O bildiriye tepkiler sürüyor

Emekli 104 amiralin önceki gece yarısı yayınladığı bildiriye karşı Gümüşhane’de sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin tepkileri devam ediyor.

O bildiriye tepkiler sürüyor

Emekli 104 amiralin önceki gece yarısı yayınladığı bildiriye karşı Gümüşhane’de sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin tepkileri devam ediyor.

Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Av.Akın Demir, Kamuoyu Bilinçlendirme Derneği Başkanı Eyüp Demirel, GTSO Başkanı İsmail Akçay, Gümüşhane Sivil Toplum Hareketi Derneği İl Başkanı Zekeriya Çakıcı yayımladığı açıklamalarla emekli amirallerin açıklamasını kınadı.

“Huylu huyundan vazgeçmez”

SP İl Başkanı Av. Akın Demir, 103 Amiralin Montrö Sözleşmesini ve muvazzaf bir amiralin dini vecibesini yerine getirirken çekilen fotoğrafını bahane ederek yaptıkları darbe çığırtkanlığın kabul edilemez olduğunu belirterek, “Bunun üzerinde durulmalı ve sorumluların hukuk çerçevesinde hesap vermesi gerekmektedir. Her vatandaş gibi amirallik gibi önemli bir görevi ifa etmiş kişilerinde ülke meseleleri hakkında fikir yürütme ve beyanda bulunma hakkı vardır. Anayasamız da temel hak ve özgürlük kapsamında ele alınan fikir hürriyeti her türlü kısıtlamadan muaf tutulmuştur. Bu bağlamda her vatandaşın fikrini beyan etme özgürlüğü bulunmaktadır. Lakin 103 amiralin yapmış olduğu beyanat fikir hürriyeti dışında darbe çığırtkanlığıdır. Bunun izah ve kabul edilebilir bir yanı bulunmamaktadır. Bilhassa askeri vesayetlerden çok çekmiş bir ülkede emekli askerlerin düşüncelerini ifa ederken kırk ölçüp bir tartmaları yani çok hassas davranmaları gerekmektedir. 82 milyonluk bir ülkede herkesin aynı şeyi düşünmesini beklemek mümkün değildir. Lakin herkesin milli iradeye saygı göstermesi – demokrasiyi benimsemesi gerekmektedir. Bu hava kadar su kadar hayati bir meseledir” dedi.

“103 amiral değil 1003 amiralde konuşsa sinek vızıltısından başka bir mana ifade etmez”

Demokrasi ve milli iradenin asla vazgeçemeyecekleri değerler olduğunu vurgulayan Demir, “Bu uğurda bu millet çok bedel ödemiştir. Bu sebep ile bu değerlerimize dönük en ufak bir tehdide veya bunun imasına aşırı tepki göstermemiz en doğal hakkımızdır. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer. Millet olarak biz de askeri vesayet sistemlerinden- cunta düzenlerinden çok çektik. Bu sebep ile bu ve benzeri basın açıklamalarına tahammülümüz yoktur. Bu tarz cunta heveslilerinin heveslerini kursağına tıkacak en önemli değer milli birliktir. 103 amiralin basın açıklaması kamuoyunda duyulduğunda ilk ve en yüksek perdeden tepkiyi Sayın AKŞENER vermiştir. Bu tepki mirli birliğin ne kadar elzem ve önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Devlet yönetimi için rekabet halinde olan siyasi partileri hasım olarak görmenin ve göstermenin ne kadar yanlış olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bendensen vatansever benden değilsen vatan haini yaklaşımı mirli birliğimizin temellerine dinamit koymaktır. Milli birliğimizi korumanın en önemli unsurları rakiplerimizi ötekileştiren ayrılıkçı dili terk etmek ve adaleti sağlamaktır. Mağduriyetlere sebebiyet vermemektir. Birileri siyasi ve bürokratik arkası olduğu için korunup kollanıyorsa misalen uzun yıllar Bankasyada yöneticilik yapmış kişiler SPK ve Merkez Bankasına yönetici olarak atanırken binlerce kişi hesabı sebebi ile yargılanıyorsa durup düşünmek gerekir. Her daim önceliğimiz adalet ve milli birlik olmalıdır. Adalet önünde herkes eşit olursa, farklı partiye mensup kişilere aynı gözle bakmayı becerebilirsek 103 amiral değil 1003 amiralde konuşsa sinek vızıltısından başka bir mana ifade etmez” şeklinde konuştu.

