Hemşireler Günü mesajları

Gümüşhane’de 12- 18 Mayıs Hemşireler haftası nedeniyle yayımlanan kutlama mesajları.

Hemşireler Günü mesajları

VALİ KAMURAN TAŞBİLEK

“Fedakârlıklarıyla insanlara umut olan özellikle son aylarda yaşadığımız koronavirüs salgınına karşı kahramanca mücadele eden hemşirelerimiz, fevkalade önemli bir insanlık görevini yerine getirmektedirler.

Hemşireler, sağlıklı bir toplumun oluşması ve bireylerin sağlığının korunarak hayatlarını kaliteli bir biçimde sürdürmelerini temin için hiçbir ayırım gözetmeksizin gecesini gündüzüne katarak çalışan gizli kahramanlardır. İnsan sağlığından daha önemli ve öncelikli hiçbir şeyin olamayacağı bilinci içerisinde her şart altında büyük bir fedakarlık örneği sergileyen hemşirelerimizin verdikleri hizmet, her türlü övgü ve takdirin üzerindedir.

Bu düşüncelerle; hemşireler gününün, hemşireliğin anlam ve öneminin hatırlanmasına, gayretleriyle mesleğe kalite ve değer kazandırmış hemşirelerimizin anılmasına bir vesile olması temennisiyle, şefkatle, sabırla yapılan bu mesleğin mensubu tüm hemşirelerimizin 12 Mayıs Hemşireler gününü kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.”

BELEDİYE BAŞKANI ERCAN ÇİMEN

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Hemşireler Günü’nü kutladı.

 Mesajında mesleklerini büyük bir fedakârlık ve özveriyle yerine getiren bütün hemşirelerin “Hemşireler Haftasını” kutlayan Başkan Çimen Hemşirelik mesleğinin insan sevgisiyle yapılan kutsal bir meslek olduğuna işaret etti.

Başkan Çimen sözlerine şu şekilde devam etti; “Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19'a karşı ön safta durmaktan çekinmeyen ve kahraman olarak gösterilen Hemşireler, gece gündüz demeden hastaları sağlıklarına kavuşturmak için özverili bir şekilde çalışıyor.  İnsan hayatıyla uğraşan hemşirelik mesleği ayrım gözetmeksizin, birey, aile ve topluma sağlığını kazandırmak ve sürdürmek için çalışır. Sağlık kuruluşlarımızda fedakârca görevini sürdüren tüm hemşirelerimizin insanın en kıymetli varlığı olan sağlığın kazandırılmasında ve sürdürülmesinde üstlendikleri rol şüphesiz çok önemlidir. "Sağlık sektörü çalışanlarının başında gelen Hemşirelerimiz, vatandaşın sağlık hizmetlerinin karşılanması konusunda büyük bir seferberlik göstererek çalışmaktadırlar. Zaman ve mekân ayrımı gözetmeksizin her ortamda her yaştan insana hizmet veren hemşirelerimiz insan ve toplum sağlığının korunması gibi önemli görevleri üstlenen sağlık ekibinin önemli çalışanlarındandır. Hastalardan güler yüzünü ve şefkatini esirgemeden büyük bir özveri ve fedakârlıkla görevlerini yerine getiren tüm hemşirelerimizin gününü kutluyor, mesleklerinde başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Başkan Çimen, "Yurdun her köşesinde vatandaşlarımızın hayatının kutsallığından ödün vermeksizin sonsuz bir sabır, özveri, gayret ve sevgi ile mesleğini icra etmeye çalışan, değerli Hemşirelerimizi kutluyorum” ifadelerini kullandı.

TÜRK SAĞLIK SEN GÜMÜŞHANE ŞUBE BAŞKAN VEKİLİ GÖKMEN BEŞİROĞLU

“Kahraman sağlık çalışanları 14 Mart Tıp Bayramını, sağlık haftasını ve ebeler haftasını karşıladıkları gibi hemşireler haftasını da salgınla mücadele ile karşılıyorlar. 

Aradan geçen sürede sağlık çalışanları için alkışlar ve şarkıları çokça gördük.  Fakat mesele sorunların çözülmesine ve taleplerin karşılanmasına gelince övgüler dizenlerin bu konuda gereğini yapmadıklarına da şahit olduk.

Bu süreçte yapılan tek düzenleme olan 3 ay tavandan ek ödemelerin usul ve esaslara boğulup, idarecilerin takdirine bırakılarak yavandan bir ödeme halini aldı. Sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğrattı, çalışanlara haksızlık yapıldı. 

Dünyaya övgü ile bahsedilen filasyonun, fedakârları Aile Sağlığı Merkezi çalışanları (Aile Hekimi, Aile Sağlığı Çalışanları), Hastanelerde, İl ve İlce Sağlık Müdürlüklerinde görev yapan genel idari sınıfında çalışanlar başta olmak üzere görev alanlara ek bir ödeme alamdılar. Yapılan kısa süreleri bir iyileştirme bile uygulama safhasında çarçur edildi.

Sağlık çalışanları cephede kahramanca bir mücadele verip canlarını ortaya koyarken, kronikleşen sorunlarına çözüm üretilmesi ve taleplerinin karşılanması için adım atılmasını bekliyoruz. 

