Son mesaj - Gönderen: Recep Ergin - Salı, 01 Kasım 2011 23:40
Sitemizin yeni hali www.gumushane.gen.tr/v2 adresinde test edilmektedir. Lütfen belirli aralıklarla ziyaret ederek, yaşadığınız aksaklıkları ve önerilerinizi admin@gumushane.gen.tr adresinden veya buradaki formdan bize bildirin.
Köşe Yazıları Bölgesi

Köşe Yazıları->Ekrem YILDIZ->BİR İSTANBUL HATIRASI... [ Arama ]

BİR İSTANBUL HATIRASI...
Başlık BİR İSTANBUL HATIRASI...
Açıklama 19 Ocak 2011 tarihli Demokrat Gümüşhane Gazetesindeki yazısı
Siteye Ekleyen Recep Ergin
       Geçen hafta içerisinde İstanbul’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Elektrik Etüt İdaresinin ortaklaşa düzenlediği ve bir çok kamu kuruluşu ve firmaca desteklenen 2.Ulusal Enerji Forumu ve Fuarı vardı. Bizde Ankara’dan Forum ve Fuara iştirak ettik. Forum ve Fuarın ayrıntılarına geçmeden önce;

       TÜBİTAK ve Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlemiş olduğu 2010 yılı enerji verimliliği ile ilgili proje yarışmasında Türkiye 3.sü olan Gümüşhane Sağlık Meslek Lisesi Proje ekibi de forumdaydı. Bir tesadüf sonucu Nusret Hocamız ve öğrencilerimizle karşılaştık. Kendimde Gümüşhane Sağlık Meslek Lisesinin eski bir mezunu olarak hem öğrenci arkadaşlarımla hem de okulumla bir kez daha gurur duydum. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ okulumuz Proje ekibimizi tebrik erken bu gururlu tabloyu anılaştırmak da bize nasip oldu. Gümüşhane Sağlık Meslek Lisesi Yönetimini, öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi kutluyorum. Daha nice başarılarda okulumuzu ve Gümüşhane adını görürüz. Okul Müdür Yardımcısı Sayın Hamit TANIŞ’a ayrıca teşekkür ediyorum.

         Efendim Ulusal Enerji Forum ve Fuarına gelince,

        Öncelikli olarak forumdan çıkaracağımız en önemli sonuç bilinçli bir enerji tüketicisi olmamız. Ne kadar teknolojik gelişme olursa olsun, bilinç yerleşmediği sürece bu gelişmeler çok da anlamlı değil aslında… Gün geçtikçe dünya üzerindeki enerji tüketimi de hızla artmakta. Haliyle küresel ısınma dediğimiz olay sonucu sera gazı etkisiyle beraber iklimler değişmekte. Bir yanda doğanın dengesini bozarken diğer yandan meydana gelen ekonomik kayıplar işin cabası. Toplum olarak su tüketiminden tutun da  elektrik tüketimine kadar ne kadar hoyrat davrandığımızı söylememize gerek yok sanırım.Buna karşın teknolojik olarak bir çok alternatif çözümler sunulmakta.Özellikle son yıllarda çıkarılan bir takım kanun ve yönetmelikler ile enerji tasarrufu zorunlu hale getirilmekte.Doğal gazdaki dışa bağımlılığımızın zamanla artacağı da aşikar.Çeşitli alternatifler bir an önce hayata geçirilmeyi bekliyor.

       İnşaat sektöründe ısı yalıtımı son yıllarda büyük bir rağbet görmekte. Gerçi biz toplum olarak öncelikli olarak ekonomizi düşünüyoruz ama bunun yanında yaptığımız enerji tasarrufunu göz ardı ediyoruz.Evet, sadece inşaat sektörü değil, yenilenebilinir enerji kaynakları ile de diğer alanlarda da doğal düzeni bozmadan farklı alanlarda enerji tüketimine de pekala gidebiliriz.Forum ve Fuardaki teknolojik gelişmelerin hepsini buraya sığdırmak mümkün değil (Isıl pompa olayı bile başlı başına mucize) fakat kısaca diyebiliriz ki öyle gelişmeler var ki  havadan neredeyse bedavaya enerji üretmek ve tüketmek mümkün hem de çevreye zarar vermeden.Gönül isterdi ki bu foruma Gümüşhanemizden sadece proje ödüllü okulumuz değil, Valiliğimiz ve Belediyelerimizde katılmış olsaydı. Belediyelerimiz açısından uygulanabilir birçok projeler vardı Fuarda. Hem Valiliğimizde bir enerji komisyonuyla bu etkinliği ve gelişmeleri takip edebilirdi. Hatta geç kalmadan il çapında bir komisyon oluşturularak (belki de vardır) bu gelişmelere entegre olunabilir. Forum da yayınlanan bildiriler kitapçığı bile fikir vermeye yetebilir. En azından ilgili kuruluşlara ulaşılıp bilgi alınabilinir.

