Hasan Kulaksız: 'ANNEMİN O İFADESİ BENİ ÇOK ETKİLEDİ'

Gümüşkoza:  Okuyucularımız sizin isminizi duydukça merak ediyorlar. Bu merakı gidermek için Sayın Hasan Kulaksız kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Hasan Kulaksız:
Öncelikle Gümüşkoza ailesine bu imkânı verdiği için teşekkür ederim.  Yeşil Gümüşhane’mizin Şiran ilçesindeki şirin köylerimizden biri olan Yukarı Kulaca köyünde 1971 yılında dünyaya gelmişim. 13 yaşıma kadar bu köyün bağında bahçesinde güzel anılarla yaşadım. Pek çok Gümüşhanelinin kaderinde olduğu gibi bizde gurbete bu erken yaşta çıktık. Fakat 16 yaşımda babamın vefat etmesi benim erken yaşta aile sorumluluğu almama da neden oldu. 1984 yılında Ordu Ünye ilçesine çalışmaya başladım. Burada eşim Semahat Hanım ile bir yuva kurduk. Çok şükür biri kız biri erkek olmak üzere iki çocuğum oldu. 1991 yılından itibaren Konya bizi misafir etti. Konya’da da yeni ve daha büyük işler için kollarımız sıvadık. Hiç durmadık, hep çalıştık. Ama hep anne, ata duası almayı çok önemsedik. Konya’da yapı malzemeleri üzerine bir fabrika kurduk.  İç Anadolu bölgesinde sektöründe güçlü bir firma olmasını sağladık. Yüce Rabbimize hamdolsun ki bizleri bu günlere getirdi.

Gümüşkoza: Bizler sizin hiç Gümüşhane ve akrabalarınızla gönül birlikteliğinizin kopmadığını biliyoruz. Bu sevginin gücü nereden geliyor?

Hasan Kulaksız:
Hepimizin bildiği gibi gurbet ve sıla bizlerin kaderinin bir parçasıdır. Bu nedenle gurbette olup da sılanın değerini bilmeyen yoktur.  Hele böyle güzel bir şehrin çocuğu olursanız bu kelimelerle anlatılamaz. Her bayram bizim evde Gümüşhane’ye gelme heyecanı yaşanır. Şiran ve Yukarı Kulaca ismi bizim dilimize pelesenk olmuştur. O heyecanı sizlerin görmesini çok isterim. Ailece hem şehrin her sene değişen yüzünü ve akrabalarımızı görmek bize bayramı yaşatan en güçlü motiflerdir.  Bu nedenle burada yaşayan ağabeylerim, ablalarım, amca, dayılarım ve çocukluk arkadaşlarım daha sayamadığım birçok kişi hala bu şehrin yaşayanlarıdır.  Dolayısıyla bağı koparmak bir tarafa güçlenerek devam eden bir aşkla buraya geliyoruz.

Gümüşkoza: Hasan Bey gurbette başarılı olmak gerçekten çok zor olduğu söylenir. Fakat siz Konya’da hayırsever bir işadamı olarak tanınıyorsunuz. Bu başarıyı nasıl sağladınız.

Hasan Kulaksız: Başarılı olmak için öncelikle başarıya inanmak ve çok çalışmak gerekiyor. Konya’ya ilk adım attığımda inanın bu noktaya gelmek için çok fazla çalıştım. Bununla birlikte başarıya olan inancımı da hiç kaybetmedim. Yüce Rabbimize sığındım ve sadece çalıştım. Konya halkıyla ve şehrin dokusuyla uyum içerisinde yaşamaya başladık. İşimizi en iyi şekilde yapmanın yollarını aradık sürekli. Rabbimize binlerce kez hamdolsun ki O’da bizlere yardımını hiç esirgemedi.  Bu konuyla ilgili olarak şu hatıramı sizinle paylaşmak isterim. Fabrikamızı kurduk ve sürekli üretim yapıyorduk. Fakat bir türlü müşteri bulamıyorduk. Gitmediğimiz kapı kalmadı neredeyse.  Ama yok, bir türlü müşteri çıkmıyordu. Bir gün yine fabrikada çalışıyoruz. Kapıya bir jeep geldi ve içinden birkaç adam indi. Parke taşı ihtiyaçları olduğunu söylediler. Biz müşteriyi gökte ararken kapının önünde bulduk. İnanın hiç karı düşünmeden ilk satışımızı yaptık. İlk satışımızı yaptığımız kişiler Konya’da ilk dostlarımız oldu. Onlar yeni dostlar getirdi. Çok şükür bu duruma geldik.

Gümüşkoza: Sizinle bu röportajı yapmadan önce biraz dersimi çalıştım. Hasan Kulaksız’ı biraz araştırdığımda sadece işadamı değil aynı zamanda Konyaspor‘un süper lige çıkmasında da Konyaspor’un As Başkanı olarak imzanız bulunmakta. Bunu nasıl başardınız?

Hasan Kulaksız: Bu gerçekten beni her zaman heyecanlandıran bir başarıdır. Bu tabii ki Konya’daki güçlü dostlarımızla birlikte ekip çalışmasıyla yapılan bir işti. Bu görevi başarırken Konya’nın en güçlü siyasi yöneticileri ve işadamları ile çok uyumlu bir ekip halinde çalıştık. Çok şükür Konya bu konuda bize güvendi. Bizde bize güvenenleri mahcup etmedik.  Konya’da çok iyi bir dostluk grubumuz var. Bu grubumuzla önemli işleri başarma konusunda birlikte hareket ediyoruz.  Onlar bizdeki inancı, kararlılığı ve çalışma azmini görünce bizde onlarla birlikte yürüyerek Konyaspor’un bugünkü konumuna gelmesinde bir nefer olduk. Zorlu ve çetin bir süreç olmasına rağmen alnımızın akıyla bu işi başardık hamdolsun.

Gümüşkoza: Yukarı Kulaca köyünüze yaptığınız Örnek Köy projesi ile Gümüşhane halkının takdirini kazandınız. Bu projenizden biraz bahsedermisiniz?

Hasan Kulaksız: Örnek Köy Projemiz bir köyün temel ihtiyaçlarını en iyi düzeyde karşılamayı amaçlamaktadır. Bu proje fikrinin ortaya çıkışı oldukça ilginçtir. Bu proje aslında bana dualarını hiç eksik etmeyen annemin bir nasihatinin vasiyete dönüşmesidir. Rahmetli Annem benim gibi köyünü ve şehrini çok severdi. Bana vefatından önce bir nasihatte bulunarak amel defterinin kapanmaması için köyümüze, yurdumuza kalıcı eserler bırakmamı istemişti. Bu ifadesi beni çok etkiledi. Bunun üzerine mimar ve mühendislerimizden oluşan teknik ekibimi toplayarak günlerce süren proje çalışmaları yaptık. Sonrasında Gümüşhane Valimiz Sayın Yücel Yavuz ile bu projemizi paylaştık ve sağ olsun, var olsunlar davetimizi kırmayarak yoğun programının arasında köyümüze, temel atma törenimize kadar teşrif ederek törende örnek köy projemizi onayladılar, destekleme sözü verdiler. Sayın Valimize minnettarız. Belediye Başkanımız Sayın Ercan Çimen Bey, İl Jandarma Komutanımız Sayın Albay Erdal EREN bey ile pek çok değerli yönetici ve hemşerim bu projemize çok olumlu yaklaştılar. Bize de bu projeyi hayata geçirmek düştü.  Bu proje ile köyümüzde başta alt yapı çalışmaları olmak üzere, bir aşevi, köy konağı, çok amaçlı salon, su deposu ve çevre düzenleme çalışmaları bulunmaktadır. İnşallah bu hayırlarımız sayesinde annemizin, babamızın amel defteri kapanmaz ve nur yüzlü anamın vasiyetini yerine getirmiş oluruz.

Gümüşkoza: Hasan Bey; geçtiğimiz günlerde Gümüşhane İmam Hatip Ortaokulu’na maddi destek sağladınız ve çeşitli bilgisayar malzemeleri bağışı yaptınız. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Hasan Kulaksız: İşletmemiz Necipoğulları Beton Elemanları’nın sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yönetim kurulumuz ile birlikte çeşitli kollarda bu tip destekler yapma konusunda bütçeler oluşturduk. Bu bağlamda Gümüşhane İmam Hatip Orta Okulumuzun Okul Aile Birliği Yönetimimizden bize okulumuzun bazı ihtiyaçları olduğu bilgisini ulaştırdılar. Biz de bu konuda okulumuzdaki öğrencilerimizin eğitiminde katkısı olacağına inandığımız bu desteği okulumuza verdik. İl Milli Eğitim Müdürümüz de nezaket göstererek bize bir hatıra ve teşekkür plaketi takdim etti. Kendisine buradan teşekkür ederim. Ama bizleri asıl mutlu eden, öğrencilerimizin modern eğitim koşullarında eğitim görmelerinde katkımızın olmasıdır.

Gümüşkoza: Hasan Bey bu konuda gerçekten çok dolusunuz. Ben bu güzel çalışmadan dolayı size teşekkür ediyorum. Son olarak neler söylemek istersiniz.

Hasan Kulaksız: Gümüşhane’miz için bu yaptığımız projeler umarım ki bir başlangıç olur. Sadece bu köyümüz değil şehrimizin tüm köylerinde yaşan insanlarımız daha güzeli hak ediyor. Bizlere düşen; daha güzeli hak eden güzel şehrimizin kadirşinas insanlarına hizmet etmek ve onların mutlu bir yaşam sürmelerine destek olmaktır. Hep birlikte daha güzel işler yapacağımıza inanıyor, Gümüşhane halkına ve okuyucularına saygılarımı sunuyorum. Allah’a emanet olun.