IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

Üst Başlık

Üst Data Alanı
2 Sayfa V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Kitap Okuma Kampanyasına Katıl, Gümüşhaneliler Okuyor
Silberhaus
mesaj May 12 2008, 06:29 PM
İleti #21

Tecrübeli Üye
**

Grup: Üye

Nereden: ege akdeniz arası
Üye No: 1,283
Nerede yaşıyorsunuz?: Türkiye

QUOTE(YORGUN YOLCU @ May 12 2008, 05:56 PM) *
eğitim sistemimiz,genlerimizden gelen özelliklerimiz ve mefyamız

Bu konuda size katılamayacağım. Eğitim sistemindeki eksiklikler kitap okumaya engel değil. Kişinin bu konuda çevresi belki etkili olabilir, ama bunu yenmek yine kişinin kendi elindedir. Kısacası okumamak bahane değil asla da olamaz, olmamalı da. Genlerin bu konuda etkili olduğunu düşünmek hiç bilimsel değil. Kitap okuma bir alışkanlık meselesi, bir ihtiyaç meselesi. Ekmek gibi, su gibi birşey. Medya ise yine bir bahane bence. Hayatımızın eksikliklerini hep birine yüklemek geçerli bir tavır değil bence. Yıllardır ülkenin geri kalmışlığını dış mihraklara yükleyerek gülünç bir bahane bulup, kendimize bakmadan yaşamayı sürdürüyoruz. Bence bahane aramamak lazım, bir şeyi yapmıyorsak suçlu özümüzdedir.
Okuduğunuz kitabı yazarak kampanyaya katılmanızı bekliyorum. smile.gif
Saygılarımla..
Go to the top of the page

+Quote Post
Silberhaus
mesaj May 12 2008, 06:36 PM
İleti #22

Tecrübeli Üye
**

Kampanyaya katılım çok düşük. Şu an 7 kişiyle kampanyaya katılmış durumdayız. Bu siteyi kullananların ( en azından mesaj yazanların ) çoğu üniversite öğrencisi olmasına rağmen bu derece az katılımın olması Gümüşhane adına düşündürücü.
Kampanyaya katılanlar :
M.Aslan
Yasemin
LevhiMahfuz
Küçükağa
Tizna
a.kerim 29
İstanbul

Arkadaşlara kitap okumaya verdikleri destekten dolayı teşekkürler..

+Quote Post
tizna
mesaj May 13 2008, 01:30 PM
İleti #23

Profesyonel Üye

Üye No: 3,846
Kan Grubunuz: 0 RH ( - )

sinavlardan dolayi halen kitabimi bitiremedim dry.gif
SIKIN disinizi arkadaslar bir kac güne geliyor kisa bir özet..

okumama nedenlerimizde burda irdeleniyor,buda güzel olmus.Bence;
okumanin önemi yeterince verilmiyor en basta ailede, ancak simdi bunun yavasta olsa degistigine inaniyorum.
anne baba kumandayi alip cocuga git dersini calis kitap oku derse cocukta OKUR!!!
hal dili kisacasi...

--------------------
bir mucize-i gizem, ömrü sefadan geçen
bir gece-i matem, yüreğimden uçup giden
sine-i harabım bir gül demeti
sor ki bu canı hiç sevmedi mi?
hal-i ruhsarım perişan gibi

+Quote Post
rotasiz_29
mesaj May 21 2008, 12:01 AM
İleti #24

Profesyonel Üye

Üye No: 2,898
Kan Grubunuz: Bilmiyorum

abilerim ablalarıom hangisinden baslasam bilemiyorum ama en güzeli söyleyeyim

yaşar kemal cakırcalı efe herkese tavsiye ederim

--------------------
www.dortkonakkoyu.com

+Quote Post
LevhiMahfuz
mesaj May 29 2008, 10:58 PM
İleti #25

Yeni Üye
*

Üye No: 4,005
Kan Grubunuz: A RH ( + )

Mustafa Armağan'ın ''Küller Altında Yakın Tarih'' kitabını okumaya başladım.Beni çok şaşırtan, ilk defa okuduğum tarihi gerçekler var bu kitapta.
Örneğin;Atatürk'ün Garp cephesi kumandanı Ali fuat Paşayı Komünist lider Lenin e yardım etmesi için gönderdiğini, 23 Nisanı aslında çocuklara armağan etmediğini ve yaşadığı süre boyunca sadece iki kere çocuk balosuna katıldığını, kadınlara seçilme hakkını vermediği için baskı gördüğünü,Trabzon ve Erzurum kongrelerinde askeri üniformayla çıkmasına izin verilmediğinden kıyafetini değiştirmek zorunda kaldığını ve bugüne kadar Nutuk'un orjinal halinin yayımlanmadığını ve bugün Nutuk diye okuduğumuz metnin nerdeyse bütün kelimelerinin öztürkçeleştirme adına değiştirilerek anlamında bozulmalara neden olduğunu biliyor muydunuz..? Ben bunları yeni öğrendim...

--------------------
Sevdiğim baharın sebebi sensin
İçimde bu harın sebebi sensin
Olamam bir lahza senden uzakta
Leylin ve neharın sebebi sensin

+Quote Post
YORGUN YOLCU
mesaj May 30 2008, 12:35 AM
İleti #26

Profesyonel Üye

Nereden: İSTANBUL
Üye No: 1,599
Nerede yaşıyorsunuz?: Gümüşhane

arkadaşlar ben de faroz ahmad'ın modern türkiye'nin oluşumu adlı kitabını bitirdim

bazı noktalarda eleştirdim ancak jöntürk'leri merak edenlere tavsiye ederim

kitapta türkiye'de her on yılda bir darbe yapıldığını gördüm ee gerisini okuyup görmelisiniz

--------------------
sade undan helva olmaz,
bal gerekir kazana,
baba malı fayda vermez,
meğer oğul kazana...

+Quote Post
istanbul
mesaj May 30 2008, 10:23 PM
İleti #27

Profesyonel Üye

Üye No: 460

"Çöle inen Nur" adlı kitabı bitirdim. Çok güzel. Necip Fazıl Kısakürek Peygamberimizin hayatını çok güzel anlatmış.
Tavsiye ederim.

Şimdi Yavuz Bahadıroğlu'nun "Merhaba Söğüt" adlı kitabına başladım...

--------------------
Hayat akıp giderken avuçlarımdan,
Eğilip yerden toplayamıyorum parçalarımı.
Ve artık her şey için, çok geç demek için
Belkide çok geç...

+Quote Post
Silberhaus
mesaj Jun 19 2008, 10:35 PM
İleti #28

Tecrübeli Üye
**

2. KİTABIN ADI : Rus Devlet Arşivlerinden 100 Belgede Ermeni Meselesi
YAZARI : Mehmet Perinçek
SAYFA : 228

Epeydir yorum yazamıyordum, işlerin yoğunluğu vardı. Artık tatildeyim. Bu arada 2. kitabımı bitirmiştim ama özetini yazmamıştım.
Kitap Rus arşivlerinde Ermeni meselesini ele alıyor ve Ermeni meselesinin iç yüzünü açıklıyor. Türkiye'nin Ermeni meselesinde haklı olduğu sonucu çıkıyor. Kitapta belgelerin orjinalleri de var. Rusça bilenler varsa orjinallerini de okuyabilirler.

3. KİTABIN ADI : FIRAT SUYU KAN AKIYOR BAKSANA (Bir Ada Hikayesi)
YAZARI : YAŞAR KEMAL
SAYFA : 317

Bu uzun dönemde 3. kitabı da bitirmiştim. Roman cumhuriyet döneminde geçiyor. Mübadelenin başka bir yüzünü anlatıyor. Dostlukları, yıllardır vatan olarak bilinen emek verilen topraklardan ayrılamayışı, savaşların getirdiklerini vs. Mübadele sonrası rumların boşalttığı bir adadaki evlere yakın köylülerin yerleşmesi konu ediliyor. Yaşar Kemal'in yoğun betimlemeleriyle dolu bir roman. Açıkçası bu kadar betimlemenin olduğu bir roman daha önce okumamıştım. Bazen betimlemeler çok gereksiz gelse de farklı kurguların birleşmesi sonucu da ortaya farklı bir roman çıkıyor.

4. KİTABIN ADI : 12 YIL SONRA 12 EYLÜL
YAZARI : MURAT BELGE
SAYFA : 421

+Quote Post
istanbul
mesaj Jun 19 2008, 11:07 PM
İleti #29

Profesyonel Üye

Üye No: 460

Yavuz Bahadıroğlu'nun "Merhaba Söğüt" adlı kitabını bitirdim.
Kitap Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşunu anlatıyor. Yazar, tarihi romanlaştırarak anlatmış. Sanki kendini Söğüt'te hissediyorsun. Kitap seni tarihin içine çekiyor. Özellikle gençlerimize tarihimizi iyi ve doğru anlamaları için, okumalarını tavsiye ederim.

--------------------
Hayat akıp giderken avuçlarımdan,
Eğilip yerden toplayamıyorum parçalarımı.
Ve artık her şey için, çok geç demek için
Belkide çok geç...

+Quote Post
DELİKIZ
mesaj Jun 30 2008, 02:16 PM
İleti #30

Profesyonel Üye

Grup: Moderatör

Üye No: 3,714

Prof.Dr Yusuf Halacoğlu'nun '' TARİH GELECEKTİR'' adlı eserini okumanızı tavsiye ederim.Kitapta ülkemizin etnik yapısı ve Ermeni meselesi ele alınmış .İlk basımı 2007 yılında yapılmış ve şuan itibariyle 3 baskısını yapmış.Fiyatı 5 ytl yani bir paket sigara parası !

Kitabın arka sayfasında bulunan bir anektod da şöyle deniyor:

''Ermeni konusunda çalışırken bize dediler ki; ' Türk'ün Türk'e propogandasını yapıyorsunuz boşverin'' . '' Evet öyle yapıyoruz '' dedim . Önce benim halkım inanmalı bana , bu konuyu bilmeli.Yabancı toplumlarla kendi halkımızın desteğini almadan nasıl mücadele edebiliriz ? Öyleyse Türk olduğumuzu önce kendi halkımıza göstermeliyiz . Bunu öğrettiğimiz zaman dünyayla başedebiliriz.
''
Ülkesini savunan ilim adamlarımızın eserlerine lütfen sahip cıkalım
.

+Quote Post
DELİKIZ
mesaj Oct 11 2008, 07:21 PM
İleti #31

Profesyonel Üye

Metin TEKİN
Sarıkamış'tan Sibirya'ya...
Brinci Dünya Savaşı Anıları..

Şuan okuduğum kitap. rolleyes.gif .Okumanızı tavsiye ederim..Bazen coşku bazen hüzün veren ama her daim yürekleri kabartan bir tarihin öyküsü..
Otobüste okumanızı tavsiye etmem.. wink.gif Her an hıçkırıklara boğulabilirsiniz
..
sad.gif

+Quote Post
küçükağa
mesaj Oct 11 2008, 11:42 PM
İleti #32

Profesyonel Üye

Üye No: 3,739
Kan Grubunuz: 0 RH ( + )

Said Halim Paşa - Buhranlarımız

İz yayıncılık tarafından çıkartılan II.Abdulhamit devrinde Batıya gönderilen aydınlardan olan Said Halim Paşa' nın Buhranlarımız ve Son Eserleri İsimli kitabında: Meşrutiyet, Taklitçiliğimiz, Fikir Buhranımız, Cemiyet Buhranımız, Taassup, İslam Dünyası Neden Geri Kaldı, İslamlaşmak, İslam' ın devlet teşkilatı, başkanı, meclisi, partileri, seçimleri, kanun koyma ve icra kuvvetleri ile nasıl olmalıdır sorusuna cevap veren İslam Devletinin Siyasi Yapısı ve I.Dünya savaşına neden girdiğimizi açıklayan cevapları bulmanız mümkün.

Batıya gönderilip en az değişen aydınlarımızdan olan Said Halim Paşa okunması şartlardan bana göre. Şunu da söylemeden edemem batıya gönderilmiş tüm aydınlar gibi Said Halim Paşa'da da Türk Milletini küçümseyici bir tavır görmek mümkün, bu tavrın rahatsız ediciliği hariç hoş kitap.Tavsiye ederim.

Osmanlı’daki Batılılaşma meselesini çok güzel analiz eden Paşa, nerede hata yaptığımızı ayrıntılı bir şekilde anlatmaktadır. Kitap, Osmanlı aydınları için yazılmıştı fakat o yıllardan bu zamana kadar -devletin isminin ve sınırının dışında- değişen hiçbir şeyin olmadığından, kitap halâ tazeliğini korumaktadır.

