IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

Üst Başlık

Üst Data Alanı
2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Kitap Okuma Kampanyasına Katıl, Gümüşhaneliler Okuyor
Silberhaus
mesaj May 1 2008, 03:35 PM
İleti #1

Tecrübeli Üye
**

Grup: Üye

Nereden: ege akdeniz arası
Üye No: 1,283
Nerede yaşıyorsunuz?: Türkiye

Türkiye maalesef kitap okumada çok geri, Gümüşhanemiz ise en geri, Bu çok can sıkıcı bir durum. Üniversite gençliğimiz bile bugün okumayı sevmiyor. Çocuklarımıza okumayı sevdirmeli ve okumanın yemek yeme, su içme gibi yaşamın bir parçası olduğunu aşılamalıyız. Dergi okuma oranının yüzde 4, Kitap okuma oranının yüzde 4,5, Gazete okuma oranının yüzde 22, Radyo dinleme oranının yüzde 25, Televizyon izleme oranının yüzde 94 olduğu bir ülkenin geleceği çok da parlak değildir diye düşünüyorum. "Verilere göre ülke olarak, Gümüşhane olarak okumuyoruz. İlimiz kitap satışlarında ve buna bağlı olarak kitap okuma konusunda Türkiye'de son sıralarda yer almaktadır.

"IDèEFIXE sitesi, 6 aylık satış rakamlarını kapsayan ?Türkiye Ne Okuyor?? başlıklı bir araştırma yaptı. Şehre satılan kitap adedi, toplam satılan kitap sayısı, şehir nüfusu ve toplam nüfusu baz alarak yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, en yüksek okuma oranı İstanbul"da, en az kitap satışı ise Gümüşhane"de ortaya çıktı." Bu haber bir Gümüşhaneli olarak beni rahatsız ediyor. Gümüşhane okumalı diyerek bu konuyu sitenin en çok rağbet gören bölümü olan "Forum Oyunları" bölümünde açma gereği duydum.
Umarım bu konuya herkes katılır ve sonucu güzel bir çalışma olur.

İlk olarak başlayalım. Kitabın adını, yazarını, parantez içinde kampanya'daki okuduğumuz kaçıncı kitap olduğunu ve kitabın sayfasını yazıyoruz. Kitap bitince kitabın kısa bir değerlendirmesini forumda paylaşıp ikinci kitap hakkında bilgi veriyoruz.

1. KİTABIN ADI : EYLÜL
YAZARI : MEHMET RAUF
SAYFA : 313

Tüm arkadaşların katılımı dileklerimle.
Saygılarımla..
Go to the top of the page

+Quote Post
DELİKIZ
mesaj May 1 2008, 05:30 PM
İleti #2

Profesyonel Üye

Grup: Moderatör

Nereden: İSTANBUL
Üye No: 3,714
Kan Grubunuz: A RH ( + )

BÖYLE BİR KONU AÇTIĞINIZ İÇİN SİZİ TEBRİK EDERİM..AYRICA TEŞEKKÜRLER...
BU ARAŞTIRMALAR EĞER DOĞRU İSE HAKİKATEN ÇOK ÜZÜCÜ BİR DURUM.. sad.gif .YANLIZ BİRŞEY VAR Kİ BUNU SÖYLEMEDEN GEÇEMİYECEĞİM:
BEN İLKOKUL MEZUNU ANNE VE BABANIM KIZIYIM...ÇOK İYİ DERECE DE KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞIM VAR..VE BU ALIŞKANLIĞI DA ANNE VE BABAMDAN EDİNDİM..ETRAFIM DA Kİ GEREK AKRABA GEREK HEMŞERİ GÖZLEMLEDİĞİM KADARIYLA BU ARAŞTIRMA DOĞRU DEĞİL...YANLIŞ ANLAŞILMA OLMASIN KİMSEYİ YARGILAMA GİBİ BİR AMACIM YOK...BEN GÖZLEMLERİMDEN YOLA ÇIKARAK BU TEZİ SAVUNUYORUM...
tongue.gif VE AFFINIZA SIĞINARAK BİR ANIMI PAYLAŞMAK İSTİYORUM:
BEN İLKOKULDAYKEN HER YAZ TATİLİNDE KÖYE GİDERDİK...BUNLARDAN BİRİNDE AĞABEYİMLE BİRLİKTE MİSAFİR ODASI OLARAK KULLANILAN EVİ,KÖYÜN İMAMI VE ÖĞRETMENLERİN DE DESTEĞİ İLE KÜTÜPHANE YE ÇEVİRMİŞTİK...OKADAR ÇOK İLGİ GÖRMÜŞTÜ Kİ...
VE BU ORGANİZASYONU YAPAN 9-12 YAŞ GURUBU ÇOCUKLARDIK...BİZLERE BU GÜVENİ VEREN DE GÜZEL MEMLEKETİMİN OKUMAYI SEVMEYEN DİYE TABİR EDİLEN BÜYÜKLERİ... TABİİ BUNDAN Bİ GENELLEME YAPMAK YANLIŞ OLUR..AMA O TARİHTEN BU YANA EĞİTİM SEVİYESİ DE ÇOK DEĞİŞTİ..VE BUNDAN YOLA ÇIKARAK DAHA DA GELİŞMİŞ OLMASI GEREKMEZMİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM...

