Gümüşhane'de bu çeşme şifa dağıtıyor

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Yağledere Köyü Somaslı Mahallesinde bulunan ve yıllardır akan çeşme hastalara şifa oluyor. 

Somaslı mahallesinde bulunan şifalı çeşmeyi Kurban Bayramı ziyareti için geldiğim memleketim Gümüşhane de fark ettim.

Köyün karşısında ki bir yamaçtan çıkan şifalı su, aynı yamaçtan akıyor.

Suyun şifalı olduğunu ilk bilen Somaslı köyü sakinleri keşfetti. Midesinde ve vücudunun herhangi bir yerinde yara olanlar bu sudan içince yaralarının hızla iyileştiğini, hipertansiyon ve şeker hastalarına da deva olduğunu söylüyor. 

Köy sakinlerinden Habip Dülger’in verdiği bilgiye göre, gurbetten gelen bir köylü teyze sırf sudan şifa bulduğu için köyde iki ay konakladığını söyledi. Hatta yüksek tansiyon ve şeker, kolesterol hastası olmasına rağmen iki ay boyunca çeşmeden su içtiğini ilaç dahi kullanmadığını ve kendini çok iyi hissettiğini bildirdi.

Hastalara yeniden hayat veren çeşme de suyun kireçsiz olması da ayrı bir değer katıyor. Çaydanlıklarda bulunan kireç tortularını siliyor.

Bölgede bulunan şifa çeşmesi ne yazık ki Gümüşhane yaşayan vatandaşlar tarafından bilinmemektedir. Çeşmenin havuzu yıkık olup su birikintisi yapamamaktadır. Oysa havuzda da birikmesi halinde vücudun da yara bulunan insanların bu havuzdan şifa alabileceği aktarılmaktadır.

Çeşmenin yolu patika olup yürüme zorluğu yaşanıyor. Yolun acilen yeniden düzenlenmesi ve şifa çeşmesinin Gümüşhane iline kazandırılması ve hastaların iyileştirilmesi için tanıtımının yapılması gerekmektedir. 

Bu konuda Gümüşhane Valiliği öncülüğünde İl kültür ve turizm Müdürlüğünün hassasiyetle programa alması gerektiğini düşünüyorum. 

Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek bu suyun kimyevi analizi yapılarak terkibinde nelerin bulunduğu yetkililerce incelenirse önce şehrimiz sonra insanlık için yararlı olacağı kanaatindeyiz.

Bu önemli bilgiyi sizlerle paylaştıktan sonra kısaca Gümüşhane de bayram havasını sizlerle paylaşalım istedim. 

Nerde yaşarsak yaşayalım insan doğduğu toprakları özlüyor. Bayramlarımızın en büyük hediyesi bu olsa gerek. Kurbanların kesilmesi ile birlikte başlayan bayram sevinci ana-baba dost akraba, kabir ve hasta ziyaretleri ile katlandı. Torul ilçemizden başlayan memleket havası döneceğimiz güne kadar tazeliğini korudu. 

Gurbette yaşayanlarında hayli yoğun bulunduğu Gümüşhane de ve de baba ocağında bayramın da tadı bir başka. 

Bayramlar, insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği günlerdir. Bayramlar, insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını unuttukları, barıştıkları, kardeşçe kucaklaştıkları günlerdir. 

Bu bayram çifte ziyaretlerimiz Şiran ilçesine oldu.

Merkez Bankası Genel Müdürü Sn. Mustafa Aydöner beyin kayın babasının vefatı nedeniyle taziye ziyaretimizi yaptık.

Yine Şiran da bizleri sohbetleri ve çayları ile karşılayan İş İnsanı; Sn. Metin Yeniçeri, Sn. Ömer Yeniçeri, Belediye Başkanı Sn. Mutlu Özel Bey ve sofrasını ve gönlünü bize açan Mukaddem Kılıç ve ailesine çok teşekkür ediyoruz. Memleket hasreti giderdiğimiz 15 günlük sürede, Sn Selma-Ayhan Kırmaz ailesine ikramları için ayrıca teşekkür borçluyuz.

Şiran Belen köyünde Sn. Necla Sönmezin hayratı için yaptırdığı çeşmeden de nasibimizi alarak yolumuza devam ettik.

Bir sonraki bayramlara tekrar erişmek dileği ile,

YAĞLIDERE KÖYÜ SOMASLİ MAHALLESİNDE BULUNAN ŞİFA ÇEŞMESİ

YORUM EKLE