Bu kapsamda öncelikli olarak tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin taban maaşlarına iyileştirme yapılmalıdır. 

Döner sermayelerde kronikleşen sorunlar çözülmeli, sistem yenilerek çalışan merkezli ve adaletli bir yapıya kavuşturulmalıdır. 

Söz verilen 3600 ek gösterge düzenlemesi hayata geçmelidir.

COVİT- 19 ile mücadelede virüs bulaşma riski yüksek olmasına rağmen ölümü göze alarak hastalanmış vatandaşlarımızın tekrar eski sağlıklarına kavuşması için can siper hane görevlerini yapan VİRÜSÜN bulaşması sonucu hayatını yitiren, yine virüs bulaşması sonucu enfekte olmuş binlerle ifade edilebilecek sağlık çalışanı mevcuttur. 

Annelerini göremeyen her saatini endişeyle geçiren anne şefkat ve desteğinden eksik kalan Sağlık çalışanlarının çocuklarına bir kereye mahsus olmak üzere lise ve üniversitelerde istedikleri bölüme yerleşme imkanı tanınmalı. 

Süresiz sözleşmelilere, 3+1 süreli sözleşmelilere, vekil ebe hemşireler ile kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmeli 4/A dışındaki tüm istihdam modelleri kamuda terk edilmelidir. 

Atamalarda ehliyet ve liyakat esas alınmalı sadece Türkiye Cumhuriyeti devletine sadakat aranmalıdır.

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara karşı hayata geçen düzenlemeler tavizsiz uygulanmalı, herhangi bir esnekliğe izin verilmemelidir. 

Salgın mücadeledeki fedakarlıkları, virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Mevcut yıpranma payı düzenlemesi çalışanlar lehine acilen revize edilmelidir.

Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit kabul edilmelidir. 

Bu çağrımız karşılıksız kalmamalı, yöneticiler sağlık çalışanları için üzerlerine düşeni yapmalıdırlar. 

Dünyada artık covid-19 salgını sonrasında hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı söylenmektedir. Umut ediyoruz ki sağlık çalışanlarının sorunlarına ve taleplerine bakış açısı da değişir. Meseleler kulak arkası, Sümen altı edilmez çalışanın aleyhine değil lehine olan düzenlemeler hayata geçer.

Bu temennilerle koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin dört bir yanında şifa dağıtan,  Çalışma hayatındaki tüm zorluklara ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde hizmet eden gizli kahramanlar hemşirelerimizin, 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutluyorum. Yaşamlarında başarı ve mutlulukların onlarla olmasını diliyorum.”


DEMOKRATİK SAĞLIK SEN GÜMÜŞHANE İL TEMSİLCİSİ YAVUZ SELİM AKBULUT

“Sağlık hizmetleri sunumunun mihenk taşı hemşireler…

Özverinin ve fedakârlığın ismi beyaz melekler…

Cephenin en ön saflarında savaşan amazonlar…

Dün daha mı kolaydı işleri!!! Onlar bugün değil, hep kahramandı ve öylede kalacaklar…

Başta hemşire arkadaşlarımız için kullanılan “yardımcı” ibaresini asla kabul etmediğimizi belirterek başlamak istiyorum. Hemşirelik bilgi, beceri, kabiliyet, özveri gerektiren kutsal bir meslektir. Bu mesleği icra etmek sanıldığı kadar da kolay değildir. Geçmiş zamanda mesleklerini nasıl zor koşullarda yaptılarsa bugün de daha zor koşullarda büyük bir özveri ile görevlerini yapmaktadırlar. Hemşire arkadaşlarımızın veya tüm sağlık çalışanlarının öneminin sadece bu pandemi döneminde farkına varılmaması gerekirdi, umarım bundan böyle sağlık çalışanlarının toplum içerisinde ne denli önemli bir görevi icra ettikleri çok daha iyi anlaşılır. Ve şifa veren ele vefa gösterilir.

Geçtiğimiz yıllarda sağlık çalışanları adına talep ettiğimiz fakat bir arpa boyu yol alınamayan ve halen kanayan bir yara olan başta ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması, fiili hizmet tazminatının kapsam darlığı, 3600 muamması, performans yönetmeliğinden doğan mağduriyet, çağımızın vebası yönetici hastalığı mobbing uygulamaları, liyakata önem verilmeyişi, çalışma barışının sağlanmayışı, defalarca müjdelenen kreş sorununun çözülmemesi, eğitim haklarının önündeki keyfi uygulamalar, fazla mesai ve nöbet ücretlerinin güncellenmemesi ve en önemlisi görevleri başında vefat eden sağlık çalışanlarının şehit sayılmaması gibi sorunlar yumağı ve korona gölgesinde yeni bir Hemşireler Haftası kutluyoruz.

Öncelikle korona virüs nedeniyle şuan hastanelerde veya evlerinde tedavi görmekte olan arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Vefat eden sağlık çalışanlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı diliyorum. Devletimizin yurtiçinde ve yurtdışında şefkat elini uzatan, hava, deniz ve karada görevlerini büyük bir özveri ile gerçekleştiren hemşirelerimizin 12 Mayıs Hemşireler Günü’nü tebrik ediyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406