BEN OKUMUŞTUM AMA TEKRAR OKUYAYIM..ZARARI YOK..HEM PEKİŞMİŞ OLUR smile.gif

SELAMLAR..

+Quote Post
Silberhaus
mesaj May 1 2008, 09:00 PM
İleti #3

Tecrübeli Üye
**

Tabi o yaşlarda o alışkanlıkları kazanabilmek çok önemli. Anne ve babanız sizlere en güzel davranışlardan birisini kazandırmış. Araştırma % 100'ü yansıtmaz tabiki . Ama Gümüşhane'de böyle bir sonuç çıkmaması gerekiyor. Gümüşhane genelde yaşlı nüfus barındırıyor. Onlar da kitap okuma alışkanlığı olmayan büyüklerimiz. Öyle bir sonuç çıkması doğal. Ama gençlerimiz o arayı kapatmalı ve Gümüşhane değerinin olduğu düzeye çıkmalıdır. Ayrıca İlköğretim de kitap okumada ortanın altında. Tabiki geçmişe oranla kitap okuma düzeyi artmıştır. Ama diğer illerdeki artış Gümüşhane'ye göre daha fazla. Mesela Doğu'da en iyi durumda Tunceli ili yer alıyor. Niçin Tunceli'nin yerinde Gümüşhane olmasın. Tabiki bu alışkanlığı çevremize yaymalıyız. Ben buradan en azından motive olur düşüncesiyle, foruma katılan arkadaşlarla ortak bir çalışma yapmış oluruz, hem de okuduklarımızı paylaşmış oluruz. Siteye üye bir çok üniversite öğrencisi arkadaşımız var. Hep birlikte ortak bir çalışmanın içine girmiş oluruz diye düşünüyorum.
Not : Bu arada o kitap (Eylül) benim şuan okuduğum kitap, Aynı kitabı okumak gibi bir zorunluluk yok. Siz kendi okuduğunuz kitabı yazacaksınız. Bitirdiğinizde de paylaşıp, II. kitaba geçeceksiniz. smile.gif
Katılımınız için şimdiden teşekkürler.

İlköğretim Okullarında bulunan öğrencilerin bazı illere göre kitap okuma oranları

SIRA NO İL ADI ORAN
1 BURDUR 7,88
8 ARTVİN 4,57
11 TUNCELİ 4,44
25 ERZİNCAN 3,94
37 ARDAHAN 3,56
48 GÜMÜŞHANE 3,25
51 ADIYAMAN 3,13
57 BİTLİS 2,96
60 MALATYA 2,88
61 KARS 2,80
65 ERZURUM 2,47
80 ŞANLIURFA 1,44
81 DİYARBAKIR 1,30
Kaynak : http://mugla.meb.gov.tr/

+Quote Post
DELİKIZ
mesaj May 1 2008, 09:16 PM
İleti #4

Profesyonel Üye

Not : Bu arada o kitap (Eylül) benim şuan okuduğum kitap, siz kendi okuduğunuz kitabı yazacaksınız. Bitirdiğinizde de paylaşıp, II. kitaba geçeceksiniz.
Katılımınız için şimdiden teşekkürler.

İLKBAŞTA DOĞRU ANLAMIŞIM.. biggrin.gif .BENDE SANMIŞTIM Kİ ÖNCE BELİRLENİCEK SONRA OKUNAN KİTABA DAİR FİKİRLER BEYAAN EDİLECEK...

