümün ta derinliğinde, vaktini bekliyor aşk-ı hakikatte
Neden hüzün yüreğimi burkuyor, yerde sürünen yapraklar ne söylüyor dinle onu hikmette
Seni anlamak, gözyaşlarınla umuda sarılmak, farkı fark ettiren ihsanı o an koklamak nasipte

Sanki kollarım kırık, aklım ne tuhaftır ki bu an alık
Hüzün her yanımı kuşatan bir refakatçi misali sinemde ikamet ediyor yine ne kadar sadık
Neden bizarım açık denizlerin efkarıyla abadım niye kayıp yılları idrakin mecrasında ararım
Hangi nefesin irfanıyla ayakta kalanım, dinmiyor figanım, mecnunu andıkça sessiz ağlarım

Mustafa CİLASUN

--------------------
Aşk, halin demidir!

+Quote Post
Mustafa CİLASUN
mesaj Jan 25 2011, 11:01 AM
İleti #173

Profesyonel Üye

Bülbül-ü şeydaya döndürüp cezbeden o ülfetin!

Şimdi gönlümü fetheden bir hissiyatın derinliklerinde asudeyim
Ne vakit vecdini ansam, insan kimliğinde ki irfanı sorgulasam sen çıkyorsun karşıma
Ne kadar suskunluğun didarında anlamlaşan ve meftun bırakan nazar ruhuma anlatsa da
Boyun büküyorum, ibretle temaşa ediyorum, hal-i fakirliğim peşimi bırakmayıp ağlatsa da

Hangi torağın nüvesinde farklılaştın ve münbit kalbini niye açtın
Yıllara meydan okuyan sessizliğimi neden sinemden alıp çıkarttın, gözyaşlarımı araladın
Vecdimde en manalı bir adımdın, ne kadar ihmal ettiğim letafet varsa sen karşıma çıkarttın
Kısa bir zaman içinde yaşadığımı hatırtlattın, kifayetsiz olan ecrimi itminanınla artırmıştın

Kimi zaman yalnız kalıyorum, ufkumun kuraklığını anıyorum
Benzer bir kalpbin sahibi olmamıza rağmen, umut ve emeği farklı algılıyoruz soruyorum
Neden gönlün umman gibi, azmin sanki nehrin timsali, vecdin sağanak yağmur bakıyorum
O vakit nekadar fakirlik varsa şahit olduğum halime hucum ediyor idrakim neder şaşıyorum

Sırtımdan soğuk bir ter boşalıyor, nefesim ne çok daralıyor
Nereye baksam ne aksanım yetiyor, ne de umutlarım kalbimin sahifelerini ayan eyliyor
Neden susmak içimden geliyor, hasret deryası gönlümü ihta ediyor, umutlarım ne bekliyor
Ne kadar hissiyat varsa haydi durma kalk diye sesleniyor, kimi dostlar fakirliğimi yadediyor

Beklemek umutta erktir, dirilmek için silkiniştir biliyorum
Sabır gönül için bahşedilmiş zindeliktir diyor, micaç ruhla ilintili değil, nefisle bildiriyorum
Nizama muhtaç olan nefsimdir, akıl ve izanla vuslata kol kanat açanda kalbimdir ekliyorum
Gözyaşlarını umursa lakin duygusallık gerekçelidir sakın ihmale alma idrak içinde diyorum

Mustafa CİLASUN

--------------------
Aşk, halin demidir!

+Quote Post
Mustafa CİLASUN
mesaj Jan 27 2011, 11:56 AM
İleti #174

Profesyonel Üye

Bazen gam için arsın, bazen de hicransın!

Bilmem ki hangi baharın lahzasında ki nazarsın
Hangi vakit umutlarım için açmayı bekleyen bir goncasın, o kalbinle gül-i nihalsin
Hasreti sineme bırakan arsın, sessizliğin şadında sabırla nefeslenen ne zarif bir fidansın
Neden gönül nidamı duymazsın, mütemadiyen esarın perdesinden bakan ülfetli nazmısın

Gönül hangi lisanın manasında esen feryattır
Ruhun bekleyen serencamında ki nasib-i aşk, nasıl bir vaktin iştiyakında kalbinde sancıdır
Umut şimdi içimde gamdır, her yanında hüzün bir başka nazar ile sinemde açan hicrandır
Bazen içim mi geçiyor, düşlerim kalbimin sürura olan ihtiyacına şimdilerde geçit vermiyor

Gömlümün sahrasında ki aşk sanki bir hicran
Hangi lahzaya erişsem, gece gündüz demeden gönlümü suskun nazarın ramına hasretsem
Ömür kumaşımı hiç tereddüt etmeden vakfetsem, irademden vazgeçerek o ihsanına erişsem
Sabır neymiş, hakkaniyet hangi lisanın manasında sultanmış şehrine malik olarakta göçsem

Sus artık diyor, gönül şirazesi aşka meylediyor
Nefsim sukut ederek sessizlik iklimine çekiliyor, ne akıl ve ne fikir bu manayı tefsir ediyor
Ruhumun sessiz ahendinden esini bahşeden bir melal, sürur içinde gönlümde filizleniyor
Kalk artık uyumak yok diyor, azimet için heba ettiğin ne varsa telafi etmek için soyun diyor

Neden bu vakte kadar ihsandan çok uzaktım
İnşirah için hiç ellerimi açmamıştım, gönül kapımın kapalı olduğundan habersiz candım
O vakit aşkı nasıl ve hangi terlakkilerle adlandırıp, ruhumla hakikatin didarına koşardım
Nasıl bir hesabın beklediğini umursamadan her nefesli gibi yaşardım, peki nasıl hicrandım

Mustafa CİLASUN

--------------------
Aşk, halin demidir!