“Derin Amerika ve CIA haddinizi bilin!”

Kamuoyu Bilinçlendirme Derneği Başkanı Eyüp Demirel ise kimsenin hayallere kapılmamasını isteyerek, “Biz hepimiz al bayrağının altında bölücülerin kökünü kazmak için tetikte bekliyoruz. Bu küstahlığı yapanlar dış güçlerin piyonları fantezi düşüncelerle darbe çağrışımlı ihanet derecesinde sözler sarf etmişlerdir. Türkiye’de lüzumsuz gerginlikler oluşturmak istiyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni önce Montrö açıklamalarıyla emperyalist güçlerden aferin almışlardır. Bölücüleri ve vatan hainlerini cesaretlendirmiş, katkı sağlamak suretiyle bir tabur 104 vesayetçi amiral imzasıyla yayınlanan gece yarısı darbe imalı bildirinin altında ne yatıyor. Derin Amerika ve CIA haddinizi bilin hodri meydan!” şeklinde konuştu.

“5.Kol faaliyetlerine Müslüman Türk Milleti olarak müsaade etmeyeceğiz. Türkiye’ye kimse ayar veremez”

Dünya’da İstanbul ve Çanakkale boğazından hariç başka parasız geçilen hiçbir deniz yolu olmadığını ifade eden Demirel, “Yunan’ın Korint Kanalı’ndan geçende para verir. Panama Kanalı’ndan geçende para verir. Süveyş Kanalı’ndan geçende para öder. Bu bir rezilliktir. 104 generalin yaptığı bu bir azli yettir.  36 tadile ilaveden bizde boğazların tadilini istiyoruz. Dünya’da böyle beleş geçilen bir deniz yolu yoktur. Eğer kaptan yardım isterse kılavuz ücreti öder. Bir para ödememek için kılavuzda istemez. Gelir bir yalıya çarpar. 60 senede araştırmalarımıza göre 6 tane kaza olmuştur. Yalıya çarpan, çarpışıp batan bu demektir ki en az her 10 senede 15 senede bir kaza oluyor. Gitgide de gemiler çoğalıyor. 2. kanal düşünülüyor bu 2. kanalda bedava mı olacak? 5 yılda Süveyş Kanalı’na göre Türkiye’nin zararı 5 milyon dolardır. Dünya’nın neresinde görülmüş böyle bir zarar. Osmanlı İmparatorluğu zamanında bile ecnebi buradan ücret ödeyerek geçerdi. Türkiye için bu aczi yet ifadesidir. Yanlış bir tatbikattır. Biz boğazlardan otomobil ile geçiyoruz da para ödüyoruz. Boğazlardan geçerken 1,5 km yol için ücret öderken neden denizden geçen gemiler 15 km deniz yoluna niye ücret ödemiyor. Gavura imtiyazı destekleyen generallerin yurt dışı çıkışları yasaklanmalıdır. Rütbeleri sökülmelidir. Emeklilik hakları kaldırılmalı, emekli maaşları kesilmelidir. İleriye dönük emekli ikramiyeleri geriye alınmalıdır. Askeri sosyal tesis ve askeriye girişleri yasaklanmalıdır. 5.Kol faaliyetlerine Müslüman Türk Milleti olarak müsaade etmeyeceğiz. Türkiye’ye kimse ayar veremez” ifadelerini kullandı. 

"Darbe çığırtkanlığı yapanlara karşı her zaman gerekli cevap verilecek"

GTSO Başkanı İsmail Akçay da emekli amirallerin yayınladığı bildiriye tepki göstererek Türkiye’nin bir hukuk ve demokrasi devleti olduğunu, darbe çığırtkanlığı yapanlara karşı her zaman gerekli cevabın verileceğini söyledi.

Demokrasilerde millet iradesinden büyük hiçbir irade ve güç olmadığının ve başka bir vesayetin kabul edilmez olduğunu vurgulayan GTSO Başkanı İsmail Akçay, “Demokrasilerde en önemli unsur milli iradenin üstünlüğü ve bu üstünlüğe duyulan saygıdır. Hukuka olan bağlılıktır.15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulunan vatan hainlerine Millet iradesinden başka hiçbir iradeyi tanımadığımızı söylediğimiz gibi darbe çığırtkanlığında bulunanlarda da bir kez daha millet iradesinin üzerinde hiçbir iradenin kabul edilmez olduğunu söylemek istiyorum. Milletimizin iradesine ve demokrasimize karşı yapılmaya çalışılan hiçbir davranışı ve söylemi asla kabul etmiyoruz. Halkın ve hakkın iradesinden başka irade tanımıyoruz. İş dünyası olarak Devletimizin ve Milletimizin yanındayız. Demokrasiden yanayız” dedi.