KİTABIN ADI:GÜN OLUR ASRA BEDEL
YAZARI:CENGİZ AYTMATOV
SAYFA:419

KİTABA HENÜZ YENİ BAŞLADIM..YAZARIN HEMEN BÜTÜN ÇEVİRİSİ OLAN KİTAPLARINI OKUDUM.VE ÇOK BEĞENDİM.ONLARA İSTİNADEN DEVAM EDİYORUM..ŞUAN KİTAP İLE İLGİLİ HARHANGİ BİR YARGIM YOK...İLERLEYEN GÜNLERDE BİLGİ VERİRİM...
AYRICA YÖNLENDİRMEK ADINA YARDIMCI DA OLABİLİRİM..ARKADAŞLARIN BİLGİSİNE...

SELAMLAR...

+Quote Post
küçükağa
mesaj May 1 2008, 11:09 PM
İleti #5

Profesyonel Üye

Üye No: 3,739
Kan Grubunuz: 0 RH ( + )

"IDèEFIXE sitesi, 6 aylık satış rakamlarını kapsayan ?Türkiye Ne Okuyor?? başlıklı bir araştırma yaptı. Şehre satılan kitap adedi, toplam satılan kitap sayısı, şehir nüfusu ve toplam nüfusu baz alarak yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, en yüksek okuma oranı İstanbul"da, en az kitap satışı ise Gümüşhane"de ortaya çıktı." Bu haber bir Gümüşhaneli olarak beni rahatsız ediyor. ''

M.Aslan Bey öncelikle böyle bir konuyu açarak öncü davranmanızdan dolayı size teşekkür ederim.
Yalnız şunu belirtmek istiyorum ki IDèEFIXE sitesinin satış rakamlarından yola çıkarak Gümüşhane halkının az okuduğuna kanaat getirmemiz çok zor.Çünkü IDèEFIXE sitesi internet üzerinden satış yapmaktadır ve bu satışta kredi kartı yoluyla gerçekleştirilmektedir büyük oranda.Gümüşhane'de yaşayan halkımız kredi kartını hangi oranda kullanıyor onu sorgulamalıyız önce?Kaldı ki internet kullanımını da bu işin içerisine katarsak veriler iyice sağlıksız olur.Benim gözlemlediğim kadarıyla internet hizmeti genelde internet evlerinden yapılmaktadır.Bu da bir diğer imkan kısıtlığı tabi.
Ben Şiranlıyım ve ilçe merkezimizde geçen yıl gittiğimde sadece Zıraat Bankası'nın şubesi mevcuttu.Hal böyle olunca kredi kartı kullanımı da en aza inmektedir.Bu durumun bence sözünü ettiğiniz araştırmaya çok büyük etkisi vardır.Ben bir de bu açıdan bakmamızı tavsiye ederim.

--------------------
Korka durun ölümden
Cümle doğan ölmüştür

+Quote Post
LevhiMahfuz
mesaj May 1 2008, 11:30 PM
İleti #6

Yeni Üye
*

Üye No: 4,005

Diziler Türkiye’yi televizyon izleme bakımından dünyada ilk sıraya taşıdı.
Daha önce, günde 3.5 saat ile dünya ikincisi olan Türkiye, dizi film furyasıyla birlikte 4 saat ortalamayla dünyada ilk sırada olan ABD’yi yakaladı.
Türkiye, kitap okuma oranı açısından ise oldukça gerilerde. Bir Japon yılda 25 kitap okuyor, 6 Türk’e bir kitap düşüyor.

Sizi tebrik ederim gerçekten güzel bir çalışma.Faydalı sonuçlar doğuracağına inanıyorum..
''Özgür insan okuyan insandır. Çünkü okuma bilgisizliği ve kör inançları yenen tek güçtür." Thomas Jefferson
Bende şuanda okuduğum kitabı sizlerle paylaşmak istiyorum..
Kitap Adı:Kahve Molası
Yazar:İskender Pala
Sayfa:316

--------------------
Sevdiğim baharın sebebi sensin
İçimde bu harın sebebi sensin
Olamam bir lahza senden uzakta
Leylin ve neharın sebebi sensin

