“Medya ve Hukuk” söyleşisi gerçekleştirildi

Gümüşhane Üniversitesi, İletişim Fakültesi “Medya ve Hukuk” adlı söyleşide Gümüşhane Adalet Komisyonu ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Bayram Ünlü ile öğrencileri buluşturdu.

“Medya ve Hukuk” söyleşisi gerçekleştirildi

İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Müge Yılmaz, Dekan Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Ali Özcan, Doç. Dr. Ersin Diker ile fakülte öğretim üyeleri ve öğrencilerin katıldığı söyleşide Ünlü, hayat tecrübelerini paylaşarak tavsiyelerde bulundu. 

“İşin hukukunu biraz olsun bilmek ve bunu mesleki pratiğe aktarabilmek çok önemli”

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Müge Yılmaz, “Benim dönemim ile günümüzü kıyasladığımda bizim işimiz kolaydı. Sınırlar ve kurallar belliydi; oto kontrol biraz daha kolaydı. Çünkü bu kadar dijitalleşme ve bilgi kirliliği yoktu. O yüzden de sınırlarımızı çok daha net ayarlayabiliyorduk. Fakat sizin gününüzde bu biraz daha zor. Kimin ayağına basacağınızı bilmiyorsunuz; kime dokunacağınızı bilmiyorsunuz. Bir fotoğraf çekseniz, bir yazı yazsanız önünün arkasının ne olacağını bilmiyorsunuz. En çok Instagram’ı kullandığınızı varsayarsak, dijital içeriklerin başınıza ne açacağını bilmiyorsunuz. O zaman işin hukukunu biraz olsun bilmek ve bunu mesleki pratiğe aktarabilmek çok önemli” dedi.

“Hayatta en önemli şey tecrübelerden başka bir şey değildir”

Başkalarının tecrübelerini rehber edinmeyi başkalarının aklını kullanmaya benzeten Gümüşhane Adalet Komisyonu ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Bayram Ünlü, “Size belki birçok büyüğümüz zaman zaman nasihatlerde bulundu. Gençler de sürekli nasihat dinlemekten sıkılırlar. Sürekli birileri bir şeyler söyler, bir şeyler tavsiye eder; ama bizim tavsiyelerimizi ne olur o klasik tavsiyelerden görmeyin ve dikkatle dinleyin. Hayatınızın baharındasınız, gençsiniz, dinçsiniz, dinamiksiniz, omuzunuzda yük yok. Enerjiniz yerinde, zamanınız bol, geçim kaygınız, aile geçindirme derdiniz yok. O yüzden enerjinizi bol bol, hayatı dolu yaşamaya, öğrenmeye ve kendinize bir değer katmaya, kendinizi bir noktaya getirmeye harcayın. Hayatta en önemli şey tecrübelerden başka bir şey değildir. Her zaman tecrübeli insanlar rehberiniz olsun. ‘Başkalarının hatalarından ders alın’ der, Tolstoy. Çünkü insan her hatayı kendisi yapacak kadar yaşamıyor. Yine Hazreti Lokman oğluna; ‘Oğlum birçok şeyi tecrübe etmiş insanların nasihatlerine kulak ver, onlardan ders al. Çünkü onların sana aktaracakları tecrübe onlara pahalıya mal olmuştur; ama sana bedavaya vermiştir’ der. Akıllı insan aklını kullanır, daha akıllı ise başkalarının tecrübelerini rehber edinerek başkalarının da aklını kullanır. İşte asıl marifet daha az hatayla daha az maliyetle hayatta yaşamaktır. Varoluş amacınızı, nerden gelip nereye gittiğinizi bir sorgulayalım. Çünkü bu mükemmel halimizle bu mükemmel yaratılışımızla demek ki boşa gelmedik buraya. Bir gayeyle, bir amaçla geldik. Bu soruların cevabını bulmak için de her fırsatta okuyalım, her fırsatta öğrenelim, bilgi birikimimizi, bilgi seviyemizi arttıralım, diplomayla yetinmeyelim. Bugün ülkemizde her ilimizde üniversite var ve bu üniversitelerden diplomanızı alarak mezun olursunuz. Fakat bu acımasız hayat şartlarında bu yeterli olmaz. O yüzden kendimizi her fırsatta geliştireceğiz; bilginizi, becerinizi, yeteneklerinizi geliştireceğiz. Bunun da tek çaresi okumaktır. Arkadaşlar okumak gibi bir sevdanız olsun, kitap gibi bir arkadaşınız olsun. Günde 25 sayfa okusanız bile kendinize çok şey katmış olursunuz. Bunu yapan bir insanın hayata bakış açısı, olaylara yaklaşımı, hayat algısı, düşünme tarzı, konuşması hatta yürümesi bile değişir. Çünkü bilen insan kaliteli, nitelikli ve anlamlı yaşar. Uykusu bile kalitelidir, duruşu bile kalitelidir, bakışı bile kalitelidir. Her tarafından kalite akar” dedi.

