Yazdırdığınız Makale: ÜNİVERSİTEDEN ÖNCÜLÜK ATAĞI.


ÜNİVERSİTEDEN ÖNCÜLÜK ATAĞI

 
Üniversite son yaptığı çalışmalarla birlikte Gümüşhane’de vizyon lideri olduğunu gösterdi. Yapılan çalışmalar üniversitenin bu ilde aslında hangi rolde olduğunu gözler önüne sererek hakkındaki basit tartışmalardan da sıyrılmasına vesile olmuştur.
    
Elbette yapılan çalışmalarda eksiklikler olmuştur, elbette bazı noktalar unutulmuştur, ancak bu gibi organizasyonlara imza atan Gümüşhane Üniversitesi son açılan üniversiteler arasında liderliğe sadece maddi yönden değil eğitim yönünden de talip olduğunu ispatlamıştır. Bu kadar hızlı bir yapılanmanın ardından tüm eleştirilere rağmen eğitim alanında atılan adımlardan ötürü başta üniversite yönetimi olmak üzere tüm genç kadromuza teşekkür etmek isterim.

Bazılarımız alışmıştır veri tabanı kuvvetli olmayan atmalara, bilimsiz bilgisiz desteksiz çalışmalara…Konu hakkında eğitimi ve bilgisi olmayan insanların çıkıpta fikir yürütmek bir yana galeyana gelipte açıklamalar yapmasına, ilgisiz alakasız kişileri karşımıza bilir kişi diye çıkarmasına artık son verilir diye umuyorum. Çünkü karşılarında genç ve üst düzey eğitimli bir üniversite kadrosu var. Artık başta bu il olmak üzere, Karadeniz Bölgesinde, eğitim alanında, K.T.Ü ‘den sonra ikinci otorite burada, yanı başımızdadır. Daha doğrusu bilirkişinin hası bize çok yakındır. Umarım eleştirilmesinden çok faydalanılması amaçlanır. Gümüşhane ile olan irtibatında elbette sorunlar yaşayacak olan üniversitemize koşulsuz destek vermek asli görevimiz olmalıdır.

*        *        *        *        *        *

Geçtiğimiz hafta yazmış olduğumuz yazıya istinaden, Dünya piyasalarında yer yerinden oynamaktadır. Dolar bahsi geçen seviyelerinde altında diğer para birimleri karşısında zayıflamaktadır. Bu sebeple ülkelerin uygulamakta olduğu programlarda riske girmektedir. Ancak kısa vadeli doların değer kaybetmesi borsalara yaradığı için geçen hafta verdiğimiz seviyeler bu hafta test edilmiş borsamız 48binli seviyelere gelmiş dolar 1.47-1.48 aralığına oturmuştur. Şimdi sıra beklenen Kasım ayı hareketlerinde…

Bu seviyelerin üzerinde kalamayan Borsamız çok zorlanması halinde 45 binli seviyeleri kendine ilk hedef olarak belirleyebilir. Bu anlamda bu seviyeleri gören borsa 1.52 seviyesine gitmek isteyen dolara önayak olabilir. Asıl hareketler de bu seviyelerin ardından gelecektir. 45 bin altındaki borsa hızlı düşüşlere sahne olacağı gibi dolarda da ani yükselişler gündeme gelebilir. Altın için kafalarda bulunan soru işaretleri ve söylentiler insanları muallakta bırakıyor. Bir yanda değer kaybeden dolar diğer yanda enflasyon kaygıları altını sınır tanımaz yapıyor. 1000 dolar/ons seviyeleri üzerinde gezinen altın fiyatları için tahmin yapmanın pek bir önemi yok ancak 1000 dolar/ons seviyelerin altında tüm yatırımcılar bozulan trendlerle gelen satışlara ve düşen fiyatlara hazır olmalılar. Hızlanan piyasalara dikkat etmek yatırımlarınız açısından önemlidir.