Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Lafı Gediğine Koymak
www.gumushane.gen.tr - Forum > Serbest Kürsü > Günlük Konuşmalar
küçükağa
Dilimizde lafı gediğine koyma diye bir deyim vardır malumunuz.Bu deyimin aslına vakıf olabilmek için örnekler verelim rolleyes.gif
İlk örneği bu konuda da üstad kabul edebileceğimiz büyük şair ve fikir adamı Necip Fazıl'dan veriyorum.

Bir gün, Necip Fazıl hoşlanmadığı birisiyle yemek yemek zorunda kalmış.Yemek için bir lokantaya gidip, normal bir masaya oturmuşlar. Garson siparişleri almak üzere masalarına gelip;
-Hoş geldiniz efendim, ne alırsınız, ne arzu etmiştiniz? diye sorar.
Necip Fazıl ile yemeğe gelen adam siparişini verir;
-Pilavın üstüne et!
Bunun üzerine garson Necip Fazıl'a dönerek siparişini sorar; Üstad da şöyle der;
-Benim, pilavın üstüne etme!

laugh.gif laugh.gif
DELİKIZ
Üstadın hazırcevaplılığı hepimizce malum kısa bir anı da ben ekleyeyim

Bir arkadaşı ve Necip Fazıl Ramazan ayında arabayla gidiyorlarmış.
Tabi Necip Fazıl oruç ama arkadaşı değil.
Arkadaşı Necip Fazıl ile dalga geçmek için yolun kenarındaki zayıf bir ineği işaret ederek Necip Fazıl’a demiş ki:
-’Şunun haline bak,oruç tutmaktan ne hale gelmiş’ demiş.
Tabi Necip üstad altta kalırmı hemen cevabı yapıştırmış:
-’Aaa arkadaşım sen bilmiyormusun hayvanlar oruç tutmaz...
DELİKIZ
Bazı arkadaşlarım bu olayda ki ''arkadaş ın''kim(!) olduğunu merak etmiş...
Birtakım yanlış anlaşılmalara yol açar endişesi ile belirtmedim..
küçükağa
Dünya nimetlerine ehemmiyet vermeyen yaşayış ve felsefesiyle ünlü filozof Diyojen, bir gün çok dar bir sokakta zenginliğinden başka hiçbir şeyi olmayan kibirli bir adamla karşılaşır. İkisinden biri kenara çekilmedikçe geçmek mümkün değildir.
Mağrur zengin, hor gördüğü filozofa:
- "Ben bir serserinin önünden kenara çekilmem" der.
Diyojen,kenara çekilerek gayet sakin şu karşılığı verir:
- "Ben çekilirim."

DELİKIZ
Hani yaa..Daha yokmu_?
küçükağa
İsmiyle müsamma tabirine tam anlamıyla bir örnek olan Osman yüksel Serdengeçti ömrünü geçerdiği mahkemelerden birinde birgün savunmasını yaparken "Allah" kelimesini kullanır.Buna bozulan hakim:

-"Efendi burda o dediğin kelimeyi kullanmak yasak" der.

Şaşkınlığını gizleyemeyen Serdengeçti hakime nazire yaparcasına:

-"Allaaah Allaaah!" der.
DELİKIZ
Maşallah..Böyle lafı gediğine koyacak yiğitlerden kaçtane vardır acep?
MeLeK
Sen Sir Saklamayi Bilir Misin

Yavuz Sultan Selim, bircok Osmanli padisah gibi sefere cikacagi yerleri gizli tutarmis. Bir sefer hazirliginda, vezirlerinden biri israrla seferin yapilacagi ulkeyi sorunca,
Yavuz ona:
- Sen sir saklamayi bilir misin? diye sormus.
Vezir:
- Evet hunkarim, bilirim dediginde, Yavuz cevabi yapistirmis:
- Bende bilirim.

Kaybettigin Zaman Icin

Eflatun...
Bir gun Eflatun, talebelerinden birini kumar oynarken yakalamis ve siddetle azarlamis. Talebesi:
"Iyi ama ben cok az bir parasina oynuyordum" diye itiraz edecek olunca Eflatun cevap vermis:
"Ben seni kaybettigin para icin degil, kaybettigin zaman icin azarliyorum."

Neyle Açıklardım

Bir filozofa sormuslar:
"Şansa inanir misiniz?" Filozof :
"Evet, yoksa sevmedigim insanlarin basarisini neyle aciklardim."

Konferans Ve Seyis

Profesör konferans salonuna gelmiş. Ön sırada oturan bir seyis dışında başka kimse yokmuş. Sunusunu aktarma konusunda bocalamış ve seyise sormuş:

Buradaki tek kişi sizsiniz. Size göre konuşmalı mı, yoksa konuşmamalı mıyım?"