+Quote Post
küçükağa
mesaj May 1 2008, 11:31 PM
İleti #7

Profesyonel Üye

Üye No: 3,739

Şu anda Tarık Buğra'nın Osmancık adlı eseri ile Kemal Tahir'in Devlet Ana eserini mukayeseli olarak okuyorum(zoraki olarak 2. sefer okusam da smile.gif ).Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu edebiyetçıların kaleminden ve hayal dünyalarıyla süslenmiş olay örgüleriyle okumak isteyenlere tavsiye ederim.Tabi aynı konuyu 2 farklı açıdan ele almış 2 eseri aynı anda okumanızı şiddetle tavsiye ederim.Burada kitapların sayfalarını vermek istemiyorum çünkü gözünüz korkabilir ama inanın kitaplar üslûb olarak gayet güzel.Konusu zaten hepimizin malumu.Okuduğunuza pişman olmayacağınız 2 eser.Benden tavsiye etmesi. cool.gif

--------------------
Korka durun ölümden
Cümle doğan ölmüştür

+Quote Post
Silberhaus
mesaj May 2 2008, 04:33 PM
İleti #8

Tecrübeli Üye
**

QUOTE(küçükağa @ May 2 2008, 12:09 AM) *
"IDèEFIXE sitesi, 6 aylık satış rakamlarını kapsayan ?Türkiye Ne Okuyor?? başlıklı bir araştırma yaptı. Şehre satılan kitap adedi, toplam satılan kitap sayısı, şehir nüfusu ve toplam nüfusu baz alarak yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, en yüksek okuma oranı İstanbul"da, en az kitap satışı ise Gümüşhane"de ortaya çıktı." Bu haber bir Gümüşhaneli olarak beni rahatsız ediyor. ''

M.Aslan Bey öncelikle böyle bir konuyu açarak öncü davranmanızdan dolayı size teşekkür ederim.
Yalnız şunu belirtmek istiyorum ki IDèEFIXE sitesinin satış rakamlarından yola çıkarak Gümüşhane halkının az okuduğuna kanaat getirmemiz çok zor.Çünkü IDèEFIXE sitesi internet üzerinden satış yapmaktadır ve bu satışta kredi kartı yoluyla gerçekleştirilmektedir büyük oranda.Gümüşhane'de yaşayan halkımız kredi kartını hangi oranda kullanıyor onu sorgulamalıyız önce?Kaldı ki internet kullanımını da bu işin içerisine katarsak veriler iyice sağlıksız olur.Benim gözlemlediğim kadarıyla internet hizmeti genelde internet evlerinden yapılmaktadır.Bu da bir diğer imkan kısıtlığı tabi.
Ben Şiranlıyım ve ilçe merkezimizde geçen yıl gittiğimde sadece Zıraat Bankası'nın şubesi mevcuttu.Hal böyle olunca kredi kartı kullanımı da en aza inmektedir.Bu durumun bence sözünü ettiğiniz araştırmaya çok büyük etkisi vardır.Ben bir de bu açıdan bakmamızı tavsiye ederim.

Sayın Küçükağa,
İfade ettiklerinize sonuna kadar katılıyorum. Orada belirtilen rakam Gümüşhane'yi tam olarak yansıtmıyor. Her ne olursa olsun Gümüşhaneliler olarak kitap okumayı yaygınlaştırmalıyız. Gerekirse Türkiye'de en çok kitap okuyan insanlar Gümüşhaneliler olmalı. Bu ne kadar gurur verici bir olay olur. O günleri görebilir miyiz bilemiyorum ama ümit ediyorum.
Saygılarımla.

+Quote Post
tizna
mesaj May 2 2008, 06:47 PM
İleti #9

Profesyonel Üye

Üye No: 3,846
Kan Grubunuz: 0 RH ( - )

öncelikle bende bu konuda en son sirada oldugumuza inanamak istemiyorum,ama gercek oraninda cok parlak oldugunu zannetmiyorum.
buda benim cevremdeki insanlarin az kitap okumasi kaynakli bir tespit dry.gif
benim de kitap okumayi aliskanlik haline getirmem oldukca güc oldu...
yalniz sunu biliyorum ki eskiye oranla tüm Türkiye deki okuma oraninda gözle görünür artis var..
bizimde katkimiz belki böyle olacktir,hadi herkese kolay gelsin...