+Quote Post
Mustafa CİLASUN
mesaj Jan 28 2011, 11:59 AM
İleti #175

Profesyonel Üye

Nerde kusur ettim, naif gönlü bilmeden incittim!

Yansın sinem, hissetsin hasretin şadını bin hüzün ile ziyadeleşen itminanla dirhem
Gün geçmesin, gözlerim sururla kapanmasın, sancılar kalbime hucum etmesidir tüm gayem
Ruhumda hissetmeliyim, acı nedir hakkıyla nefeslenmeliyim, rahmetin içinde de erimeliyim
Kimsenin kalbini kırmamayı birşekilde öğrenmeliyim, ehl-i hal olmak nasıl, talim etmeliyim

Ne zaman bir mahzun nazarı görsem içim titrer, nahoşluk yüreğimde o vakit ne tüter
Hangi vaktin ilzamından sudur olacak ki o nasip, kalbin asudeleşecek zamanını ah ile bekler
Nasıl ki sabır, gönlü imtihan rahlesinde aşk için ruhun latifliğinden gelen esine refakat eder
Sevdanın suhuleti hasretin ve gayretin serencasmında ki niyetin asliyesinde kimi davet eder

Neden dağlar sessizlik içinde zikreden feyzin nişanesidir, içinde gizlenen har kime ne der
Ne vakit gönül aşkın lahzasında anlamlaşırsa ki, sırra vasıl olmuş mukadder bir ulvi nefer
Kalp kırmak, insanın melalini anlamadan nefesi bırakmak, hisseden için ne müşkil bir keder
Bahtın bekleyen umutları, niyetle müsavileşmeyen emel nutukları nefsi anbean mamur eder

Buğday başağına bir bak neler anlatır, esrarında ki farkı sukutu içinde nasıl farklılaştırır
Hangi geçmişi ve geleceği kalbin için hatırlatır, işaret taşlarını neden susan meraka bırakır
Akletmeyen ve fikretmeyen gönlün nasıl samimiyetle sudur edecek yaşları ibretle mi akıtır
Olmayan ve subut bulmayan mefkureni idrakin için sessizce hatırlatır aşkın elinde şaatlaşır

Gecenin bir yarısında ne olur üşünmeden bir kalk, azim ve inşirah için ruhunla aşka ak
Sessiz çığlıkların, mahzunlaşan kalplerin, yersiz yurtsuz solukların hicranıyla idrake bak
Ne zaman kalbinde manalaşacaktır sabırla bekleyen aşkın lahzasında ki ibretli asude bir aşk
Maşuk nedir, aşk hangi ilhamın farkını anlatan ve lisan-ı halinde yaşatan sanat-ı farktır bak

Mustafa CİLASUN

--------------------
Aşk, halin demidir!

+Quote Post
Mustafa CİLASUN
mesaj Feb 2 2011, 12:00 PM
İleti #176

Profesyonel Üye

Kim figanı canhıraştan uyanmaz, sabahı olmaz!

Şimdi laleler sus diyor, gözler yaşını bırakmaktan hiç sıkılmıyor
Kalp hangi esrarın şadında sancılar içinde inliyor, hasret neden ruhuma ıstırap veriyor
Şehrine muhtaç olduğum sessizliğin kahrolmam için yetiyor, umutlar hüzün için bekleşiyor
Hicran yüreğimden neden hiç çıkmıyor nefesin artık şevkime ram olmak için kifayet etmiyor

Bir saklı zaman var sanki bu gönlümün hüzün sahnelerinde
Rengarenk bir loşluğu sunuyor sukuta abat olan lehçesiyle, firkat kalbimin sahifelerinde
Dinmeyecek mi sızım, ah çektiren gönül bağım, aşkın hicranını zerkediyor artık her yudum
Nerdesin, hangi iklimin penceresinden nazar edensin, hasret lahzasında ruhumu avutursun

Nasıl bir yoldayım, hangi han'a rastlasam sanki hazandayım
Ağaçların yapraklarını bırakığı bir hicran ile şimdi münhal içinde elem solumaktayım
Demek ki elhak çok korkağım, acı ve ıstırabı aşk ile hakka ram etmeyen ne sefil bir nidayım
Durmadan ağlamalıyım, ibret, irfanın feyziyle nefesini arındırmalıyım aşka ram olmalıyım

Haydi kalk diyor, suskun letaifler, ruhi derinlikten seslenenler
Hangi bulvarın şafağında kaldı nice emeller, heves için göze alınan türlü densizlikler
Hani verdiğin söz, sadakat için akitleştiğin kalbi öz, nefsin için derlediğin tedrisatta ki köz
Sakın yoruldum deme, göçüp gidenleri yad etmekten imtina ederek nefeslenme, aşktadır öz

Nice yollar denendi, tevhidin lal olmuş lehçesi kalbin içindi
Ruhi vecdin, iradi teslimiyetin hakikatin ilgası için değil miydi, peki, o vakit neler değişti
İnsan denen o mümtaz sıfat, hangi badireler için seferber olan nefes-i emanetti aşka devretti
Vuslat için dile gelen hicran ve beklelen an çok mu geçikti, kalbin aşka müsavi olmayı isterdi

Mustafa CİLASUN

--------------------
Aşk, halin demidir!

+Quote Post

9 Sayfa V  « < 7 8 9
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 11th December 2019 - 02:45 PM

Alt Başlık

Data Alanı Alt