Son mesaj - Gönderen: Recep Ergin - Salı, 01 Kasım 2011 23:40
Sitemizin yeni hali www.gumushane.gen.tr/v2 adresinde test edilmektedir. Lütfen belirli aralıklarla ziyaret ederek, yaşadığınız aksaklıkları ve önerilerinizi admin@gumushane.gen.tr adresinden veya buradaki formdan bize bildirin.
Köşe Yazıları Bölgesi

Köşe Yazıları->Volkan ŞENEL->ÇANAKKALE SAVAŞI'YLA İLGİLİ İLGİNÇ NOTLAR (2) [ Arama ]

ÇANAKKALE SAVAŞI'YLA İLGİLİ İLGİNÇ NOTLAR (2)
Başlık ÇANAKKALE SAVAŞI'YLA İLGİLİ İLGİNÇ NOTLAR (2)
Açıklama -
e-mail senelvolkan@hotmail.com
Siteye Ekleyen AdamGibi
● İngilizler, sömürgelerinden getirdikleri; Senagallileri, Sihlileri, Pathanlıları, Rawalpindiler, Madrassileri, Maorileri, Nepallileri, Gurkalıları, Jatlıları, Bahicileri, Hintlileri, Nepallileri ve Anzakları Türklere karşı savaştırmışlardır.

● İngilizler Çanakkale Cephesi Savaşlarında Türklere karşı kimyasal silah (gaz bombası) kullanmışlardır.

● İngilizler sömürgelerinden getirdikleri Müslüman askerleri "Almanlar, sizin halifenizi esir aldılar. Bizimle birlikte savaşınki halifenizi Almanlardan kurtaralım" demişlerdir.

● Londra ve Paris'teki bazı vapur şirketleri Çanakkale Savaşı sonrası için İstanbul'a turlar düzenlemişlerdir. Hatta bu turlara ait gidiş-dönüş biletlerini savaş başlamadan önce, İngiliz halkına satmışlardır.

● İngiliz Deniz Kuvvetleri Bakanı Winston Churchill "Biz, Çanakkale'de Türklerle değil Tanrı ile savaştık. O yüzden yenildik..." demiştir.

● Çanakkale Deniz Savaşları başlamadan önce Boğaz, havadan ve denizden defalarca taranmıştır. Bu tarama sonucunda Boğazın temiz olduğu rapor edilmiş, savaş başlayınca birçok gemi bu taranan alanlardaki mayınlara çarparak batmıştır. Nusret Mayın Gemisi tarafından döşenen ve denizin sadece birkaç metre altında bulunan 26 mayının görülmemesi ise çok ilginçtir.

● İngiliz ve Fransızlar, Çanakkale'ye; 18 savaş gemisi, 13 kruvazör, 38 muhrip, 2 uçak gemisi, 1 balon gemisi, 2 mayın tarama gemisi, 108 taşıt gemisi, 64 uçak (uçak gemisinde) getirmişlerdir. Bu savaş gemilerinden bazılarının isimleri oldukça ilginçtir.

AGEMEMNON : Truva Savaşı'nı çıkaran Yunan kralı

VENGEANCE : Öc alan, intikam alan

INFLEXIBLE : Eğilmez, bükülmez

IRRESISTABLE : Dayanılmaz, karşı konulmaz

INDOMITABLE : Boyun eğmez, feth edilmez

INDEFATIGABLE : Yorulmaz, usanmaz

MAJESTİK : Muhteşem

TRIUMP : Zafer

● İngiliz Deniz Bakanı Churchill "Çanakkale Savaşı'nı kaybetmemize neden olan Nusret'in boğaza döşediği o 26 mayındır. Bu mayınlar sadece savaşın değil, dünyanın geleceğini değiştirmiştir..." demiştir.

● Çanakkale Deniz Savaşları sırasında 276 kg.lık top mermisini tek başına kaldırarak Ocean Zırhlısı'nı batıran Havranlı Seyit Onbaşı, 1939 yılında bakımsızlıktan vereme yakalanmış ve ölmüştür.

● Kara savaşları sırasında karşılıklı hücumlar yapılırken, 10.000.000' da bir ihtimal olan mermilerin havada çarpışması birçok kez vuku bulmuştur.

● Çanakkale Cephesi Savaşlarında en kanlı ve ağır kayıpların verildiği günlerden bir tanesi de 19 Mayıs'tır. Tarihe "19 Mayıs Taarruzu" olarak geçen bu hadise de ön saflarda çarpışan 10. 000' e yakın üniversiteli ve liseli asker şehit olmuştur.

● Çanakkale Savaşı'na katılan Alman Subayı Carl Mühlman, savaş sonrası anılarını "Bir Alman Subayın Anıları" adıyla kitaplaştırmıştır. Bu kitapta çok ilginç bilgilere yer verilmiştir; "Yüzlerce, hatta binlerce askerin bedenlerinde gömlekleri yoktu. Çorapları ve pabuçlarının olmaması yüzünden ayaklarına paçavra sarıyorlardı. İstanbul'dan gönderilen kum torbaları siperlerin açılması için değil, giyim eşyası veya yama olarak kullanılıyordu..."

● Çanakkale Cephesi Savaşlarında, işgal güçlerinin kullandıkları cephane miktarı oldukça fazladır. Savaşın yoğun yaşandığı bazı yerlerde 1 m² alana düşen mermi ve bomba sayısının binlerce olduğu görülmüştür.
Oyu Puanı: 34 - Ortalama:

Yorum Gönder Değerlendir Yazdır
Yorumlar

Bilgiler
Burda 2491 Köşe Yazısı Kayıtlı
Enfazla Bakılan: TARİMİZDEKİ KAHRAMAN KADINLAR...
Enfazla Değerlendirilen: TEKNOLOJİ VE İNSAN

Köşe Yazıları Bölgesini Gezen: 13 (0 Kayıtlı Üye 13 Ziyaretçi ve 0 Bilinmeyen Üye)
Görünen üyeler: 0


 


MKPortal M1.1.1 ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 2.63635 saniyede 15 sorguyla oluşturuldu