Kelkit Nene Hatun MTAL’da Adalet alanı açıldı

Kelkit Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Adalet Meslek Liselerinin bünyesinde açılan ve çok tercih edilen Adalet Alanını açarak kız öğrencilerin mesleki eğitimde tercih edebileceği önemli bir bölümü okul bünyesine kazandırdı.

Kelkit Nene Hatun MTAL’da Adalet alanı açıldı

Daha önce sadece Çocuk Gelişimi alanında eğitim veren okulun bünyesinde Adalet Alanının açılması başta öğrenci ve veliler olmak üzere herkes tarafından mutlulukla karşılandı. 

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılından itibaren eğitime başlayacak Adalet Alanına sadece kız öğrenciler tercih yapabilecek.

Okul yönetimi hazırladığı broşürlerle ve sosyal medya üzerinden yeni alanın tanıtımını yaparak Mesleki Eğitim düşünen tüm kız öğrencileri okullarına davet etti.

Adalet Alanı öğrencileri cezai ve hukuki adalet uygulamalarında gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli kişiler olarak yetiştirmek amaçlanmakta.

Kelkit için önemli bir kazanım olan Adalet Alanının ilçe ve öğrenciler için hayırlı olması temennisiyle başarılar diliyoruz.

EĞİTİM VE KARİYER İMKANLARI

Adalet alanında eğitim gören öğrenciler; ilk derece (hukuk, ceza, idare ve vergi)  mahkemeleri, bölge (adliye ve idare) mahkemeleri, yüksek mahkemeler, Adalet Bakanlığı (merkez ve taşra) teşkilatı, cumhuriyet başsavcılıkları, ceza infaz (cezaevi ve tutukevleri) kurumları, yüksek seçim ve seçim kurulları ile noterlikler, hukuk ve avukatlık büroları, bankalar ve sigorta şirketlerinin hukuk bölümleri, özel güvenlik şirketleri gibi bağımsız kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda çalışabilmektedirler.

Meslek liselerinin Adalet Alanından mezun olan öğrenciler Adalet Meslek Yüksek Okullarına yerleşebilmekte ve Meslek Yüksek Okullarını başarıyla bitiren öğrenciler dikey geçiş sınavlarıyla HUKUK FAKÜLTELERİNE gidebilmektedirler.

SATAJ YAPILACAK YERLER Adalet Alanı Öğrencileri 12. Sınıfta
1.      Adalet Saraylarında
2.      Hukuk ve Avukatlık Bürolarında
3.      Noterlerde
4.      Bankalarda
5.      Sigorta Şirketlerinde ve
6.      Kamu Kurum ve Kuruluşlarının hukuk birimlerinde staj yapabilirler.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER