Son mesaj - Gönderen: Recep Ergin - Salı, 01 Kasım 2011 23:40
Sitemizin yeni hali www.gumushane.gen.tr/v2 adresinde test edilmektedir. Lütfen belirli aralıklarla ziyaret ederek, yaşadığınız aksaklıkları ve önerilerinizi admin@gumushane.gen.tr adresinden veya buradaki formdan bize bildirin.
Köşe Yazıları Bölgesi

Köşe Yazıları->Eyüphan ÖZYURT->KASIMDA KRİZ KAPIDA MI? [ Arama ]

KASIMDA KRİZ KAPIDA MI?
Başlık KASIMDA KRİZ KAPIDA MI?
Açıklama -
e-Posta eyup29@hotmail.com
Siteye Ekleyen Recep Ergin
     Mart 2009 Ayının ilk haftasında tekrar dipleri gören borsalar Yüzyılın Krizine tepki vermeye başlamıştı. Tepki kimsenin beklemediği kadar süre ve primle geldi ve gitmek üzere…Diplerin görüldüğü tarihten bugüne yaklaşık %140 oranında Borsa da primler görüldü. Faizler Cumhuriyet tarihinin dip seviyelerini gördü. Konut ve ihtiyaç kredileri minimal faizlere geldi. Ama 40 gündür zirvelerde gezen öncü gösterge; borsalar, artık geri dönmeye başladı…

    Bundan sonra beklenen hareketin ne olacağını önümüzdeki dönemin önemli olayları çerçevesinde düşünelim. ABD ve dünyanın gelişmiş ülkelerince krizle birlikte yapılan yardımların bankalara verilen fonların yavaş yavaş geri alınması gerektiği söylentileri ortamı germeye, stresi yükseltmeye başladı. Buna ek olarak ABD faizlerinin artık düşecek seviyesi kalmadığı gibi bu kadar düşen faizlerin talebi olması gerekenden fazla artırdığı için enflasyon korkusuna sebep oldu. Ve son olarak gelen data da ABD de düşen konut talebinin “acaba yeniden mi”  korkularını hortlattı.
    
    Tüm bu sebepler etkinliğinde geciken IMF anlaşması ve beklentisinin sonlanması ülkemiz piyasalarını da tedirgin etmeye başladı. Nasıl bugüne krizden sonra dünyanın en çok primlenen borsası olarak geldiysek şimdi de 2. dalga da krizden en çok etkilenen borsa olmamız kaçınılmaz gözüküyor. Çünkü özellikle Borsa da meydana gelen prim kriz öncesi seviyeleri görmemize sebep olan IMF beklentisi de gündemden düşünce sonuç bunu düşünmemizi gerektirir oldu.

    Gelelim seviyelerin tesbitine…Doların ateşine bakılacak olursa 1.48 seviyeleri önümüzdeki 3-4 iş günü içinde test edilmesi muhtemel gözüküyor. Ve eğer Dolar 1.48 altına gelmek bir yere 1.52 seviyelerini yukarı kırarsa taşlar yerinden oynayacak ve Dolar’da ilk olarak 1.58 seviyesini hedefleyeceğiz. Borsada da 46400 desteğinin çalıştığını düşünmekte ve yine önümüzdeki 3 gün içinde 48200 seviyeleri test edilip satmayanlara son defa satış şansı verilebilir. Ancak sonrasında ilk etapta 45000 seviyeleri beklenti dâhilinde olmalıdır. Elinde hisse senedi bulunduranlara artık yeter demeyi tavsiye ediyor ve hisse senetlerinden vazgeçmelerini öneriyorum.

    2007 Yılında yine Kasım ayında zuhur eden Kriz, 2.dalgasını da yine Kasım ayına denk gelecek gibi görünüyor. Bu sefer gelecek olan dalganın boyu önceki gibi beklenmemekle birlikte son büyük dalga olacağı tahmin ediliyor. Çalışmalarımızda durak olarak tahmin ettiğimiz alt seviyeleri de belirtmek isterim. Borsa da olası dalganın bitiş yeri 30-35 bin aralığı olacağı gibi Dolar içinde bu seviye 1.58-1.65 olacağa benziyor. İşte bu seviyeler aslında Küçük yatırımcının tam da borsaya girecek ideal seviyeler olacaktır. Uzun vadeli olarak dalgaların durulacağı ve ibrelerin artık büyüme rakamlarına paralel olarak yükselişe döneceğini tahmin ediyorum. Bu seviyeleri gören borsamızın da uzun vadeli bir yükseliş kanalına sahne olacağını ve doların da 1.20’li günleri önümüzdeki 2 yıl içinde göreceğini düşünüyorum. Ama son kez düşüşe dikkat etmek gerekiyor! Kredi çekecekler içinde ya şimdi ya da 6 ay sonra diyorum…Dalgalı Kasım’a dikkat etmemiz gerekecek!
Oyu Puanı: 30 - Ortalama: 1

Yorum Gönder Değerlendir Yazdır
Yorumlar

Bilgiler
Burda 2491 Köşe Yazısı Kayıtlı
Enfazla Bakılan: TARİMİZDEKİ KAHRAMAN KADINLAR...
Enfazla Değerlendirilen: TEKNOLOJİ VE İNSAN

Köşe Yazıları Bölgesini Gezen: 42 (0 Kayıtlı Üye 42 Ziyaretçi ve 0 Bilinmeyen Üye)
Görünen üyeler: 0


 


MKPortal M1.1.1 ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 2.08296 saniyede 15 sorguyla oluşturuldu