       Forum ve Fuardan akşam çıkınca memleketten çocukluk arkadaşlarımızdan İstanbul’un büyük müteahhitlerinden Mimar Arkadaşım Fazıl UÇAN, yine müteahhit arkadaşım İnş.Müh.Cumhur ÖZTÜRK ve Tapucu kardeşim Ahmet CİĞERCİ ile uzun bir zamanın ardından iki lafın belini kırdık.Florya’da denize nazır belediye sosyal tesislerinde balıklarımızı afiyetle yerken bir yandan da çayımızı yudumladık.(Kesene bereket Cumhur)Bağcılarda Gümüşhaneliler derneğini de görme fırsatımız oldu bu arada.Daha nelere fırsat bulduk bir bilseniz.Geçen hafta vizyona giren Bediüzzaman Said Nursi’nin hayatının konu edildiği HÜR ADAM filmini izlemek de İstanbul’da nasip oldu.(Teşekkürler Fazılım) Ankara’da gitmeye niyet etmiştik ama kısmet İstanbul’daymış.Tarihi gelişmeleri de içerisine alan film bir çok tarihi konuya ışık tutmakta.Böyle filmlerin Türkiye’de yapılmış olması aşamasına gelmek Türkiye’nin fikri hayatta bayağı bir yol aldığını gösteriyor.Bir zamanlar konuşulmaya dahi korkulan konular beyaz perdede dile getirilebiliniyorsa büyük dağlar  aşılmış demektir.Hem aslında böyle filmlerin yapılmasından korkmak yerine (dini yafta yapıştırmadan sağını solunu ayırmadan) üzerinde durulması aslında toplum olarak da korkularımızla yüzleşmek  gerçeğini de peşinden getirecektir.Bu açıdan bakıldığında Kitaplarda eskilerden bize öğretilen öğretilerin çok da doğru olmadığını gördüğümüz gibi bazı gerçeklerinde bu güne kadar paspas altı yapıldığını anlayacağız.Sonra düşüneceğiz acaba  daha ne kadar paspas altı öğreti var diye.Film de bazı eksiklikler de var tabi sorgulanması gereken onlarda televizyon programlarında zaten tartışılıyor biraz araştırma ile gerçekler ortaya çıkacaktır.Sonuç olarak filmi izlemenizi tavsiye ederek,birde kendiniz yorumlayınız deriz.

    Şaire sormuşlar Ankara’nın en çok nesini seversin diye, İstanbul’a dönüşü demiş ya. Bizde tam tersine… Ankara’ya dönme zamanı gelince Eminönü’nden kalkan son  feribota binip Topkapı’ya, Süleymaniye el sallayıp kendimizi Haydar Paşa’ya doğru attık.Eski bir demir yolcu olarak gelişimiz gibi dönüşümüz yine gece 23.30 Fatih Ekspresi ileydi.Gün gelir inşallah Gümüşhane’ye de demiryolculuk yaparız ne diyelim…

  Saygılarımla…
Oyu Puanı: 27 - Ortalama: 3

Yorum Gönder Değerlendir Yazdır
Yorumlar

Bilgiler
Burda 2491 Köşe Yazısı Kayıtlı
Enfazla Bakılan: TARİMİZDEKİ KAHRAMAN KADINLAR...
Enfazla Değerlendirilen: TEKNOLOJİ VE İNSAN

Köşe Yazıları Bölgesini Gezen: 3 (0 Kayıtlı Üye 3 Ziyaretçi ve 0 Bilinmeyen Üye)
Görünen üyeler: 0


 


MKPortal M1.1.1 ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 1.54754 saniyede 15 sorguyla oluşturuldu