“İlmin temeli meraktır”

Tavsiyeler vererek konuşmasını sürdüren Ünlü, “Bilen insan kendi senaryosunu yazar, bilmeyen insan başkalarının yazdığı senaryonun bir figüranı olur. Bilen insan etkendir, edilgen değildir. Bilen insan öznedir, nesne değildir. Bilen insanın kendi penceresi vardır, başkalarının penceresinden olaylara bakma ihtiyacı hissetmez. İlmin temeli meraktır, meraksız insanın eline kitap veremezsiniz; çünkü bir şeyi merak etmiyordur. İnsanın sadece kendi alanında ilerlemesi de yetmiyor. Mesela bir doktor kendi alanında çok iyi olabilir; ama dünyadan bir haber, tarihten bir haber, hukuktan bir haber olabilir. Bu şekilde yine beyinde bir çürüme bir pörsüme oluyor. Her alanda merakı olan beyin dinamizmini ve dinçliğini koruyor. O yüzden beyini devamlı çalıştırmak ve o beyin motorlarını devamlı aktive etmek için günlük mutlaka bir kitap okuma zamanımız olmalı.  O kılcal damarı zorlayacağız ki beyin artık son sürat çalışacak. Yine iyi bir gözlemci olmak çok önemli. Etrafımızdaki olayları gelişmeleri takip etmek, kayıtsız kalmamak ve sorgulamak çok önemli. Nedenselliğe dayalı bir mantığa sahip olun, fikirlerinizi temellendirin, gerekçelendirin ve bilgilerin hamallığını yapmayın. Arkadaşlar bilgi hamallığı nedir? Birşey duyarsınız birinden o birine aynı aktarırsınız ve siz hamalsınızdır. O bilgiyi aldıktan sonra hakikaten doğru mu, gerçek mi sebebi ne, gerekçesi ne, gibi sorularla bilgiyi analitik bir değerlendirmeye almanız gerekmektedir. Bu şekilde bilginin hamallığından kendimizi kurtarmış oluruz. Bilgiyi gerekçelendirmiş oluruz. Zihnimizde gerekli yere yerleştirmiş oluruz. Gün gelir de o bilgiyi savunma durumuna düştüğümüz zaman da canla başla hiç düşünmeden savunmasını yaparız” diye konuştu.

Öğrencilere “Medya ve Hukuk” konusunda bilgilendirme yapan Ünlü, söyleşinin sonunda öğrencilerin sorularını yanıtladı. Programın devamında İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Müge Yılmaz tarafından Ünlü’ye plaket takdim edildi, programa katılan öğrencilere çekilişle hediye dağıtıldı. 

Öğrencilere verdiği katkılardan dolayı Gümüşhane Adalet Komisyonu ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Bayram Ünlü’ye teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “Üniversitemizde öğrencilerimizin gelişimine teşvik vermek amacıyla sürekli olarak söyleşi programları düzenlemeye devam ediyoruz. Düzenlediğimiz bu programlarda da alanında yetkin insanları öğrencilerimizle buluşturuyoruz. İletişim Fakültemiz tarafından gerçekleştirilen ‘Medya ve Hukuk’ adlı söyleşi programına katılarak değerli bilgi ve tecrübelerini öğrencilerimizle paylaşan Gümüşhane Adalet Komisyonu ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sayın Bayram Ünlü’ye teşekkür ediyorum. Programın gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta İletişim Fakültesi yöneticileri olmak üzere tüm akademik ve idari personelimizi kutluyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER