banner522

GÜ’lü akademisyen yeni bir çoban örümceği türü keşfetti

Gümüşhane Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kemal Kurt, yaptığı araştırmalar sonucunda Kilis’te yeni bir çoban örümceği keşfetti.

GÜ’lü akademisyen yeni bir çoban örümceği türü keşfetti

Gümüşhane Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kemal Kurt, yaptığı araştırmalar sonucunda Kilis’te yeni bir çoban örümceği keşfetti.

Şiran Mustafa Beyaz Meslek Yüksekokulu öğretim üyelerinden Doç. Dr. Kemal Kurt, dünyada ilk kez Kilis’te bulunan yeni bir çoban örümceği türü keşfetti. Kilis Akçağıl köyü civarında yapılan arazi çalışmalarında toplanan örneklerin değerlendirilmesi sonucunda yeni bir takson olduğu anlaşılan türe örnekleri toplayan Doç. Dr. Ersen Aydın Yağmur’un ismine atfen ‘Microliobunum erseni Kurt, 2018’ ismi verildi. 

Yapılan çalışma SCI-Expanded kapsamındaki Turkısh Journal of Zoology isimli bir dergide yayımlanarak Microliobunum cinsine ait olan bu tür ilk defa tanımlaması ve isimlendirilmesi yapılarak dünya literatürüne kazandırıldı. 

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, yapılan bu keşfin kendilerini memnun ettiklerini dile getirerek, “Ülkemiz çok büyük bir canlı ekosistemine sahiptir. Halen keşfedilmemiş türleri içerisinde bulunduran ülkemiz; Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kesişme noktasında bulunması, olağanüstü zengin topografik ve iklim çeşitliliğine sahip olması, üç kıtanın tarihi göç yolları üzerinde yer aldığı için değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması gibi sebeplerle oldukça zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Türkiye tür çeşitliliği açısından da dünyanın sayılı ülkelerinden birisidir. Ülkemizde 30.000 kadar omurgasız hayvan türünün yaşadığı tespit edilmiştir. Şiran Mustafa Beyaz Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Doç. Dr. Kemal Kurt hocamız tarafından yapılan araştırma sonucunda bulunan ‘Microliobunum erseni Kurt, 2018’ isimli tür hem bilim dünyası hem de bizler için büyük bir heyecan oldu. Bu nedenle de türe ait örnekleri toplayan Doç. Dr. Ersen Aydın Yağmur ve türün keşfini gerçekleştiren Doç. Dr. Kemal Kurt’u bu keşiflerinden ötürü tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayram Ürkek
Bayram Ürkek - 8 ay Önce

Doç.Dr. Kemal KURT hocamı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

SIRADAKİ HABER

banner406

Gümüşhane Pestil Köme

banner524

banner525

Yandex.Metrica