Son mesaj - Gönderen: Recep Ergin - Salı, 01 Kasım 2011 23:40
Sitemizin yeni hali www.gumushane.gen.tr/v2 adresinde test edilmektedir. Lütfen belirli aralıklarla ziyaret ederek, yaşadığınız aksaklıkları ve önerilerinizi admin@gumushane.gen.tr adresinden veya buradaki formdan bize bildirin.
Köşe Yazıları Bölgesi

Köşe Yazıları->Ekrem YILDIZ->KURBANA VARMADAN [ Arama ]

KURBANA VARMADAN
Başlık KURBANA VARMADAN
Açıklama 10 Kasım 2010 tarihli Demokrat Gümüşhane Gazetesindeki yazısı
Siteye Ekleyen Recep Ergin
Kısmet olursa haftaya bu günlerde kurban Bayramını kutlayacağız. Başkentte bayram telaşı başladı bile… Bayramı Ankara dışında bayram olarak geçirecek olanlar şimdiden hazırlıklara başlamış durumda, tatil yapacaklar ise daha rahat görünüyorlar. Bizde her zamanki gibi geleneği bozmadan bu bayramı da nasipse kutsal topraklarda geçireceğiz. Ramazan Bayramı ve kısa tatiller kayınvalidelerde, kurban Bayramı ve yıllık izin annemlerde.        

Hanımla anlaşmamız böyle… Araba ile gidelim konusunda bizimkileri ikna edemedim. Kış zamanı yollar kar buz olur diye direttiler. Böyle olunca Cumartesi günü saat 05.00'e biletlerimizi aldık. Sabah saat 5 deyince duyan uçakla mı gidiyorsunuz deyince bende Lüks Gümüşhane Air diyorum. Akşam seferleri dolunca bizimkiler akşam ek sefer yerine sabah ek sefer koymuşlar. Hem gündüz gözü daha iyi olur, sahili şöyle seyrederek gideriz. En son haziran ayında yıllık iznimizi kullanmıştık memlekette. Anne baba arkadaş ve dostlar özleniyor tabi. Ne de olsa kapının ardı gurbet… Ne yalan söyleyeyim özleniyor bizim oralar. Hem memleketi de merak ediyoruz yazın yarım bıraktığımız kareler ne oldu acaba diye. En çok da üniversite kampüsünü ve GÜDESAN alanını merak ediyoruz. Belki geçerken gözümüze çarpar.

Hafta içerisinde Sayın bakanımız Oltan SUNGURLU'ya nezaket ziyareti gerçekleştirdik. Sayın bakanın yaklaşan Kurban Bayramı öncesi görüşlerini aldık. Ziyaret sırasında Gümüşhane'mizin belediye eski başkanlarından Sayın Yalçın KURT'ta oradaydılar. Sayın Bakanımız Bayramda kısmet olursa her zamanki gibi Gümüşhane'de olacaklarını söylediler. Gençlerin bayram olunca bayramı tatile çevirdiklerini kendilerinin de yıllarca bu bayramda bari bir kısa tatil yapalım dediklerini ama bayram ve memleket olunca hepsini bir yana bırakılması gerektiğinden bahsetti. Sayın bakan Kurban Bayramını anlamlı kılan hasletin kurban kesmek oluğunu ve bu vesile ile de insanlara yardım etmenin de mutluluk kaynağı olacağını belirterek tüm hemşerilerimizin buradan Kurban Bayramını kutladı. Sayın bakan yakın çevresinde yapmış olduğu gözlemlere göre geçen sene kesenlerin çoğunun bu yıl kurban kesemeyeceğini belirterek bu yıl kurban kesiminde bir azalma olabileceğini söyledi. Bana kurban kesip kesmediğimi sorduğunda kesiyorsan bize de biraz et getirirsin demesi gülüşmelerimize neden olurken bir ara gelen özel ikram üzerine yemesem kabalık etmiş olmam diyerek serbest bırakılmam karşısında sayın bakan tabağını bitirip bana döndüğünde çok şanslısın benim gibi iştahın yok latifesinde bulunmasında gülüşmelerimiz devam etti.  Sohbet konusu Gümüşhane üzerine olunca, laf köylerimizden eskilerden döndü durdu. Masanın üzerindeki Herfene dergisinden bahis açılınca Sayın KURT'un yapmış olduğu herfene tarifinden sonra  sayın bakan aslında arifane derler bu tanıma diyerek Herfeneyi de bize kısaca açıklamış oldu. Bir çay iki çay derken sohbet sohbeti açarken bu güzel sohbete doyum olmayacağını söyleyerek müsaade isteyerek ziyaretimizi bitirdik.

Evet, bu hafta sonu kısmet olursa Gümüşhanemizde olacağız. Başkenti, gündemi, işi gücü bir yana bırakıp bayramı bayram tadında yaşamaya çalışacağız. Dostlarımız kaban olmasa da montun altına gelirken bir iki kazak al istersen alma ağuyu ye de otur aşağı diyorlar. Biz dostları dinleyelim.

Ağız tadıyla mutlu ve huzurlu bayram dileğiyle,

Kurban Kesenlerin Kurbanını Yüce Mevla kabul eylesin.

Bayramımız Mübarek olsun.         

Saygılarımla.
Oyu Puanı: 29 - Ortalama: 1

Yorum Gönder Değerlendir Yazdır
Yorumlar

Bilgiler
Burda 2491 Köşe Yazısı Kayıtlı
Enfazla Bakılan: TARİMİZDEKİ KAHRAMAN KADINLAR...
Enfazla Değerlendirilen: TEKNOLOJİ VE İNSAN

Köşe Yazıları Bölgesini Gezen: 22 (0 Kayıtlı Üye 22 Ziyaretçi ve 0 Bilinmeyen Üye)
Görünen üyeler: 0


 


MKPortal M1.1.1 ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.59364 saniyede 15 sorguyla oluşturuldu