Babil'de ölüm Istanbul'da ask
Iskender Pala
sayfa:124

--------------------
bir mucize-i gizem, ömrü sefadan geçen
bir gece-i matem, yüreğimden uçup giden
sine-i harabım bir gül demeti
sor ki bu canı hiç sevmedi mi?
hal-i ruhsarım perişan gibi

+Quote Post
yaren_
mesaj May 3 2008, 02:43 AM
İleti #10

Profesyonel Üye

Üye No: 3,593

böyle bir konuyu gündeme getirdigin için teşekurler ben lise yılarımdan hatırlarım hocalar ödev vermedikçe okumazdim zorda kaldıgımda okurdum ve zevk almazdım okulda bi arkadaşım vardı hiç bıkmadan ardı ardına roman okuyodu birgün bende romanlarıdan birini istedim ama surekleyici olsun bikmadan okuyayım dedim oda bikactane getirdi okumaya başladım ve şimdi severek okuyorum ve herkese bütün arkadaşlarada tafsiye eiyorum okusunlar çok zevklı insan kendini kaptırınca birakıp kalkmak istemiyo gümüşhanedeki bu okuma oranının düşüklügüne üzüldüm

+Quote Post
DELİKIZ
mesaj May 5 2008, 09:35 AM
İleti #11

Profesyonel Üye

EEE üyelerden kitap okuyan kimse yokmu yaff.... sad.gif
Paylaşımlarınızı bekliyoruz..Selamlar...
wink.gif cool.gif rolleyes.gif smile.gif

+Quote Post
a.kerim _29
mesaj May 5 2008, 11:41 AM
İleti #12

Profesyonel Üye

Nereden: istanbul
Üye No: 2,588
Nerede yaşıyorsunuz?: Gümüşhane
Kan Grubunuz: Bilmiyorum

abi ellerine sağlık güzel bi konu açmışsın gerçekten şuanda kitap okumada çok geriyiz bu gibi kampanyaları

gümüşhanemiize uygulayabilsek çok daha makul olacağına inanıyorum

ben şu anda abdulhamitin kurtlarla dansı adlı mustafa armağana ait eseri okuyorum

sayfa 150

sizinde okumanızı isterim güzel bir eser

--------------------
Ne hasta bekler sabahı,
Ne taze ölüyü mezar.
Ne de şeytan, bir günahı,
Seni beklediğim kadar.

+Quote Post
DELİKIZ
mesaj May 5 2008, 07:48 PM
İleti #13

Profesyonel Üye

tongue.gif Ne okuyabilirim diyorsanız...

Büyük Uyanış

Yazar : Oktay Sinanoğlu
Yayınevi : Otopsi Yayınları

... İşte böylece rüyam gözümün önünden geçerken yüzümü yıkamış, yarım bardak yağsız süt içip biraz muz yemiş, giyinmiştim bile. Sokağa çıkıp bakkaldan gazetemi aldım. Bir iki sokak ötedeki kahvehaneye girdim. Ama durakladım. Her zamanki, kağıt, ya da domino oynayan kalabalık yoktu. Bir masada birkaç genç oturmuş dikkat kesilmişler, aralarında birinin deftere yazdıklarını izliyorlardı. Masanın yanından geçerken defter sayfasına gözüm ilişti. Bildiğim, araştırma düzeyinde derin bir fizik konusunun formülleri. Geçip boş bir masaya sandalye çektim. Çaycı gelirken, elimdeki gazeteyi açtım. Hayret: Gazetenin adı "Yıldız"dı; iri haber başlığı ise: "Avrupa devletçiklerinden ziyaret"

Demek "Büyük Uyanış" rüya değildi.
Başlamıştı bile.

+Quote Post
istanbul
mesaj May 5 2008, 09:50 PM
İleti #14

Profesyonel Üye

Üye No: 460

Bu konuyu açan arkadaşa sonsuz teşekkür ederim.
İnsan okuyarak, araştırarak bazı doğruları bulabilir. Anlama kabiliyeti gelişir. Bu kitap okuma alışkanlığını çocuklara küçük yaşlarda kazandırmak gerekir. Bir anne babanın evde gazete okuması bile çocuğa okumayı hatırlatır. Öyle evler varki gazete girmiyor. Belki inanmıyacaksınız ama var maalesef.

Bahsettiğiniz kitabı "Eylül"ü bende okudum. Bir not düşmek isterim. Türk edebiyatının bir ilkidir. "Eylül" edebiyatımızdaki ilk psikolojik romandır.

Çöle İnen Nur
Necip Fazıl Kısakürek
Sayfasını bende yazmim.
O Nur'u birde Üstadın kaleminden okuyunuz.

