Gümüşhane Film Atölyesi yine onurlandırdı

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi uygulama birimi olan Gümüşhane Film Atölyesi (GÜFA) filmlerinden ‘Pembe Kimlik’ 11. Uluslararası TRT Belgesel Ödüllerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ödülünü alarak en iyi ikinci film ödülüne layık görüldü.

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi uygulama birimi olan Gümüşhane Film Atölyesi (GÜFA) filmlerinden ‘Pembe Kimlik’ 11. Uluslararası TRT Belgesel Ödüllerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ödülünü alarak en iyi ikinci film ödülüne layık görüldü.

Yönetmenliğini Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Tolunay Tekmek'in yaptığı ve 2019 yılında tamamlanan ‘Pembe Kimlik’ filmi 11. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri'nde 104 film arasından ilk 10 film arasına girerek finale kalmıştı.

TRT Belgesel ekranlarından canlı olarak yayınlanan yarışmaya bu yıl rekor bir katılımla 101 ülkeden bin 397’si uluslararası kategoride olmak üzere toplam bin 605 film başvurusu yapılmıştı.

Daha önce 9. TRT Belgesel ödüllerinde "Kamyon", "Kırmızı", "İsterdim" filmleri ile başarı elde eden GÜFA, “Pembe Kimlik” filmi ile başarılarına bir yenisini daha ekledi.

“Pembe Kimlik” isimli belgesel filmin yönetmenliğini Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Tolunay Tekmek, Görüntü Yönetmenliğini 2017 yılında “KIRMIZI” belgeseli ile en çok ödül alan film unvanını elde eden Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencisi Abdurrahman Demir üstlendi. GÜFA Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Burak Türten’in danışmanlığını üstlendiği filmin çekimleri Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.

Doğuştan cinsel bozukluğu olan erkeklerin zorlu yaşam öyküsünün anlatıldığı filmin, belgesel sinema alanının en önemli yarışmalarından olan 11. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri'nde finale kalması sinema otoritelerince takdir topladı. 

Daha önce yapılan açıklamalarda filmin yönetmeni Tekmek, “Başvurduğumuz ilk festivalde finale kaldığımız için çok mutluyuz. Prestijli bir festivalden böyle olumlu dönüşlerin gelmesini doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi olarak değerlendiriyoruz. Daha önce başardığımız gibi bu yıl da iyi haberlerle dönmeyi umut ediyoruz”, filmin danışmanı GÜFA Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Burak Türten ise “Hassas bir konuyu, toplumsal bir sorunu işlemeyi amaçlayan ve topluma hizmet eden filmin, önemli bir festivalde finale kalması mutluluk verici. Bu başarı, üretilen eserin niteliği açısından bizlere ipucu veriyor. Bu vesile ile projelerin hayata geçirilmesinde büyük desteği olan Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Halil İbrahim Zeybek’e ve İletişim Fakültesi’ne teşekkür ediyor, çekilmesi zor bir film projesini hayata geçirdikleri için ise film ekibini tebrik ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

İşte tören ve ardından çekilen fotoğraflar:


 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 23:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406