Kitaptan bir bölüm:

"Bizi bu karşılıksız ve ihtiraslı aşk yıktı. Gözümüze sanki bir perde indi. Ne önümüzü görebildik, ne de düşmanımızı. Bir maymun gibi taklit etmekle herşeyi halledeceğimizi zannettik. Sonunda sirk maymunu yaptılar bizi. Çünkü zaaflarımız vardı. Hep onlar gibi olmak istedik. Batılı gibi. Medeni, Batılı desinler dedik. Hiç araştırmadık, üzerinde kafa patlatmadık bu gidişin sonu için. Çocukça bir inatla hep olsun diledik. Aslımızı inkar ettik, hokkabaz gibi kılıktan kılığa girdik, şimdi Batı alkış tutuyor ve biz oynuyoruz."

--------------------
Korka durun ölümden
Cümle doğan ölmüştür

+Quote Post
MeLeK
mesaj Apr 29 2009, 02:01 PM
İleti #33

Profesyonel Üye

Nereden: Gümüşhane
Üye No: 5,081
Kan Grubunuz: A RH ( - )

kitap okumayı bende severim,zaten bu topic i forumda kitap okumakla ilgili bir yer ararken buldum ,birbirimize burdan tavsiyelerde bulunabilir fikir edinmek adına adım atmış olabiliriz..

En son Erdal DEMİRKIRAN ın Sadece aptallar 8 saat uyur adlı kitabını okudum..
Zamanı iyi değerlendirmek adına insanları bilinçlendirmek için yazılmış gerçekten sıkıcı değil akıcı :)bir kitap..
Örneklendirmeler ile daha da tatlandırılmış insanı zevkle kitabı bitirmeye teşvik etmiş gerçekten çok güzel bir çalışma bence..Bütün arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim..

hatta birbirine yakın olan arkadaşlar kitaplarını birbirleri ile paylaşırsa forum olarak çok güzel bi organizasyona imza atmış olabiliriz..

--------------------
''Üzülme''der Mevlana ve devam eder.''Kaybettiğin herşey başka bir surette geri döner''

+Quote Post
Atsız
mesaj Apr 29 2009, 02:44 PM
İleti #34

Yeni Üye
*

Üye No: 5,246

Mahmut Esat Bozkurt'un ''Atatürk İhtilali'' adlı kitabı okumaya değer. Ayrıca aynı yazarın; ''
Aksak Demirin Devlet Politikası'' adlı kitabı yine son derece güzeldir.

--------------------
''Türk tarihi, azınlıkların birkaç hizmetine karşılık, binlerce ihaneti ile dolu bir ibret vesikasıdır''
Hüseyin Nihal Atsız

+Quote Post
MeLeK
mesaj Apr 30 2009, 02:22 PM
İleti #35

Profesyonel Üye

Nereden: Gümüşhane
Üye No: 5,081
Kan Grubunuz: A RH ( - )

Erdal DEMİRKIRAN ın kitabına başladım " Şimdi sen gidecen ya ,cehennemin dibine git" gibi ilginç bir adı var smile.gif kitap kısa kısa hikayelerden oluşmuş türü deneme yani.arkadaşlarım çok beğendiklerini söylediler ve tavsiye üzerine aldım ama açıkçası pek beğenmedim,keyifle okuyamıyorum ..yinede okumanızı isterim belki benim göremediğim güzellikler görürsünüz ? smile.gif

--------------------
''Üzülme''der Mevlana ve devam eder.''Kaybettiğin herşey başka bir surette geri döner''

+Quote Post
a.kerim _29
mesaj Nov 14 2009, 09:34 AM
İleti #36

Profesyonel Üye

Nereden: istanbul
Üye No: 2,588
Kan Grubunuz: Bilmiyorum

yaa ben gittim siz daha kitap okumuyomusunuz e hadiyin kitaba devam böyle olmaz

cengiz aytmatov dişi kurdun rüyaları

--------------------
Ne hasta bekler sabahı,
Ne taze ölüyü mezar.
Ne de şeytan, bir günahı,
Seni beklediğim kadar.

+Quote Post
DELİKIZ
mesaj Dec 23 2010, 11:57 AM
İleti #37

Profesyonel Üye

Hz.Muhammed in Hayatı.Marting Lings

+Quote Post

2 Sayfa V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 11th December 2019 - 03:26 PM

Alt Başlık

Data Alanı Alt