"Mazlumların duası haline gelen bu şanlı orduyu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni zayıflatmak çabası içerisindeler"

Gümüşhane Sivil Toplum Hareketi Derneği İl Başkanı Zekeriya Çakıcı da emekli amirallerin yayınladığı bildiriye tepki gösterdi.

Başkan Çakıcı yaptığı açıklamada Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulduğu günden bu zamana kadar harici ve dâhili birçok düşmanla mücadele ettiğini, hiçbir tehdide boyun eğmediğini ve hiçbir zulme karşı sessiz kalmadığını belirterek, “Türkiye bugün de güçlü, bağımsız ve milli ordusu marifeti ile yapılan her zulmün ve zalimin karşısında dimdik yer almaktadır. Ancak modern, bağımsız ve güçlü Türk ordusunun karşısına çıkmaktan imtina eden düşmanları, mazlumların duası haline gelen bu şanlı orduyu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni zayıflatmak çabası içerisindeler. Bu kapsamda 04.04.2021 tarihinde bir gece vakti yapılmış olan amiraller bildirisi ise Suriye’de, Irak’ta, Kıbrıs’ta, Azerbaycan’da, Libya’da, Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve mazlumların haklarını korumak amacıyla görev yapmakta olan Türk ordusunu motivasyon kaybına uğratmayı amaçladığı gibi demokrasimize ve milletin iradesine yapılan bir saldırı niteliği de teşkil etmektedir” dedi. 

Türk Milleti’nin 15 Temmuz darbe girişimi esnasında canı pahasına korumuş olduğu iradesine ve demokrasisine göz dikme cüretini gösterenlerin yine gücünü milletinden alan Türk ordusunun üniforması altına sığınıyor oluşlarının derin üzüntüsü içerisinde bulunduklarını kaydeden Çakıcı, “15 Temmuz hain darbe girişiminin ertesinde toplamda 103 amiral ile generalin gözaltına alındığı ve bu bildirinin 15 Temmuz’un yıldönümüne 103 gün kala 103 emekli amiral tarafından yapıldığı dikkatlerden kaçmamaktadır. Kendini milletin iradesinden üstün gören bu haddini bilmezlerin, harici düşmanlarımızın yapamadığını dâhilde yapma çabası içerisinde oldukları aşikârdır. Türkiye düşmanlarının nam ve hesabına hareket etmek gafletine düşenlerin hak ettikleri cezayı almaları için yüce Türk yargısını göreve davet ediyor, vesayetçi zihniyet ile yapılan ve halkın iradesine dil uzatan darbe imalı bu bildiriyi şiddetle kınıyoruz. Yapılan bildiri karşısında sergiledikleri dik duruşla milletine güven veren, varlığını ülkesine hizmete adamış olan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Devlet Bahçeli’ye ve Cumhur İttifakına şükranlarımızı en derin saygılarımızla sunuyoruz. İrademize uzanan el karşısında gün devletimizin ve demokrasimizin yanında yer alma günüdür, gün var olma günüdür, gün bir olma günüdür diyoruz. Devletinden ve milletinden hiçbir maddi menfaat elde etmeden, her kahredici olayda ülkesinin ve Cumhurbaşkanının yanında yer alarak üzerine düşen görevleri fedakârlıkla yerine getirmiş bir dernek olarak herkesi milli birlik çağrımıza katılmaya davet ediyoruz. Devletin her imkânından faydalanıp sıra savunmaya geldiğinde susan tüm sivil toplum kuruluşlarını da omurgalı bir duruş göstermeye, milli birlik çağrımıza hiçbir menfaat gözetmeksizin katılmaya davet ediyoruz. 
Gümüşhane Sivil Toplum Hareketi Derneği olarak, namlusunu halka çeviren tanklara selam duranların ve bu zihniyetin tam karşısında; başta Sayın Cumhurbaşkanımızın, devlet büyüklerimizin ve milletin iradesinin yanında yer aldığımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz. Ya devlet başa ya kuzgun leşe!” şeklinde konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER