GAZİ KAANOĞLU İLE SÖYLEŞİ: GAZİ KAANOĞLU İLE SÖYLEŞİ

Gazi Kaanoğlu; genç yaşta “GAZİLİK” payesine ulaşmış Gümüşhaneli kahramanımız.
Sayın Kaanoğlu ile 19 Eylül 2012 “Gaziler günü” nde bir söyleşi gerçekleştirdik.  Bu söyleşi ile sizi baş başa bırakıyorum.HASAN PİR - Gazi Kaanoğlu kimdir, hayat hikâyenizi bizimle paylaşır mısınız?
GAZİ KAANOĞLU -
1971 yılında Gümüşhane Merkez Pirahmet köyünde dünyaya geldim. İlk ve ortaokulu köyümde, liseyi Merkez Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamladım. Askerliğimi komando çavuş olarak yaptım. 1995 yılında Balıkesir Özel Harekât Polis Okulu’nu bitirip Özel Harekât Polisi olarak Erzurum ilinde göreve başladım.1997 yılında bir operasyonda gazi oldum. Şu an TC Karayollarında işçi olarak çalışmaktayım. Evli ve 4 çocuk babasıyım. Halen Gümüşhane’de yaşıyorum.

HASAN PİR - Bize “GAZİLİK” geçmişinizi anlatır mısınız?
GAZİ KAANOĞLU -
1995 yılında ilk göreve başladığım yer olan Erzurum Özel Harekât Şube Müdürlüğü’nde görevime devam ederken 1997 yılında Erzurum’un Hınıs ilçesinde, PKK teröristlerinin ilçeye girdiği haberini alarak sıcak temas sağladık ve PKK ile çatışmaya girdik,  ben olay yerinde kafama isabet eden kurşunla yaralandım. Bu olay sonrasında 2000 yılında “Devlet Üstün Övünç Madalyası” ve “Cumhurbaşkanlığı Beratı” ile “Gazi” olarak onurlandırıldım.

HASAN PİR - Gazilik nasıl bir duygu?
GAZİ KAANOĞLU -
Anlatılmaz yaşanır, onur ve gurur verici bir duygu.

HASAN PİR - Polislik mesleğini icra ederken gazi oldunuz. Şu anda bir meslek tercihi imkânınız olsa hangi meleği seçerdiniz?
GAZİ KAANOĞLU -
Tekrar  tekrar  Özel Harekât Polisi olarak çalışmak isterdim.

HASAN PİR - Gazilere devletimizin ve vatandaşımızın yaklaşımını nasıl buluyorsunuz?
GAZİ KAANOĞLU -
Devletimiz bu konuda fazlasıyla hassas olup tüm kurum ve kuruluşlarıyla, şehit yakınları ve gazilere gösterdikleri ilgi ve alaka takdire şayandır. Halkımızın yaklaşımı ise zaten her türlü takdirin üzerindedir.HASAN PİR - Gümüşhane sizin için ne ifade ediyor?
GAZİ KAANOĞLU -
Gümüşhane vatan toprağım, baba ocağım ve aşkım.

HASAN PİR - Bir Gümüşhaneli olarak Gümüşhane’nin dününü, bugünü ve yarınını değerlendirir misiniz?
GAZİ KAANOĞLU -
Geçmiş olan yıllarını zaten hep özlüyorum. İnsanlarını, doğasını ve o zamanki yerleşimini. Bugününde ve yarınında ise gelişmekte olan ve bu gelişmeye devam eden yaşanabilir, umut verici ve sonunda ışık olan bir şehir.

HASAN PİR - Hobileriniz nelerdir?
GAZİ KAANOĞLU -
Arıcılıkla uğraşmak ve spor karşılaşmalarını heyecanla izlemek.

HASAN PİR - Yorulduğunuzda nasıl dinlenirsiniz?
GAZİ KAANOĞLU -
Yalnız ve doğa ile baş başa kalarak.

HASAN PİR - Bir “GAZİ” olarak, terör belasından kurtuluşumuz için görüşünüz nedir?
GAZİ KAANOĞLU -
Öncelikle devlet ve millet olarak terörle savaşta “KARARLI” olmalıyız. Kararlı olan her zaman kazanır. Buna bağlı olarak diyorum ki; Ordumuz ve polisimiz; PKK şer yuvasını bir an önce ortadan kaldırmalıdır. Vatan hainlerinin ve onların arkasındaki şer odakların kirli elleri bir an önce kırılmalıdır.HASAN PİR - Hayattaki üç doğrunuz nedir?
GAZİ KAANOĞLU –
Yüce yaratıcımız Allah’ın (c.c.) takdirine rıza, doğruluk ve ahde vefa.

HASAN PİR - Gençlerimize tavsiyeleriniz neler olur?
GAZİ KAANOĞLU -
Gençlerimize tavsiyem; vatanımıza, milletimize, örf ve adetlerimize daha sıkı sarılarak vatanımız üzerinde oynanan oyunları anlayıp, milli şuurla maddi ve manevi değerlerimize sahip çıkmalarıdır. Ayrıca eğitimlerini sonuna kadar tamamlamalarıdır. Ben 41 yaşındayım. Şu anda açık öğretim fakültesi son sınıfta okuyorum. Gençlerimiz de tahsillerini mutlaka en iyi şekilde yapmalıdırlar.

HASAN PİR - Teşekkür ederim.
GAZİ KAANOĞLU -
Ben de size teşekkür ediyorum.