Son mesaj - Gönderen: Recep Ergin - Salı, 01 Kasım 2011 23:40
Sitemizin yeni hali www.gumushane.gen.tr/v2 adresinde test edilmektedir. Lütfen belirli aralıklarla ziyaret ederek, yaşadığınız aksaklıkları ve önerilerinizi admin@gumushane.gen.tr adresinden veya buradaki formdan bize bildirin.
Köşe Yazıları Bölgesi

Köşe Yazıları->Ekrem YILDIZ->KURTLAR VADİSİ FİLİSTİN... [ Arama ]

KURTLAR VADİSİ FİLİSTİN...
Başlık KURTLAR VADİSİ FİLİSTİN...
Açıklama 9 Şubat 2011 tarihli Demokrat Gümüşhane Gazetesindeki yazısı
Siteye Ekleyen Recep Ergin
        Geçen hafta içerisinde hem biraz kafa dağıtmak babında hem de Ortadoğu'nun kanayan yarası olan Filistin üzerine Mavi Marmara gemisi saldırısını da içine alan Kurtlar Vadisi Filistin Filmine gitmeyi yeğledik.

        Her ne kadar kurgu olsa da bizler Vadi senaristlerinin perde arkasında bilinmeyen bilgileri ve yönleri de dile getirdiklerine inanıyoruz. Filistin filmine geçmeden önce geçen yıl kasım ayında vizyona giren Kurtlar Vadisi Gladio'yu eminim ki çoğunuz izlemiştir. En son geçen Pazar akşamı Star tv'de verildi. Sinemasını izlediğim halde gözden kaçan yerler olmuştur diyerek bir kez daha izledim. Gözden kaçırdığım yerler varmış. Gladio filmi izleyicilerine piyasada konu ile ilgili en az 3-5 kitabında özetini veriyordu aslında.           

      Hala da izlemeyenler varsa derin devlet yapılanmasına ilişkin olarak ÖZAL suikastından tutunda, Cem Ersever infazına kadar birçok olayı film içerisinde bulacaklardır. Hatta Hilmi ÖZKÖK'ün genelkurmay başkanlığı sırasında yapılmak istenip de yapılamayan darbe planını bile film içerisinde mevcut. Bu gün devam eden Ergenekon davalarının iddianame özetlerini de yine bu filmde bulabileceksiniz.

      Vadinin Filistin filmine gelince filmde Mavi Marmara gemisi saldırısının arka perdesi aktarılırken buna karşın Türkiye'den Polat ALEMDAR ve arkadaşlarının Filistin'e gelişi ve Moşe ismiyle Gemi saldırısının emrini veren kişiyi öldürünceye kadar geçen süre ve olaylar konu ediliyor. Bu anlatım bir yerde kendisi Yahudi olan Amerika kökenli kadın bir turist rehberinin de gözlerinden aktarılıyor diyebiliriz. Hem bu şekilde İsrail'in Filistin'de yapmış olduğu katliamların nasıl ve ne şekilde yaptığını da görebiliyoruz. Film izleyenlere belki biraz abartılı gelebilir ama Hollwood filmlerine göre daha mantıklı olduğu aşikâr. Hele kullanılan film teknolojisi ve aksiyon sahneleri Hollywood'un üzerinde diyebiliriz. Filmi izleyen kitlelere baktığımızda 25-35 yaş aralığı diyebileceğimiz orta genç kuşağı ağırlıkta görmekteyiz. Orta Genç nesilin bu konudaki duyarlılığı daha fazla da diyebiliriz. Herkes filmde nefeslerini tutmuş ve Polat ALEMDAR'ın Moşeyi öldüreceği sahneyi bekliyor. Aslında bu öldürmenin karşılığı vicdanlarda Filistinlilere ve de Mavi Marmara Gemisinde yapılan katliamlara bir cevap olarak durmakta. Filmin sonunda Moşe öldürülüyor ve bir anlamda adalet sağlanmış oluyor. Filmden çıkan herkesin yüzünde bir mutluluk ve gurur tablosu. Öyle ki yıllardır Amerika ve İsrail siyasetinin dayatmaları altında kalmış bir toplum olarak filmde onların üzerine çıkmış ve son sözü söylemiş olmanın verdiği bir mutluluk. Belki de Türk insanı ancak bu şekilde kendini rahatlatmakta. Eskilerden filmlerde dahi olsa böyle bir tablo göremezdik film dahi olsa korkardık. Ama bu gün öyle değil, bu gün filmde anlatılan cesaret ve güven duygusu gerçek siyasetimize de etki eder.

      Parayı ikinci sıraya bırakıp önceliği fikir ve düşünmeye veren böyle bir filmi oluşturan senaristinden, oyuncusundan, yapımcısından yönetmenine kadar tüm Vadi ekibine teşekkürler. Türk insanının vicdan aynası odular.

      Film bize göre ders niteliğinde İsrail'in yapmış olduğu zulümden bir kesit. İnsanlık adına kabul edilmeyecek davranışlar için bir örnek. Bunlara karşın yapılması gerekenlerde bir örnek diyebiliriz kısasa kısas türünden. Şuurlu her Türk gencinin, insanının izlemesi gereken bir yapıt diye düşünüyoruz. Beş para etmeyen, hiçbir ana fikri olmayan, düşündürmeyen ve öğretmeyen onca film ve diziyi izlemektense Vadi film ve dizilerini izlemeyi yeğleriz. Hatta Gümüşhane'deki STK'ların yerinde olsam Kurtlar Vadisinin senaristlerinden olan değerli hemşerimiz Sayın Bahadır ÖZDENER ile görüşür ve neder eder Vadi ekibini geleneksel olarak her yıl düzenlediğimiz Kuşburnu ve Pestil Festivaline söyleşiye getiririm. Gümüşhane halkı onlarla tanışır, merak ettiklerini sorar onlarda Gümüşhane insanının yanı sıra pestil ve köme ile tanışmış olurlar. Olur ya belki de bu insanı ve bu tadı unutmazlar ve her yıl gelirler.

      Saygılarımla.        
Oyu Puanı: 30 - Ortalama: 2.6

Yorum Gönder Değerlendir Yazdır
Yorumlar

Bilgiler
Burda 2491 Köşe Yazısı Kayıtlı
Enfazla Bakılan: TARİMİZDEKİ KAHRAMAN KADINLAR...
Enfazla Değerlendirilen: TEKNOLOJİ VE İNSAN

Köşe Yazıları Bölgesini Gezen: 4 (0 Kayıtlı Üye 4 Ziyaretçi ve 0 Bilinmeyen Üye)
Görünen üyeler: 0


 


MKPortal M1.1.1 ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 1.60439 saniyede 15 sorguyla oluşturuldu