banner522

Kazıkbeli yayla şenliği yapıldı

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine bağlı Kazıkbeli yaylasında geleneksel olarak düzenlenen şenlikte vatandaşlar kemençe eşliğinde horon oynayarak eğlendi.

Kazıkbeli yayla şenliği yapıldı

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine bağlı Kazıkbeli yaylasında geleneksel olarak düzenlenen şenlikte vatandaşlar kemençe eşliğinde horon oynayarak eğlendi.

Kürtün ilçesine bağlı Söğüteli köyü sınırlarında bulunan yaylada düzenlenen ve şehitler için dua edilerek başlanılan şenlikte duanın ardından yöresel sanatçılar sahne aldı.

Kemençe eşliğinde horon oynayan ve şenliğe yöresel kıyafetleriyle katılan bazı vatandaşlar yoğun sise rağmen eğlenceli zaman geçirdi.

Şenlikte konuşan Gümüşhane Valisi Okay Memiş, yayla kültürünün bölge için önemine değinerek, “Milletvekillerimizle beraber karar aldık. Kaymakamlarımız, Belediye başkanlarımız, il özel idaresi ekibi ve muhtarlarımızla beraber önce yol dedik. Yol bizim için çok önemli. Bu bölgede ulaşım çok önemliydi. Güvende’nin yolunu komple betonladık. İlçe merkezine kadar. Yaklaşık 47 kilometrelik bu yolu Kürtün’den Kazıkbeli’ne kadar asfaltını komple tamamladık. Yayla civarındaki bütün köylerin yollarını da asfaltlıyoruz. İnşallah bir ay içerisinde hepsini bitireceğiz. Arkadaşlarımız sizin için çalışıyor. Tilkicek-Kazıkbeli arasını komple beton yol yapacağız. Sapmazdan Karadere, Beytarla arasını da asfaltını tamamlayacağız. Sizleri daha konforlu, daha güzel bir şekilde seyahat edebileceğiniz yollara kavuşturacağız” dedi.

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Hacı Osman Akgül de şenliğin birlik beraberliğe vesile olmasını dileyerek, “Özelliklede 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı nasıl birlik ve beraberlik oluşturduğumuzu ve o birlik ve beraberlik sayesinde ülkemizin bu hain girişiminden nasıl kurtulduğunu görmüş ve yaşamış olduk. Bundan sonra da birlik ve beraberliğimizi daim kılarak ülkemize her türlü darbeye ve girişimlere karşı yine bir ve beraber olacağız. Ülkemizi küresel güç olup bütün mazlum milletlerin yaşamasına ve güçlenmesine sahip çıkacağız. Ben huzurlarınızda Valimize ve Garnizon Komutanımıza 15 Temmuz hain darbe girişiminin 2. yılında bölgemizde var olan terör unsurunun elebaşını ve yardımcısını bertaraf ettikleri için teşekkür ediyorum. Yani 15 Temmuz’da bize iki tane leş hediye ettiler. Huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Yakın bir zamanda hiçbir köyümüzün yol-su sıkıntısı kalmayacak diye bir planlama yapıldı” şeklinde konuştu.

Yöresel ürünlerin satışının yapıldığı şenlik, kemençe ve horon eşliğinde eğlencenin ardından akşam saatlerine kadar sürdü.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dertli dolap
Dertli dolap - 9 ay Önce

Dünden beri Koza Tv"nin alt yazı bandında akan haberler arasın da şu da vardı:Giresun Sis dağı şenliğin şenliği Giresun,Trabzon,Gümüşhane illerinden gelen katılımcılarla yapıldı.Şenlik alanına kurulan çadırda kumar oynatılması pes dedirtti." Bu orijinal haber,yirmi dört saattir adı geçen TV kanalında alt yazı bandında dönüp duruyor.Bu habere şimdilik yorum yazmayıp,halkımızın duyarlık ve ilgi katsayısını test edeceğim.Bir dörtlük şimdilik yeter:
Sis dağı yaylasında kurulur çadır
Çağdaş yenilik olsun diye
Paran varsa,sen de kumara yatır
Hem kazan,hem zevk al,eleştirmek niye!

SIRADAKİ HABER

banner406

Gümüşhane Pestil Köme

banner524

banner525

Yandex.Metrica