Başkan Akçay’dan 6 madde

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu önderliğinde bölge oda-borsa başkanlarının da katılımıyla gerçekleştirilen Karadeniz Bölge toplantısına katılarak 6 maddeyi iletti.

Başkan Akçay’dan 6 madde

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu önderliğinde bölge oda-borsa başkanlarının da katılımıyla gerçekleştirilen Karadeniz Bölge toplantısına katılarak 6 maddeyi iletti.

Video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen Karadeniz Bölge toplantısında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, pandeminin başlangıcından bu yana tüm oda/borsa başkanlarının üyelerinin nabzını tuttuğunu, onlara tercüman olarak, dertlerini aktardığını söyledi.

TOBB olarak oda ve borsalardan gelen tüm talepleri ve yaşadıkları sıkıntıları hükümete ilettiklerini ve pek çok alanda çözüm ürettiklerini belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “En çok sıkıntı yaşanan sektörlerde Muhtasar-KDV-SGK ödemelerini 6 ay ertelendi. Turizm-Lokanta-Yolcu Taşıma-Eğitim sektörlerindeki KDV oranını indirildi. Vergi-SGK gibi kamuya borçlar için vadelendirme imkânı temin edildi. İşyeri kira stopajları düşürüldü. Turizm sektöründe kamuya yapılacak ödemeler ve Konaklama Vergisi ertelendi. Esnafa, şahıs şirketlerine ve ciro kaybı yaşayan küçük işletmelere nakdi destek ödemesi yapıldı. Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma şartları iyileştirildi. İşte en son hep birlikte yaptığımız açıklamalar sonrasında Haziran sonuna kadar da süresi uzatıldı” dedi. 

Kredi Garanti Fonu teminatıyla Kamu Bankaları tarafından düşük faizli kredi paketleri çıkarıldığını belirten Hisarcıklıoğlu, böylece 200 bin işletmeye 150 milyar lira kredi desteği verildiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, ayrıca TOBB ve 365 Oda-Borsa olarak ekonomik sıkıntıların en yoğun hissedildiği dönemlerde Nefes Kredisi kampanyaları yaptıklarını, ellerindeki tüm kaynakları, bankaların kaynaklarıyla birleştirip, üyelere düşük maliyetli kredi destekleri sağladıklarını vurguladı.

Kapanan iş yerlerine destek, kamuya vergi/SGK ödemelerin ertelenmesi, hammadde tedariğinde sorun, matrah artırımı ve stok affı taleplerin ön plana çıktığı toplantıda söz alarak üyelerin yaşadığı sorunları ve taleplerini aktaran GTSO Başkanı İsmail Akçay, “Gümüşhane TSO olarak pandemi sürecinin başladığı ilk andan itibaren üyelerimizin yaşadığı sorunları tespit ederek, ilgili bakanlıklara iletilmesi ve çözüme kavuşturulması için birliğimize ilettik. Bu taleplerimiz sizlerin de göstermiş olduğu büyük özveri ve gayret ile çözüme kavuştu. Ancak sizlerin de söylemiş olduğu gibi her gün yeni bir konu ve sıkıntı çıkıyor. Bizlerde üyelerimizin yaşadığı bu sorunları tespit etmeye sizler aracılığı ile çözüm üretemeye devam edeceğiz” dedi.

GTSO Başkanı İsmail Akçay’ın bölge toplantısında dile getirdiği konular şöyle:

1-23 ili kapsayan Cazibe Merkezi illerinden olan Gümüşhane’de Çağrı merkezi yatırımları 6. Bölge Teşviklerinden yararlanabiliyor mu ? Çağrı merkezi yatırımları 6. Bölge Teşviklerinden yararlanmalı.
2-Pandemi uygulamalarında kapatılan küçük esnafın sattığı bütün ürünleri satan zincir mağazaların (BİM-ŞOK-A101 vb.)açık olması küçük esnafa ciddi zarar veriyor. Zincir mağazaların gıda dışında başka ürün satmaları haksız rekabettir.
3-SGK Asgari ücret desteğinin devam etmesini talep ediyoruz.
4- NACE kodlarına bakılmaksızın kapalı işletmeleri de kapsayacak şekilde pandemi süresince kira desteği verilmeli.
5- Uygulanabilir (Bankaların insiyatifine bırakılmayan) sicil affı çıkarılarak, 
6-Esnaf ve tüccarın bankalara ve kamu kurumlarına olan borçları pandemi süresince faizsiz ertelenmeli.

YORUM EKLE
YORUMLAR
M.Gürhan KAYAALP- AKADEMİ KIRT.FOT.MERK.
M.Gürhan KAYAALP- AKADEMİ KIRT.FOT.MERK. - 2 hafta Önce

TOBB BAŞKANIMIZIN VERDİK DEDİĞİ 150 MİLYAR TL KREDİ (TOK) SİCİLİ BOZUK OLMAYAN İŞLETMELERE YANİ % ÇOK AZ İŞLETMEYE VERİLMİŞ OLDUĞU İÇİN % 80 E VARAN İŞLETME SİCİLİ BOZUK TAKİBİ OLDUĞU İÇİN 15 AYDIR HİÇ YARARLANAMAMIŞTIR. EN KÜÇÜK KREDİ
500 TL. KİRA GELİRİ BİLE ; VERGİ DAİRESİNE KAYITLI VE DE STOPAJ BİLDİRİMİ VAR OLDUĞU HALDE SİSTEMDEN UYGUN GÖRÜLMEMİŞ OLUYOR NİYE...
İSMAİL BAŞKANIM DEDİĞİNİZ GİBİ SİCİL AFFI VE YUKARDAN BANKALARA TAKİPTE OLANLARA
ÇARE OLACAK YAPTIRIM EMRİ VERİLMESİ LAZIM ( 1 SENE ÖDEMESİZ DÜŞÜK FAİZLİ, YADA FAİZSİZ. ) TEŞEKKÜRLER .İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM . SAYGILARIMLA.

Malkomiks
Malkomiks - 2 hafta Önce

Akçay ve Hisarciklioğlu gulunc duruma düsmesinler. Esnafın durumu bundan açık ve net olamaz bitmiş esnafa faizli para çek kurtul deniliyor. Yani kendi kendini bitir ipini çek tabi sicili temiz esnaf olursa kredi de sicil çok önemli.

SIRADAKİ HABER