Seyis cevap vermiş:
"Hocam ben basit bir insanım, bu konulardan çok fazla anlamam. Fakat ahıra gelseydim ve bütün atların kaçıp bir tanesinin kaldığını görseydim, yine de onu beslerdim."

Bu sözlerden pek etkilenen Profesör konferansa başlamış. İki saatin üzerinde konuşmuş durmuş. Konferansın arasında dinleyicisinin de konferansın çok iyi olduğunu onaylayacağını düşünerek:
"Konuşmayı nasıl buldun? umarım sıklımıyorsundur ." diye sormuş.

Seyis cevap vermiş:
"Hocam sana daha önce basit bir adam olduğumu ve bu konulardan pek anlamadığımı söylemiştim. Gene de eğer ahıra gelip biri dışında tüm atların kaçtığını görseydim, onu beslerdim, ama elimdeki tüm yemi ona verip hayvanı çatlatmazdım."

Shaw ve Churchill...

Bernard Shaw ile Churchill hic gecinemez ve sik sik birbirlerini ignelermis. Bernard Shaw, oyununun ilk gecesinde, oyuna Churchilli davet etmiş ve iki davetiyeye de bir . pusula ilistirmis:
"Size iki davetiye gonderiyorum. Bir dostunuzu alip gelebilirsiniz.
Tabii dostunuz varsa."
Churchill lâfın altında kalır mi, hemen cevap gondermis:
"Maalesef o gece baska bir yere soz verdigim icin oyununuzu seyretmeye gelemeyecegim. Ikinci gece gelebilirim, tabii oyununuz ikinci gece oynarsa."

Bu Kadar Gök Gurultusunden Sonra
Sokrates...
Filozof Sokrates ve esi bir turlu iyi gecinemezlermis. Bir gun esi Sokratese verip veristirmis, agzina geleni soylemis. Bakmis kocasi hicbir tepki gostermiyor, bir kova suyu alip basindan asagi bosaltmis.
Sokrates: "Bu kadar gök gurultusunden sonra bir sagnak zaten bekliyordum" demis.

tizna
Ruhi ile Fuzuli yolda yururken yol kenarında yatan bır kopek gormusler..
Ruhi Fuzuli ye donerek :
-su kopege bak ne kadar fuzuli..

- ozaman vur bır tekme cıksın ruhiii
küçükağa
Bir gün M.Âkif Neyzen Tevfik'e yemeğe gitmiş.Neyzen Tevfik, fukaranın biri, bir o kadar sersefil,bunlar da yetmezmiş gibi pasaklıların pîriymiş.(Abatılı mı oldu ne?Neyse ben gördüğümü değil duyduğumu söylüyorum.(Bu bahane de acaba dedikodulusözlersınıfına mı girer? heaa kızlar girer mi? tongue.gif )) Âkif ise titiz mi titiz.Neyse "uzatmayalım kâmeti kopartırız kıyameti "demiş büyüklerimiz.Demiş ama bunları belirtmeden de lafın gediğe nasıl oturduğu anlaşılmaz ki.Peki peki uzatmıyorum...
Âkif,mezkur yemekten önce elini yüzünü yıkamaya gitmiş.Neyzen tevfik de misafirine hemen adab-ı muaşeret gereği havlu yetiştirmiş.Ama yukarda zikrediliği üzre havlunun sahibinin durumu malum.Sahibi öyle olunca havlunun halini söylemeye lüzum var mı?Yok de mi?..Âkif havluya şöyle bir bakmış: (nasıl bakmış diye sormayın gösteremem.Anlayın işte canım.Şöööyle)

"Sağol Neyzen sağol,yüzümü yeni yıkadım." demiş.
DELİKIZ
laugh.gif laugh.gif Çok hoş yaaa...Anlatım çok güzel özellikle de..İşin ehli olmak gerek tabii... rolleyes.gif
tizna
aaaa ben sımdı anladımmmmm delıkızımmm biggrin.gif
YORGUN YOLCU
Yolculardan biri, otobus soforunun yanina gider ve namaz vakti gecmeden bir mola vermesini rica eder. Sofor sinirlenerek:
Kaza edin efendim, der. Ne olur yani?
Adam sakin sakin cevap verir:
Ben kaza etmeden, ya sen kaza edersen?
DELİKIZ
Küçükağa bey kardeşim;yokmu başka rolleyes.gif
tizna
QUOTE(DELİKIZ @ Jan 6 2010, 01:09 PM) *
Küçükağa bey kardeşim;yokmu başka rolleyes.gif

bacımm yaa buu neyzen tevfık muhabbetı neydıı o zamn anladımmm demısım ama sımdı de unuttuuuum biggrin.gif
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.