ölümle ceberrut sahiplerinin boynunu koparan, kisraların belini kıran, kayserlerin emelini kısaltan, cenabı hakka (cc) hamd
olsun. Onların kalpleri hak olan va'd(ölüm) gelip çatıncaya, ve onları çukura atıncaya kadar, ölümün anılmasından ürker
bu bakımdan onlar, saraylardan kabirlere,fenerlerin ışığından lahitlerin karanlığına,cariye ve gılmanların cilvesinden
haşarat ve böceklerin hücümuna,leziz yemek ve içkilerden,toprakta sürünmeye mahküm olurlar.işretin ünsiyetinden,tenhalığın
vahşetine,yumuşak yataktan korkunç düşüş yerine nakledilirler, acaba onlar ölümden korunabilecek bir kale bulabilirlermi
ölümün önüne bir perde bir koruyucu set çekebilirlermi? dikkat et! onların (o zalim idareci ve yöneticilerin,
o kabrin lehtine düşünce, artık bir kıpırdama bir ses duya biliyormusunuz? Öyle ise tek başına kahr ve istila sahibi ALLAH(cc)
eksiklikten münezzehtir .baki kalma özelliği olan, ve mahlukatı hükmüyle yöneten(idareeden) sonra ölümü muttakiler(Allahın(cc)
emirlerine riayet edenler için, kurtuluş ve onlar hakkında mülakaatyapan,kabri günahkarlar için kıyamet gününe kadar daracık
bir tutuk evi yapan Allah(cc)ortaklardan münezzehtir.Aralıksız nimetlerle mahlukatı nimetlendirmek, ve kıyamet günündede
bu nimetlere şükretmeyerek Alah(cc) inkar edenleri ise, sonsuz azabı ile azaplandırmak, ve inkarcılardan intikam almak
ona mahsusdur. Bir kimseki ölüm onun mesrai, toprak onun yatağı, böcekler onun enisi, münker ve nekir onun celisi, kabir
onun sorgulanma yeri,kıyamet onun va'dedilen yurdu, cennet ve cehennem onun varacağı yeri olursa, kişiye(akliseliminsana)
en uygun olan amel, her gün her an, ölümü ve hesap gününü düşünerek hayatını ona göre ikame etmesi olmalıdır .
Bütün dünya benim olsa gamim gitmez nedendir bu
Ezelden gam turabiyle yoğrulmuş bir bedendir bu
Gelen gider giden gelmez iki kapulu handır bu,
Evet ben ağayım ben paşayım diyenler. ben zenginim dayıyım , ben pehlivanım diyenler, hele güçlüyüm kaprisine kapılıp
mazlumları ezenler, ben akıllıyım ayağına yatarak şunu bunu aldatarak dünyalık devşirenler ,şunu unutmasınlarkı
bir gün her şeyin hesabı sorulacaktır.