Gümüşhane’de maden işletmesinin atık borusu patladı

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Karamustafa köyünde bulunan maden işletmesinde bozundurma tankından atık barajına taşıma yapan boru koptu. 2 saat boyunca devam eden olayda içerisinde atık barajına akması gereken kirli su, maden sahasına yayıldı, dereye karıştı.

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Karamustafa köyünde bulunan maden işletmesinde bozundurma tankından atık barajına taşıma yapan boru koptu. 2 saat boyunca devam eden olayda atık barajına akması gereken kirli su maden sahasına yayıldı, dereye karıştı.

Edinilen bilgiye göre Yıldız Bakır Madencilik Sanayi A.Ş’ye ait maden işletmesinde akşam saatlerinde bozundurma tankından atık barajına nakil yapan borulardan birisi kaynak yerinden koptu. Kopma sonucunda liç tankından atık barajına gitmesi gereken içerisinde çeşitli bozundurulmuş kimyasalların bulunduğu kirli su baraj kenarında temiz yüzey sularının ve yağmur sularının taşınması için yapılmış olan kuşaklama kanalına aracılığıyla dereye ulaştı.

Olayın duyulmasının ardından başta Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü olmak üzere tüm kurumlar alarma geçerken, olay yerinden çeşitli numuneler alınarak tahlile gönderildi.

Gümüşhane Valiliğinden yapılan açıklamada olay yerinde yapılan ilk incelemede patlayan borunun oluşturduğu olumsuz durumun yaklaşık 2 saat sonra ilgili firma tarafından yapılan müdahaleyle giderildiği ve dereye atık su akışının kesildiği, kuşaklama kanalı ve dereden numunelerin alındığı bildirildi. Açıklamada derede oluşan kirliliğin hangi boyutta olduğu ve oluşturabileceği etkiler yönünden detaylı incelemelere başlandığı, gerekli tüm tedbirlerin ilgili kurumlar tarafından alındığı, vatandaşlara da gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı ve yasal açıdan da yapılması gereken işlemlerin tesis edileceği kaydedildi.

Uzmanlar, olayın ardından vadi boyunca yer alan köylerde dereden su alınarak sulama yapılmaması konusunda vatandaşları uyardı.

Olayı sosyal medya hesabından duyuran Gümüşhane TEMA İl temsilcisi Yusuf Oral, madende akşam saatlerinde atık barajına atık transferi için döşenen boruda meydana gelen patlamanın çevre felaketine neden olduğunu belirterek, “Geçtiğimiz yıllarda da benzer felaketlerin yaşandığı işletmede çevre sağlığından uzak yeterli önlemler alınmadan çalışmalara devam ediliyor. Yapılan onca uyarılara rağmen dikkat edilmemesi TEMA Vakfı temsilciliği olarak Gümüşhane ve bölge halkı adına ciddi endişe duymamıza neden olmaktadır. Maden işletmesinde cevher zenginleştirmek için yapılan siyanür liçi sonrası atık barajına gönderilen ve yüksek miktarda ağır metal içerikli atık çevreye yayılarak Karamustafa deresine ulaşmış durumdadır. Siyanür her ne kadar farklı kimyasallarla bozundurulmuş olsa da siyanür içermesi yüksek olasılıktadır. Konuyla ilgili olarak ilgili kurumların acilen vadi boyunca Karamustafa'dan Torul barajına kadar dereden su kullanımını direk ve dolaylı yollardan engellemesi gerekmektedir. Benzer çevre felaketlerinin yaşanmaması için ivedi olarak denetim ve kontrollerin yapılması gerekmektedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2019, 21:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
yasar
yasar - 5 ay Önce

yusuf ORAL da olmasa kimsenin duyacağı yok gazeteciler ne iş yapar

Yusuf Oral
Yusuf Oral - 5 ay Önce

Lütfen kimse olayı basite almasın. Durum çok ciddi

Mehmet Düz
Mehmet Düz - 5 ay Önce

Orada çalıştım yönetimi berbat bi şirket, kışın onca işçi çıkartılırken onlar rahat ofislerinde gayet keyifli sohbetler yapıyolardı hiç bişey olmamış gibi gözlerimle gördüm istifamı vermeye gittiğimde. Devlet acilen oraya el koymalı.

Yusuf Oral
Yusuf Oral - 5 ay Önce

Olay çok ciddi. Kesinlikle basitleştirilmeden somut adımlar atılmalıdır.

Metin Özkan
Metin Özkan - 5 ay Önce

Her şey kadere bağlı yaşıyoruz, bu tesise ruhsat veren beyler vicdanınız rahat mı?Neden vana koyulup böyle istenmeyen durumlarda pis suyun akışı kesilmiyor?şu boşaldıktan sonra tamir edildi demek ,tavşana kaç Tazıya tut demek gibi bir şey,barajlardaki balık çiftlikleri ne olucak,ilgili ve bilgili beyler koltugunuzdan kalkıp etrafınıza bi bakın.

Sebahattin  GÜNDAY
Sebahattin GÜNDAY - 5 ay Önce

Sorun yok devam...
Sigara içer içmez herkes bayılsaydı kimse sigara içmezdi. Sorun olduğuna bir vadi toptan ölünce mi karar verilecek? Nasıl olsa herkes ölüyor sessiz sedasız. Yavaş yavaş ölmeye devam...

SIRADAKİ HABER

banner406