Öğrenciler sağlık için yürüdü

Gümüşhane Kale Koçkaya İlkokulu öğrencileri 10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü’nde yürüyüş yaptı ve güzergahtaki çöpleri topladı.

Öğrenciler sağlık için yürüdü

Gümüşhane Kale Koçkaya İlkokulu öğrencileri 10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü’nde yürüyüş yaptı ve güzergahtaki çöpleri topladı.

Gümüşhane merkeze bağlı Kale Köyü’nde bulunan “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” sertifikalarına sahip Kale Koçkaya İlkokulu öğrenci ve öğretmenleri, 10 Mayıs “Dünya Sağlık İçin Hareket Et” Günü etkinleri kapsamında yaklaşık 4 kilometre yol yürüdü. Öğrenciler sadece yürümeyip yürüyüş güzergahında bulunan çöpleri de toplayarak sağlıklı çevre için büyüklerine örnek oldu.

Yapılan etkinliklerle ilgili bilgi veren Okul Müdürü Habib Tanış, “Okulumuz 3 yıldır Beyaz Bayrak ve 2 yıldır Besleme Dostu Okul sertifikalarına sahip bir köy okuludur. Bu sertifikalar Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevlendirdiği uzmanlar tarafından yapılan denetim ve incelemeler sonucunda verilmektedir. Kale Koçkaya İlkokulu yönetici öğretmen ve çalışanları olarak öğrencilerimizin daha sağlıklı temiz ortamlarda eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmeleri için çalımalar yapmaktayız. “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” projeleri kapsamında hazırladığımız plan dahilinde sağlık çevre, temizlik-hijyen, sağlıklı beslenme konularında yıl içinde etkinlikler yapmaktayız. 10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü etkinliklerimiz kapsamında öğrencilerimize velilerimize hazırladığımız broşürleri dağıttık. Öğretmenlerimiz tarafından öğrencilerimize bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Okulumuzda bugünle ilgili olarak panolar hazırlandık. Öğretmenlerimiz nezaretinde yaklaşık 4 kilometrelik bir yürüyüş yaparak sağlık için hareketin önemine dikkat çektik. Yürüyüş güzergâhında buluna çöpleri de toplayarak temiz ve sağlıklı çevre için çalışmalar yaptık” dedi.

Tanış, sadece bir gün değil iklim şartları uygun olan her gün sağlıklı yaşam için faaliyet yapıklarını, Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü tarafından iki yıldır okula gönderilen bisikletleri öğrencilerin öğretmeleri kontrolünde uygun zamanlarda sürdüklerini, her sabah sağlıklı yaşam için 10’ar dakikalık spor yaparak güne başladıkları ve sağlıklı olmak için her gün spor sloganı ile çalıştıklarını belirtti.

Öğrenciler yapılan yürüyüş ve çöp toplama etkinliğinden çok memnun olduklarını kaydetti. Öğrencilerden Yiğit Ünaldı, “Sağlık için okulumuzda her sabah spor yapıp dersimize giriyoruz. Ayrıca teneffüslerde ve öğretmenlerimizin uygun gördüğü zamanlarda da bisiklet sürüyoruz. Bu sayede hareket edip sağlıklı olmaya çalışıyoruz. Bu da bizleri mutlu ediyor” şeklinde konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406