Dulağası yaylasının adı nereden geliyor?

Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Gümüştuğ köyü sınırlarında yer alan ve şehrin en yüksek noktası olan 3 bin 331 metre rakımlı Abdalmusa Zirvesinin eteklerindeki Dulağası Yaylasının isminin nereden geldiği İbrahim Özdemir'in kaleme aldığı 'Salih Bey Köprüsü' yazı dizisinde...

Dulağası yaylasının adı nereden geliyor?

Dulağası Yaylası’nda adeta şenlik vardı. Kolay değil koskoca bir bey yaylayı ziyarete geliyordu. Sofralar kuruldu, yenilecek, içilecek, bey ile dertleşilecekti. Kadın, erkek, çoluk çocuk toplanmış, beyin yolunu gözetliyordu.

Avliyana köyünün az yukarısında olan yaylada, köyde tüm askerler, nerdeyse köyün tüm erkekleri Rusların bölgeyi işgalinde şehit edilmiş, çok sayıda kadın dul kalmıştı. Yaralı olarak köyün değirmenine sığınan kırk yaşlarındaki Dul Ali, iki gün değirmenden çıkmamıştı. Değirmen taşları arasında kalan unlarla beslemişti kendisini. Omuzunu sıyıran mermi yarasını, undan yaptığı hamurla tımar etmişti. Rusların Çit Deresi’ne aşağı hareket ettikten iki gün sonra değirmenden çıkmış, kadınları kocalarının mezarları başında ağlarken bulmuştu. 
 

......

Devamını okumak için alttaki fotoğrafa veya buraya tıklayınız...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406