--------------------
Hayat akıp giderken avuçlarımdan,
Eğilip yerden toplayamıyorum parçalarımı.
Ve artık her şey için, çok geç demek için
Belkide çok geç...

+Quote Post
DELİKIZ
mesaj May 8 2008, 10:57 PM
İleti #15

Profesyonel Üye

sad.gif

+Quote Post
a.kerim _29
mesaj May 9 2008, 11:43 AM
İleti #16

Profesyonel Üye

Nereden: istanbul
Üye No: 2,588
Kan Grubunuz: Bilmiyorum

bacım oktay sinanoğlunun esrleri müthişmiş ve şunuda hatırlatmak gerekiyo yazar demeyelimde o bir bilim adamı

ama bir türkçe aşığıymış gittiği bütün konferanslarda türkçeyi anlatıyomuş ve oktay sinanoğlu dünyanın en genç

profesörüymüş ilk öğrendiğimde çok şaşırdım ülkemizden böyle beyinlerin çıkması insanı çok gururlandırıyo

--------------------
Ne hasta bekler sabahı,
Ne taze ölüyü mezar.
Ne de şeytan, bir günahı,
Seni beklediğim kadar.

+Quote Post
YORGUN YOLCU
mesaj May 9 2008, 01:23 PM
İleti #17

Profesyonel Üye

Üye No: 1,599

bu şaşırtıcı değil yani türkiye'nin okumaması şaşırtıcı değil isterseniz bir sebeplerini detaylı araştırın

--------------------
sade undan helva olmaz,
bal gerekir kazana,
baba malı fayda vermez,
meğer oğul kazana...

+Quote Post
Silberhaus
mesaj May 12 2008, 04:04 PM
İleti #18

Tecrübeli Üye
**

QUOTE(YORGUN YOLCU @ May 9 2008, 02:23 PM) *
bu şaşırtıcı değil yani türkiye'nin okumaması şaşırtıcı değil isterseniz bir sebeplerini detaylı araştırın

Türkiye'nin kitap okumamasının sebepleri nelermiş, bildiğinizi paylaşırsanız seviniriz.

+Quote Post
Silberhaus
mesaj May 12 2008, 04:39 PM
İleti #19

Tecrübeli Üye
**

Evet okuduğum kitabı bitirdim.
Eylül ; Süreyya eşi Suad ve akrabası Necip üçgeninde gelişen aşk olayının psikolojik etkilerini bizlere sunuyor. Olay İstanbul'da ve Yeniköy - Büyükdere
( Sarıyer ) civarlarında geçiyor. - Üç yıl görev yaptığım ilçe olan Sarıyer'i romanla birlikte tekrar gezmiş oldum.smile.gif - Romanda Necip'in Suat' a olan aşkı ve Suat'ın bunu daha sonra bir olay vesilesiyle hissetmesi ve kocasına olan bağlılığından dolayı Necip'in aşkına görünürde karşılık vermemesi, sonunda hislerine yenilmesi ve duygularının içten içe ona acı vermesi, Necip'in en sonunda aşkını ifade etmesi şeklinde gelişiyor. Romanın sonunda bir gece konakta yangın çıkıyor, herkes bir taraflara kaçıyor fakat Suat köşk yangınında içeride kalıyor. Süreyya ve Necip içeriye girerek Suat'a sesleniyorlar. Ses gelmeyince Süreyya içeriye girmeye cesaret edemiyor fakat Necip içeriye dalıyor ve tavanın o sırada çökmesi Necip ve Suat'ın sonu oluyor. Tıpkı diğer aşk hikayeleri gibi...

Okumanızı tavsiye ederim. Eylül Türk Edebiyat Tarihinin ilk psikolojik romanı olması nedeniyle de önemli bir yere sahiptir.

2. KİTABIN ADI : Rus Devlet Arşivlerinden 100 Belgede Ermeni Meselesi
YAZARI : Mehmet Perinçek
SAYFA : 228

+Quote Post
YORGUN YOLCU
mesaj May 12 2008, 04:56 PM
İleti #20

Profesyonel Üye

Üye No: 1,599

eğitim sistemimiz,genlerimizden gelen özelliklerimiz ve mefyamız

--------------------
sade undan helva olmaz,
bal gerekir kazana,
baba malı fayda vermez,
meğer oğul kazana...

+Quote Post

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 8th December 2019 - 12:23 PM

Alt Başlık

Data Alanı Alt