Son mesaj - Gönderen: Recep Ergin - Salı, 01 Kasım 2011 23:40
Sitemizin yeni hali www.gumushane.gen.tr/v2 adresinde test edilmektedir. Lütfen belirli aralıklarla ziyaret ederek, yaşadığınız aksaklıkları ve önerilerinizi admin@gumushane.gen.tr adresinden veya buradaki formdan bize bildirin.
Köşe Yazıları Bölgesi

Köşe Yazıları->Demokrat Gümüşhane Gazetesi->ÖNCE KAZA, SONRA ÖNLEM !! [ Arama ]

ÖNCE KAZA, SONRA ÖNLEM !!
Başlık ÖNCE KAZA, SONRA ÖNLEM !!
Açıklama 26 Ekim 2005 tarihli gazete
Mail dgm@gumushane.gen.tr
Siteye Ekleyen AdamGibi

     Gümüşhane’de bazı garip ancak dramatik olaylar gelişir  akıl sır ermez. Ansızın bir bakmışsınız heyelanlar oluyor, taşlar yuvarlanıyor anayola, yollar kapanıyor, karanlık tünellerde kafa kafaya girmiş otolar olunca ilgili kurumlar o an iş başında, o an sorumluluklarını yerine getiriyorlar. Peki öncesinde ne iş yaparlar? İşte bu yazımızda bu sorunun cevabını arayacağız. Bulabilirsek bir garipliği aydınlatmanın mutluluğunu yaşarız birlikte. Pek umudumuz yok ama hasbihal etmiş oluruz.
     Gümüşhane genişletilmiş yol çalışmalarıyla 1990’lı yıllardan sonra tanışmış. Öncesinde dar, çok virajlı, çoğu stabilize, bozuk yollara sahip Gümüşhane son yıllarda tam beklenen düzeyde olmasa da nispeten iyi denilebilecek yollara kavuştu sayabiliriz. Kavuşmasına kavuştukta şimdiki  kazaların sebebi o kadar acımasız ki yaralı bırakma şansı bile yok.
      Düşünün ki Un Fabrikası güzergahında aracınızla seyrediyorsunuz, trafik kurallarına tam uyuyorsunuz, herhangi bir sorun yokken bir baktınız ki hemen önünüzdeki otomobilin üzerine yaklaşık 50 bin ton kaya parçaları düşüvermiş...Yada Kürtün’e giderken büyükçe vede virajlı tünele giriş yaptınız. Tünelin çıkışı gözükmüyor. Tünel içinde virajı aldınız karşınıza bir hayvan çıkıverdi....
     Veyahut Torul ilçesinin çıkışındaki son virajı alıp Kürtün yol ayrımına dönmek istiyorsunuz. Ancak virajı alacağınız zaman bakmışsınız ki kopan kaya parçaları tam önünüzde yolu kapamış...Sağ kaldığınıza mı şükredeceksiniz yoksa şansın böylesi değip yolun açılmasınımı bekleyeceksiniz?...
      Aracınızla Zigana Dağını tırmanıyorsunuz. Huzurlu bir yolculuk yaptığınızı sayarak dikkatlisiniz. Bir bakmışsınız önünüzdeki virajı alamayan bir otomobil yaklaşık 200 metreden aşağıya yuvarlanıyor....Ve en dramatik olanı kazanın üç gün sonrası ilgili kurum bu ölüm virajına bariyer yaptırıyor...Zigana Dağındaki bütün ölümlerden sonra kaza yerlerine bariyer yapıldığını sanırız bilmeyen yoktur.      
      Sevgili okurlar, yukarıdakiler Gümüşhane il sınırlarında yakın tarihde yaşanan kazalardan birer örnekti.    Keşke hayal ürünü olsaydı.
     Şimdi soruyoruz;
1-Gümüşhane ili bazı kurumlar nezdinde üvey evlat mı?
2-Gümüşhane insanının canı sizin nezdinizde ne kadar önemli?
3-Ölüm virajlarına normal zamanlarda tespit yapılarak bariyer  yapılamaz mı?
4-İlimizde belirli mevkilerde her an kaya parçalarının yola düşeceğinden haberiniz yokmu? Sürücünün kendisi mi yolları kontrol ederek seyretmeli. Yada sizler uzman ekiplerinizce riskli yerlerin haritasını çıkartıp önlem mi almalısınız?
5-İlimiz tüneller şehri diye övünürken birçok  kazanın tünel giriş, çıkış  ve içinde olduğunu biliyormusunuz.   Kapkaranlık tünelleri aydınlatma diye bir düşünceniz var mı? Merak ediyoruz...
     Sorulacak soru çokta ortada muhatap varmı bilinmiyor. Karayollarının ve ilgili  kuruluşlarının muhatapları ve sayın Gümüşhane yöneticileri: Gümüşhane bunları hak ediyor mu?  
       Demokrat Gümüşhane Gazetesi

Oyu Puanı: 36 - Ortalama: 5

Yorum Gönder Değerlendir Yazdır
Yorumlar
Celalcee
17 Ekm 2007


Ögle güzel tespitler yapmışsınki eline yüregine sağlık.

Bilgiler
Burda 2491 Köşe Yazısı Kayıtlı
Enfazla Bakılan: TARİMİZDEKİ KAHRAMAN KADINLAR...
Enfazla Değerlendirilen: TEKNOLOJİ VE İNSAN

Köşe Yazıları Bölgesini Gezen: 28 (0 Kayıtlı Üye 28 Ziyaretçi ve 0 Bilinmeyen Üye)
Görünen üyeler: 0


 


MKPortal M1.1.1 ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 1.77001 saniyede 15 sorguyla oluşturuldu