Bir Fikrim Var yarışması yoğun ilgi gördü

Gümüşhane’de ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında düzenlenen “Bir Fikrim Var Merkez İlçe Yarışması” yoğun katılımla tamamlandı.

Bir Fikrim Var yarışması yoğun ilgi gördü

Pandemi sürecinde kodlamanın eğitimdeki önemini vurgulamak, bu alanda fikir üreten, uygulama geliştiren gençlerin çalışmalarına güç katmak ve yetişmekte olan kuşakları özendirmek amacıyla düzenlenen yarışma 93 proje ve 103 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. 

Üç ayrı kategoride yapılan yarışmanın birinci kategorisinde ilkokul öğrencilerine yönelik “Hayalindeki Robotu Çiz” kategorisinde öğrenciler hayalindeki robotları çizerek, o robota ait görevlerin ifade edilmesini sağlarken ikinci kategori ise ortaokul öğrencilerine yönelik “Pandemi Sürecinde Robot Rolü” kategorisinde düzenlendi. Bu kategoride öğrenciler COVID-19 pandemisi sürecinde sosyal mesafe, temizlik ve maske tedbirlerini referans alarak, bu konularda çözüm üreten robot tasarımı gerçekleştirdi. Lise öğrencilerine yönelik “mobil uygulama” kategorisinde ise öğrenciler hayatı kolaylaştıracak, herhangi bir soruna çözüm üretecek mobil platform üzerinde çalıştırılabilecek bir uygulama tasarımı yaptı.

15 Temmuz Şehitler İmam Hatip Ortaokulunda düzenlenen ödül töreninde danışman öğretmen ve öğrencilere hediyeleri takdim edildi. 

Burada yaptığı konuşmada pandemi sürecinin olumsuz etkinliklerine rağmen öğrencilerin ciddi katılımı için emeği geçenlere teşekkür eden İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, yeni eğitim merkezi binasında kodlama atölyesi hazırlıklarının devam ettiği, önümüzdeki eğitim öğretim yılında çok daha geniş kapsamlı kurslarla kodlama ve robotik alanında öğretmen ve öğrenci eğitimlerinin devam edeceğini söyledi.

Bu yıl içerisinde yapılan kodlama robotik faaliyetlerini değerlendiren Doğan, “Gümüşhane Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü ile kod haftasında öğretmenlerimize yönelik etkinlikler planlandı. Tüm Türkiye’yi davet ettiğimiz Oyun temelli kodlama ile illerimizin tanıtımı konulu meydan okuma etkinliği yapıldı. Bilgi işlemsel düşünmeyi amaçlayan Ankara Üniversitesinden gönüllü akademisyenlerin yürüttüğü Bilge Kunduz etkinliğine ilimiz 44 okulun katılımıyla Türkiye geneli ilk 5 içerisinde yer almıştır. Bilgi işlemsel düşünme, kodlama ve robotik ülkemizin geleceğini ilgilendiren çok önemli konular, 5 senedir yürüttüğümüz GÜMÜŞKOD Kodlama Eğitimi Projesini kodlama alanında seviyemizi her geçen gün artırarak dijital çağa öğrencilerimizi hazırlamak istiyoruz. Teknofest Türkiye Birinciliği, Erzurum ve Erzincan üniversitesinin düzenlediği robot yarışmalarındaki derecelerimizde bize bu yolda daha da umut veriyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Pandemi bitince tüm öğrencilerimizi kodlama atölyelerimize, proje üretmeye bekliyoruz” diye konuştu.

Ödül törenine Doğan’ın yanısıra Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mesut Olgun, Musa Uncu, Şube Müdürü Gönül Eroğlu, okul müdürleri ve dereceye giren öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Yarışmada dereceye giren öğretmen ve öğrencilerin isimleri şöyle:

Kurum Adı

Danışman Öğretmen

Öğrenci Ad Soyadı

Proje Adı

Kategori

Derece

Aysın Rafet Ataç İlkokulu

Müşerref GÖKÇÜR

Zeynep PEZÜK

Küresel Isınma

HAYALİNDEKİ ROBOTU ÇİZ

1

Aysın Rafet Ataç İlkokulu

Fikret USTAOĞLU

Melek Zehra YALÇIN

MEDİBOT

HAYALİNDEKİ ROBOTU ÇİZ

2

Gazipaşa İlkokulu

Atiye TERİM ÖZEN

Başak KALMIŞ

BALKABİNO

HAYALİNDEKİ ROBOTU ÇİZ

3

Gazipaşa Ortoakulu

Neslihan NEBİOĞLU

Zeynep MALKOÇ
Yağmur İNCE

Korona Her Yerde, Dikkat Et Kendine

PANDEMİ SÜRECİNDE ROBOT ROLÜ

1

Fevzipaşa Ortaokulu

İsmail ALADAĞ

Ayşe Nil ÇAKIR

Akıllı Yatak

PANDEMİ SÜRECİNDE ROBOT ROLÜ

2

Fevzipaşa Ortaokulu

Sare SANCAK

Zeynep Naz TONGA

Hasta Bakıcı Robot

PANDEMİ SÜRECİNDE ROBOT ROLÜ

3

Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi

Funda Kuvvet YILMAZ

Nisanur TOPUZ

Unutmuyorum

MOBİL UYGULAMA

1

Zigana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Mehtap ZENGİN

Sevilay ÇALIŞIR

Akıllı Kaşık

MOBİL UYGULAMA

2

Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi

Hatice AYDIN

Naciye Sıla KARAGÖZ

Unutma

MOBİL UYGULAMA

3

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2021, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER